Inhoud Ten Geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat: P.W. van Seters, Boulevard Bankert 198a, 4382 AC Vlissingen, tel. 0118-413693, e-mail stozpwvs@zeelandnet.nl. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter P.W. van Seters, Vlissingen, 1e secretaris J. Maliepaard, Middelburg, 2e secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester A.J.C.M. Vermunt, Koudekerke Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail ae.bijdevaate@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven) J.P. van den Ameele (Terneuzen), H. Boone (Kats), mevr. M. Buijsse (Waterlandkerkje), J.C. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), H. ter Keurs (Kats), S.C. de Koeijer ('s-Gravenpolder), A. Koster (Zierikzee), GJ. Lepoeter (Kapelle), mevr. M.W. Meerman-van der Markt (Vlissingen), A.H. Rietveld (Baarland), J. Triou (Waterlandkerkje), P.F. Vleugel (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel- Wessels Boer (Middelburg). Adviseur E.J. Brans Redactiecommissie M. van Doorn (Goes), L. van der Gouwe (Klooster- zande), GJ. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg) Eindredactie Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 André Rietveld Het regenbakhuisje van Baarland Pag. 4 dr. Aarnoud van der Deijl De politieke boodschap van het gebrandschilderde raam in de hervormde kerk van Burgh Pag. 8 GJ. Lepoeter De eerste orgelplaatsingen in protestantse dorps kerken op Zuid-Beveland Pag. 22 M. van Doorn Baksteen uit de veldoven Frontpagina: het Hess-orgel in de kerk te Kloetinge. (Foto C. Dekker, 1982. Collectie gemeentearchief Goes). Op dinsdag 5 december 2006 is de ver koopakte van de kerk in Hoofdplaat gepasseerd bij notariskantoor Beijsens en Zonnevylle te Zierikzee. Daarmee is De Steunbeer Ontwikkeling bv, directeur ir. P.C. van Traa, economisch eigenaar geworden van de kerk. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken blijft juridisch eigenaar tot en met de afwikkeling van de overheidssubsidie. De Steunbeer is in januari 2007 begonnen met de restauratie en inbouw van de appartementen en verwacht wordt dat de oplevering voor het einde van het jaar 2007 plaatsvindt. Na afwikkeling van de subsidies wordt De Steunbeer ook juridisch eigenaar. Tot die datum blijft de kerk bij ons ver zekerd. Het dagelijks bestuur neemt de nodige maatregelen ter afwikkeling van de verkoop. De beperkte verhuur aan de kerkelijke gemeente is in goed overleg beëindigd. Met de buren, huisnummers 1 en 5, is overeenstemming bereikt over enkele maatregelen. Na de oplevering zal open huis worden gehouden, waarvoor ook alle donateurs en bestuursleden worden uitgenodigd. In het bulletin wordt u op de hoogte gehouden van de plannen en de verwe zenlijking ervan. Zoals reeds eerder werd medegedeeld, zal de op te richten Vereniging van Eigenaren verantwoordelijk worden voor het gehele complex, inclusief de toren. De verkoop van de appartemen ten zal al tijdens de bouw kunnen begin nen, onder andere om de toekomstige eigenaren inspraak te geven ten aanzien van de inrichting. De verkoop gaat via de Monumentenmakelaar, Nieuwe Ha ven 31, 4331 jz Middelburg, tel. 0118- 674800. Belangstellenden kunnen zich met deze makelaar in verbinding stellen. Het bestuur Het begin van de restauratie van de hervormde kerk te Hoofdplaat Eind januari 2007 is men als voorberei ding op de restauratie begonnen met het plaatsen van afscheidingshekken op het voorplein van de kerk. Rondom de kerk werden stellingen geplaatst ten behoeve van de werkzaamheden aan het dak en de toren en om veilig te kunnen werken. De dakbedekking, panlatten en tengels werden verwijderd, slecht dakbeschot vervangen en het beschot schoonge maakt. Het geheel werd afgedekt met pvc-folie als slechtweervoorziemng. Tijdens slecht weer begon men met de sloopwerkzaamheden in de kerk. Preekstoel, psalm- en gezangborden, kroonluchter, alle zitbanken, verwar mingselementen enz. werden verwijderd en eventueel voor hergebruik opgesla gen. De vloertegels werden verwijderd en het zandbed op hoogte gelegd. Hierna kon een aanvang gemaakt wor den met het afhakken van het stucwerk. Het gehele inwendige van het kerkge bouw en de consistorie was leeggemaakt. Het te hergebruiken materiaal werd op geslagen of getransporteerd. Houtwerk, banken enz. werden behandeld tegen houtworm. Torenuurwerk, windvaan enz. werden behandeld tegen erosie en opnieuw belegd met bladgoud. Op dinsdag 13 februari werd onder grote belangstelling van de plaatselijke bevol king en een tv-ploeg met een grote hijs kraan de toren circa zesduizend kilo opgetakeld en op de grond gezet. De werkzaamheden aan de toren liepen enige vertraging op. Het houtwerk, met name de stijlen en de draagbalken, was verder door rot aangetast dan voorzien en hierdoor niet ter plaatse te repareren. Besloten werd de toren met een hijs kraan in zijn geheel van het dak te nemen en op de grond te zetten. Hier door kon de toren op een veilige manier worden gerestaureerd. Door houtrot aangetaste draagbalken werden vervan gen door nieuwe. Hiermee was reeds begonnen. Om goed te kunnen werken was het gehele plafond uit de kerk ver wijderd, vooral ten behoeve van het ophijsen van de zware balken. Een van de grote draagbalken in de kerk werd voorzien van een nieuw kopstuk (muuroplegging), uitgevoerd in kunst hars en wapeningsstaven; dit was nood zakelijk om de door houtrot aangetaste balk weer draagkracht te geven. J.P. Triou

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 2