10 de preek was Psalm 127, "Zoo de Heer het huis niet bouwt". De bevolking op 't Zand ondervond volgens de notulen van de kerkenraad "een eigenaardige toeneming". Dit had tot gevolg dat 't Zand een heel dorp werd met een totaal ander karakter dan het overige gedeelte van de gemeente Het in 1898 gebouwde evangelisatiegebouw in de Kerksteeg. (Foto auteur, 2007) Koudekerke. Bijna niemand van 't Zand ging naar Koudekerke voor catechisatie, doop, avondmaal, belijdenis of ter kerke. In 1900 achtte de predikant dan ook de tijd rijp om de kerkelijke grens te verleg gen. Door de grote afstand Koudekerke- 't Zand was hij niet in staat zijn pastorale arbeid en godsdienstonderwijs naar behoren te vervullen op 't Zand. Dooi de kerkenraad werd nog opgemerkt dat de uitbreiding van 't Zand met een wer kende bevolking, "die haar deel armlasti gen oplevert, maar niets in de ondersteu ning der diaconiekas bijdraagt een gevaar zal kunnen opleveren voor de geregelde werking der diaconie".' Na veel heen- en-weergepraat besloot het Classicaal Bestuur Middelburg in 190J dat er geen grenswijziging kwam vanwege bezwaren van de kant van zowel de kerkvoogden van Middelburg als van Koudekerke. Wel stelde het Classicaal Bestuur voor, ter ontlasting van de predikant, een godsdienstonderwijzer voor het werk op 't Zand aan te stellen.' Uit financiële overwegingen was dit onmogelijk. De geldelijke middelen van de kerkelijke gemeente waren beperkt waardoor ook de noodzakelijke uitbreiding van het Evangelisatiegebouw niet mogelijk was. Koudekerke kreeg in 1913 een nieuwe predikant, Fr. Postma, die stelde dat hij ook de herder/leraar van 't Zand was en dat hij een keer per maand een morgen dienst op 't Zand wilde verzorgen. Tevens moesten de sacramenten in het Evangelisatiegebouw bediend kunnen worden. Dit resulteerde erin dat in augustus 1913 voor de eerste maal Heilig Avondmaal op 't Zand gevierd werd. De te gebruiken bekers en schotels werden geleend van Koudekerke. Voor het ver voer was een speciale kist vervaardigd.' Door het plaatsen van een eenvoudig doopvont kon nu ook gedoopt worden in het evangelisatiegebouwtje. De bouw van de kerk Het aantal inwoners van 't Zand bleef groeien. Het ruimtegebrek in het Evan gelisatiegebouw werd steeds nijpender. In 1913 werd, met de komst van de nieuwe predikant, een commissie voor de bouw van een kerk in het leven geroepen. Van de op 20 september van dat jaar overleden graaf W.A.van Lynden had de diaconie van Koudekerke een legaat van 1.500 gulden gekregen. Besloten werd onder andere dit legaat, indien het Classicaal Bestuur Middelburg zijn toestemming gaf, aan de kerkvoogdij voor de bouw van de kerk te lenen. Het aanbod der diaconie om van deze ten behoeve van de kerkvoogdij ter bestrijding van de kosten van de kerk bouw 5.000 gulden tegen 4,5% te lenen werd juni 1914 aanvaard. De hele som moest binnen veertig jaar afgelost zijn met aflossingen van minstens 500 gulden in de vier jaar.6 De voorbereidingen van de bouw van de kerk werden voortvarend ter hand geno men. Op 4 maart 1914 diende de ker kenraad een verzoek in bij het gemeen tebestuur van Koudekerke om een kerk met consistorie te mogen bouwen op 't Zand op een steenworp afstand van het Evangelisatiegebouw. Echter met dien verstande dat, als de te bouwen nieuwe kerk voltooid was, het bestaande Evange lisatiegebouw als zodanig zou vervallen. Op de 18de maart van dat jaar verleende de gemeente hiervoor toestemming.7 Tijdens de voorbereidingen van de werkzaamheden raakte de verhouding tussen de predikant en het college van kerkvoogden door nu niet meer te ach terhalen omstandigheden verstoord. De predikant werd tot zijn leedwezen en spijt "noch door het college van kerk voogden noch door dat van kerkvoog den en notabelen verzocht, ja zelfs geweerd" vergaderingen betreffende de bouw bij te wonen. Terwijl hij voor de bouw van de kerk gedaan had wat hij kon, en dat vaak op verzoek van de kerkvoogden." De bouw verliep voorspoedig en op 7 De voorgevel met de torens van ongelijke hoogte van de in 1914 gebouwde hervormde kerk in de Vogelstraat. (Foto auteur, 2007) december 1914 werd de kerk ingewijd waarbij de predikant preekte naar aanlei ding van de gevelsteen "De Meester is daar en Hij roept u". Het gevelsteentje was van het Evangelisatiegebouw over gebracht naar de nieuwe kerk. Dit gevel steentje is in de jaren dertig vervangen door een hardstenen exemplaar met dezelfde tekst en bevindt zich thans in de Morgenster. Helaas zijn in de jaren tachtig van de twintigste eeuw de bouwtekeningen van de kerk uit het gemeentearchief Koude kerke uitgeleend en nimmer terugbe zorgd. In het archief van de hervormde gemeente Koudekerke is niet veel te achterhalen over het kerkgebouw. De notulen van de kerkvoogdij uit die jaren ontbreken. Het ontwerp was van de 24- jarige architect Adriaan Machiel Baljeu uit Middelburg, wellicht met medewer king van zijn vader Jan Baljeu, bouw kundige. De bouw werd aangenomen door de gebroeders Andries en Johannes Groenenberg, wonende op t Zand.'' De uitgaven betreffende de bouw van de kerk bedroegen in 1914/ 14.419,68,— De benodigde som geld was naast de lening van de diaconie verkregen door

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 10