12 niet iedere zondag gebruikt kunnen worden. Het kerkelijk werk onder de geëvacueerde bewoners van 't Zand in de Bogardzaal te Middelburg kon nog niet worden stopgezet.'7 Restauratie 1948 De kerk op 't Zand had de laatste oor logsjaren veel schade opgelo pen. De kerk had een jaar lang in het water gestaan, dat ove rigens zelden hoger dan een halve meter in de kerk stond. Hierdoor ontstond uiteraard schade. Daarbij kwam dat door de inslag van granaten alle ramen waren ontzet en het dak en het plafond zwaar beschadigd. Door de evacuatie van de bevolking waren er geen noodvoorzieningen aan gebracht waardoor de schade nog verder was toegenomen. Door de inzet van velen om de kerk schoon te maken en de voornaamste reparaties uit te voeren kon de voorge nomen kerkdienst op eerste kerstdag 1945 in de kerk plaatsvinden. Het duur de echter tot 10 februari 1946 voor alle kerkdiensten hervat werden. De kerk was zestien maanden buiten gebruik ge weest. Dat het herstel zeer provisorisch was blijkt uit het verzoek of de ramen van de kerk voor de winter gemaakt konden worden.,s De kerk zou op kosten van Wederopbouw provisorisch worden dichtgemaakt en op een later tijdstip een grondige restauratie ondergaan. Plannen hiertoe werden onder leiding van de Rotterdamse architect ir. Meischke op gesteld. Ten behoeve van de restauratie werd zowel in de kerk te Koudekerke als op 't Zand een extra collecte gehou den en organiseerden de leden van de Christelijke Vrouwenbond 't Zand een bazar die ruim 2.000 gulden opbracht."-' Bij het plannenmaken voor de restauratie waren vele moeilijkheden te overwinnen door de beperkingen die van overheids wege getroffen waren betreflende het betrekken van materiaal. De levering van stalen ramen liet op zich wachten waar door de aanvang van de werkzaamheden enige maanden vertraging opliep. In augustus 1948 begon de restauratie, die vanuit de kerkvoogdij begeleid werd door kerkvoogd Stoppels. Er werd met man en macht gewerkt, soms zelfs in de nachtelijke uren. Een tegenvaller was dat Het interieur van de kerk gezien vanaf de orgelgalerij, 1947. (ZA, HTAM, 2087) gave ten volle verantwoord was. Het werk werd hierdoor met minstens twee maanden bespoedigd en eenieder was ervan overtuigd dat de toestand zoals die nu was zo kort mogelijk moest duren. De kerkdiensten werden tijdens de res tauratie, doordat op 't Zand geen ge schikte locatie voorhanden was, in de Bogardzaal te Middelburg gehouden. Voor velen een grote afstand. Het herstel van het plafond leverde pro blemen op. Het vertoonde telkens scheuren door beweeglijkheid in de kap constructie. Dit zou volgens Meischke voorkomen kunnen woi'den door de toepassing van zachte platen. De kosten hieraan v erb o n d en be dro egen 1.682 gul- den, waarop besloten werd het stucpla- fond te herstellend' Met de schilder rezen er problemen. Ten eerste over de door hem opgevoerde meerkosten. Ten tweede was hij niet van plan het sjabloon, vervaardigd door Meischke, te gebruiken daar hij van mening was dat dit "op zijn zachtst gezegd de kerk niet zou sieren."" Om welk sjabloon het ging en waar het aangebracht moest worden is onbekend. Boven de preekstoel werd een teke ning aangebracht bestaande uit een duif, omgeven door een driehoek met de letters p (Pater), r (Filius) en s (Spiritus). Op t 8 december werd de gerestaureerde kerk weer in gebruik genomen. Alleen de gebrandschilderde ramen en de elek trische motor voor de windvoorziening van het geheel nageziene orgel ontbra ken nog. Begin 1949 werden de glas-in-loodramen geplaatst. Zij vertolkten door het gebruik van oud-christelijke symbolen het evan gelie. Symbolen die in de ramen te vin den waren: vis; x en P in elkaar geschre ven; schip; leeuw, rund, mens/engel en adelaar, symbolen voor respectievelijk de evangelisten Marcus, Lucas, Matthelis en Johannes; drie kruisen; hart; anker; bran dend lampje.21 De kosten gemaakt voor de restauratie waren hoger dan geraamd en de kerk voogden richtten zich in oktober 1949 tot de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting.2,1 Alvorens met de res tauratie te beginnen had men zich vol gens de voorschriften tot het ministerie gewend. Op grond hiervan werd een bijdrage in de kosten van 4.224 gulden Tekening boven de preekstoel, bij de restaura tie in 1948 aangebracht. (Foto auteur, 2007) het glas in lood niet tijdig geleverd kon worden.20 Om het wei-k niet te laten stagneren werden vier ramen voorlopig met gewoon glas gedicht en de overige ramen met het materiaal van het provi sorisch herstel van 1946. Dit bracht wel extra kosten met zich mee. De kerken raad was echter van. oordeel dat deze uit- Het interieur van de kerk gezien naar de preekstoel, ca. 1938. (ZA, Historisch-topografi- sche atlas Middelburg, A 1020)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 12