14 Tot verontwaardiging van de kerkvoog dij rekende Dekker september 1922 voor het stemmen van het orgel ruim 30 gul den. Men vond dat dat het eerste jaar onder de garantie behoorde te vallen en besloot de betaling op te schorten, voor al omdat na het stemmen het orgel nog enige gebreken vertoonde. Dekker werd ontboden om zich te overtuigen en te verbeteren wat niet in orde was bevon den. Uit de notulen van 1933 blijkt dat het orgel veel te lijden had van de vochtig heid in de kerk. Verder was men zeer ontevreden over de firma Dekker. De kerkvoogden waren ervan overtuigd dat Dekker veel te bruut met het orgel om ging. Het stemmen van het orgel zou voortaan gegund worden aan de Stan daart Orgelfabriek te Schiedam. In 1934 kwamen ze vanuit Schiedam voor het stemmen van het orgel. Het orgel werd in slechte toestand bevonden en de blaasbalg liet te veel lucht door. Een dure reparatie was noodzakelijk maar mocht worden uitgevoerd. De firma Dekker was het kennelijk niet eens met de gang van zaken want een jaar later ontving de kerkvoogdij een brief waarin stond dat Dekker alles van de Standaart Orgelfabriek te Schiedam had overgeno men en het stemmen ook wilde uitvoe ren voor 18 gulden. De Standaart rea geerde verontwaardigd dat liet schrijven van Dekker op fantasie berustte en dat zij het orgel voor 17,50 stemden.30 Het orgel was in 1940 geheel schulden vrij. Al enige jaren bestond de wens om de windvoorziening van het orgel te elektrificeren. Om dit te bekostigen ble ven de orgelcollectes gehandhaafd. Zo kon in 1943 een motor met schakelaar gekocht worden voor de elektrische windvoorziening van het orgel. Tot plaatsing is het door de oorlogsomstan digheden niet gekomen. Ontmoetingskerk Direct na de oorlog werd de kwestie van een eventuele kerkbouw en een kerkelij ke grenswijziging weer opgerakeld. Het Classicaal Bestuur liet op 9 december 1946 aan de kerkenraad weten dat er iets moest gebeuren. "De geaardheid der gemeenteleden op 't Zand is een geheel andere dan die te Koudekerke." Ook kon de predikant de belangen van beide delen der gemeente onmogelijk beharti gen. "De predikant, die gezien is bij de landbouwers van Koudekerke, is dit niet bij de meer op de stad georiënteerde bewoners van 't Zand".3' Toch wensten dezen zich niet aan te sluiten bij Middel burg. Een grenswijziging zou alleen onder dwang kunnen plaatsvinden. Daarom was 't Zand het meest gediend met een eigen predikant. Dit laatste ge beurde. Op 6 januari 1949 deed ds. De zijgevel van het kerkgebouw. (Foto auteur) Enker zijn intrede als predikant van de wijkgemeente 't Zand. Op advies van de toenmalige predikant had de kerkenraad in 1947 optie geno men op een stuk grond voor een even tuele te bouwen kerk. Deze grond werd in 1951 aangekocht en de plannen voor een nieuw te bouwen kerk en vereni gingsgebouw werden aan de gemeente voorgelegd. Na een langdurige discussie nam de kerkvoogdij in 1952 het princi pebesluit dat het noodzakelijk was in de toekomst tot het bouwen van een kerk over te gaan onder voorbehoud dat men zich nergens toe verplichtte en dat alle financiële consequenties nader werden besproken.3- De ingestelde bouwcom missie kon reeds in de vergadering van t8 maart 1954 een ontwerp gemaakt door ir. F.H. Klokke van een kerk met wijkgebouw tonen.33 Door onderlinge twisten en de financiële consequenties werd het hele plan afgeketst, 't Zand bleef door nieuwbouw echter groeien. In 1957 was de verwachting dat de vol gende vijfjaar duizend nieuwe wonin gen in de wijk zouden verrijzen, met andere woorden het neerzetten van een nieuwe kerk was noodzakelijk. Nu werd architect ir. P.J. 't Hooft in de arm ge nomen. Alle hobbels als financiering en vergunningen waren in april 1961 geno men zodat de aanbesteding plaats kon vinden. De kerk kwam ten zuiden van de Koudekerkseweg in wat nu de Stromenwijk heet en bestond uit drie delen: de eigenlijke kerk, het jeugdcen trum en daartussen een ruime hal. De eerste kerkdienst in de Ontmoetingskerk vond plaats op 3 maart 1963. Besluit Met de opening van de Ontmoetings kerk verloor de kerk in de Vogelstraat zijn functie. De laatste dienst werd er op zondag 24 februari 1963 gehouden. Velen zullen met weemoed het oude kerkgebouw verlaten hebben waaraan men zijn eigen herinneringen had. De ongemakkelijk zittende banken werden hoogstwaarschijnlijk niet gemist. Enige voorwerpen uit het oude gebouw wer den overgebracht naar het nieuwe, zoals de uit 1643 daterende statenbijbel. Deze bijbel werd na de restauratie van de oude kerk in 1948 door kerkvoogd Stoppels aan de predikant overhandigd met het verzoek deze op de kansel te leggen "opdat wij als we naar de kerk gaan, Gods Woord als vanouds opengeslagen op de kansel zien liggen. Moge deze kanselbijbel een lamp zijn op ons aller levenspad." Ook de torenklok verhuisde naar de nieuwe kerk. In 1914 was een luidbel in de kerktoren geplaatst. Deze klok werd iedere zondag en bij bijzondere gebeur tenissen door de koster geluid. Op zon dagmorgen S november 1936 stopte het luiden abrupt: koster J. Groenenberg bleek tijdens het luiden overleden te zijn aan een hartstilstand. In de oorlog werd de klok door de Duitsers geconfisqueerd om te worden omgesmolten, en nooit teruggevonden. Graag wilde men een nieuwe klok. Bij navraag bleek de leve ring en installatie van een klok met elek trische luidinstallatie ruim 1.700 gulden te kosten.31 Vanwege urgentere zaken duurde het tot 1950 voordat er een luid- klokcommissie werd gevormd. Eind 1953 had men genoeg geld verzameld 0111 bij de firma Van Bergen te Heiliger- lee een klok te bestellen die in het begin van het volgende jaar overgedragen werd aan de kerkvoogden. Nu de wijk 't Zand de beschikking had over een modem gebouw met jongeren centrum, vergaderruimte en ontvangst ruimte, was het oude kerkgebouw over bodig geworden en werd het verhuurd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 14