19 Het veelbesproken testament Op 24 maart 1787 liet Maria Coomans door notaris Cornelis Dijkwel haar testa ment opmaken. Dat was overigens niet de eerste keer. Notaris Dijkwel had dat viermaal eerder gedaan en wel op 19 januari 1763, op 26 juli 1765, op 25 juli 1772 (kort 11a het overlijden van haar oude schulden af te lossen en van haar hofstede in Wemeldinge, de Stelhoeve. Met de daarbij behorende 107 gemeten grond was het de garantie voor de kerk meesters dat uit de pachtopbrengst voor een lange reeks van jaren het onderhoud van de kerk betaald zou kunnen worden. Twee voorwaarden stelde Maria Coo- volledig over het hoofd gezien. We moeten daarbij letten op dc datum waar op de orgelclausule in het testament werd opgenomen, 24 maart 1787. Dat was een maand voordat het orgel in de kerk van Kloetinge in gebruik werd genomen. Maria Coomans was zeer goed op de hoogte van alles wat zich in broer Jacobus) en op 6 december 1776 (kort na het overlijden van haar zwager Cornelis Lopsse). We weten niet op welke punten het laatste testament af week van de vorige omdat de tekst daar van niet is overgeleverd. Wel zijn we ervan overtuigd dat de bewuste orgel clausule in het testament van 1787 nieuw was.+5 Wat was er gaande? We zagen al dat de betrokkenheid van de ambachtsvrouw bij Wemeldinge groot was. Dit gold zeker en vooral voor de kerk. Het was een kerk die sinds jaar en dag armlastig was, zodanig dat schulden die in het ver leden waren aangegaan niet konden worden afgelost. Dan was er verder de dreiging van verval van het kerkgebouw omdat de middelen voor adequaat onderhoud ontbraken. Maria Coomans beschouwde het als haar plicht om voor de kerk voorzieningen te treffen, vandaar het legaat in haar testament. Dit hield een schenking in van 700 ponden Vlaams (1.906,- euro), bestemd om de Het interieur van de kerk te Wemeldinge met het in 1958 in gebruik genomen orgel. Het instrument was in vergelijking met de oor spronkelijke toestand (in de kerk te Kruiningen) drastisch verbouwd en ingekrom pen. In 1990 is het in de originele staat terug gebracht. (Foto M. de Goffau, 1982) mans aan de kerkmeesters: de Stelhoeve mocht nooit worden bezwaard of ver kocht en in de kerk mocht voor reke ning van de kerk nooit een orgel ge plaatst worden. Het kostte de kerkmees ters geen enkele moeite deze voorwaar den te accepteren.46 Wat was nu de gedachte achter de in latere jaren zo gewraakte orgelclausule? Dominee J.G. van Ieperen, die in T951 in Wemeldinge zijn intrede deed, heeft zich er direct na zijn komst uitvoerig in verdiept, met als resultaat een aantal min of meer aanvechtbare veronderstellin gen.'" Eén aspect is daarbij en ook later - Goes en op de omliggende dorpen af speelde. Haar buurman op de Grote Markt in Goes, Zijwert Diederik van dei- Bilt en diens beweegredenen, kende ze uitstekend. Ze zal er geen behoefte aan gevoeld hebben om zich op enigerlei wijze aan hem te spiegelen. De tegenstelling kon ook niet groter zijn. Enerzijds de rijke kerk van Kloe tinge met de voortvarende en trotse ambachtsheer, die voor rekening van de kerk een orgel kon laten plaatsen. De kosten van de organist en het onderhoud van het instrument konden gemakkelijk door de kerk worden opgebracht. Anderzijds de kerk van Wemeldinge, zorgenkind voor de bedachtzame en uiterst behoudende ambachtsvrouw en voor de kerkmeesters, zeker niet in staat om de kosten van een organist en het onderhoud van een orgel op te brengen. Maria Coomans maakte er korte metten mee: het was voor Wemeldinge het allerbeste 0111 niet de last van een orgel te hebben, zeker als ze er straks zelf niet

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 19