18 komst. De bijeenkomst werd besloten met een uitgebreide gezamenlijke maal tijd, vergezeld van voldoende geestrijk vocht. De hieraan verbonden kosten kwamen altijd voor rekening van de drie desbetreffende instanties, ieder voor een derde deel. Maria Coomans maakte een genereus gebaar, ze nam alle kosten van verteer en eten voor haar rekening. Ze gedroeg zich zoals het een gastvrouw betaamt. Een volgende aanwijzing voor de betrokkenheid van de ambachtsvrouw vinden we in de bijlage die toegevoegd is aan de op 8 oktober 1772 afgehoorde kerkenrekening. De tekst ademt duide lijk de geest van orde op zaken stellen. Het meest opmerkelijke punt in dit stuk is de expliciete vastlegging van de op dracht om na het overlijden van Maria Coomans de kerkklok te luiden: gedu rende een periode van zes weken, drie maal per dag een uur. De bevolking kon op deze wijze royaal deel hebben in het rouwproces." In 1788 het Maria Coomans in de Dorps straat een zevental degelijke arbeiderswo ningen bouwen. Even zovele arbeiders gezinnen konden daar gebruik van maken en zonder enige twijfel hun huis vestingssituatie aanzienlijk verbeteren.14 Haar zes boerderijen bezocht ze regel matig. Wat dat betreft nam haar boerde rij in Wemeldinge, de Stelhoeve onder aan de zeedijk, een aparte plaats in. In het pachtcontract stond dat de twee voorste vertrekken in het woonhuis voor haar gereserveerd waren en dat haar paarden gevoerd en gestald moesten worden, telkens als ze daar kwam. Ze zal er in de zomertijd vaak geweest zijn. Waarschijnlijk was ze dan vergezeld van haar twee lievelingsnichtjes, de dochters van haar neef, de zeilmakersbaas Pieter de Windt. Op de zeedijk bij de Stelhoe ve stond haar theehuis en daar had ze een prachtig uitzicht over de Oosterschelde. Boven: de Stelhoeve te Wemeldinge. Onder: kerk en toren te Wemeldinge, gezicht (Foto 1960, collectie gemeentearchief Goes) vanuit het zuiden. (Foto M. de Goffau, 1982)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 18