Inhoud Ten geleide 2 Stichting Oude Zeeuwse Kerken Secretariaat;,.!. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 0118-635289, e-mail johan_maliepaard@hotmail.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, 1e secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester A.J.C.M. Vermunt, Koudekerke Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail ae.bijdevaate@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven) H. Boone (Kats), mevr. M. Buijsse (Waterland kerkje), J.C. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), H. ter Keurs (Kats), S.C. de Koeijer ('s-Gravenpolder), A. Koster (Zierikzee), G.J. Lepoeter (Kapelle), mevr. M.W. Meerman-van der Markt (Vlissingen), J. Triou (Waterlandkerkje), P.F. Vleugel (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel- Wessels Boer (Middelburg). Redactiecommissie M. van Doorn (Goes), L. van der Gouwe (Klooster- zande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg) Eindredactie Mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer, Hammarskjöld- laan 41, 4334 EM Middelburg, tel. 0118-627908. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 Ad Tramper Michiel de Ruyter en een kerkelijke rekening uit 1616/1617 Pag. 6 Jeroen-Martijn Hangoor, Riaan Rijken Bescheiden ijdelheid. De restauratie van het graf monument voor Jan Lambrechtsz. Coole in de Grote of Sint Jacobskerk te Vlissingen Pag. 9 I.H. Vogel-Wessels Boer Het kerkgebouw aan de Vogelstraat te Middelburg Pag. 15 M. van Doorn Bouwkundige onderwerpen. Gewelven 1 Frontpagina: eerste pagina van de kerkelijke reke ning uit 1616/'17. (Gemeentearchief Vlissingen, Archieven hervormde gemeente Vlissingen) In het algemeen kan worden gesteld dat de stichting naast de subsidies van de overheid onvoldoende eigen middelen genereert om het onderhoud te betalen. De 'bruidsschat' die wordt meegegeven bij overdracht van de plaatselijke eige naar naar de stichting, moet hiervoor worden gebruikt en deze bron raakt langzaam uitgeput. Zoals bijna alle stichtingen werkt ook de Stichting Oude Zeeuwse Kerken met vrijwilligers. Mensen die zich met hart en ziel inzetten voor het behoud van 'hun' historisch kerkgebouw en alles uit de kast trekken om dat financieel voor elkaar te krijgen. Ook ervoor zorgen dat het kerkgebouw, naast de zondagse ere dienst, zichtbaar blijft voor de hele samenleving door activiteiten in en rond het gebouw, is van groot belang. Een woord van dank aan deze vrijwilligers, in het bijzonder de leden van de plaatselijke commissies, is op z'n plaats. In november 2006 kwam Bulletin nr. 57 uit in kleurendruk. Sporen van de katho lieke eredienst in middeleeuwse Zeeuwse kerkengeschreven door dr. Regnerus Steensma, was het thema. De aanbieding van dat bulletin vond plaats ter gelegen heid van het dertigjarig bestaan van onze stichting in de kerk te Nisse en er was een goede belangstelling. De geplande jaarlijkse excursie op de eerste zaterdag van september kon deze keer niet doorgaan als gevolg van een te gering aantal aanmeldingen. We hopen dat er volgend jaar september wel weer voldoende belangstelling is. In het Ten geleide in dit blad wordt u geïnformeerd over de gang van zaken binnen de stichting. Hierna wordt per kerkgebouw in het kort aangegeven wat er in het vorig jaar is gebeurd. Nieuwe Kerk, Zierikzee (www.nieuwekerkzierikzee.nl) Orgelconcerten, concerten, verhuur en tentoonstellingen zijn de activiteiten die in het gebouw plaatsvinden. De kerk wordt niet meer gebruikt voor geregelde kerkdiensten. In het afgelopen jaar wer den wij geconfronteerd met scheurend en vallend stucwerk. Dit kon leiden tot gevaarlijke situaties en het inpakken van de voluten was daarom noodzakelijk. Een kostbare opgave! We streven naar een totale aanpak van de onderhouds- problemen omdat wij het ons niet kun nen veroorloven telkens met verrassin gen te komen die onze financiële moge lijkheden te boven gaan. In verband met de op handen zijnde wijziging in de subsidieregeling op onderhoud (brlm) en de beperkte bud getten die hiervoor beschikbaar zijn, werd in 2005 een aanvraag ingediend voor de subsidiëring van een aanvullende restauratie (brrm 1997). Hervormde kerk, Baarland Er worden wekelijks diensten gehouden. Daarnaast orgelconcerten en open dagen voor de toeristen in de zomer. Individu ele en groepsbezichtiging gaat op af spraak. De acties om gelden in te zame len voor de restauratie van het histori sche regenbakhuisje waren succesvol en het huisje is weer in goede staat en op feestelijke wijze in gebruik genomen. Hervormde kerk, Hoofdplaat Op 9 november 2005 is de definitieve beschikking ontvangen van de rdmz waarin de maximale rijkssubsidie voor de restauratie van het kerkgebouw wordt vastgesteld op 70 procent van de subsi diabele restauratiekosten ad 596.292,—. Ter zake van de verkoop van het kerk gebouw werd op 5 december 2006 een koopovereenkomst getekend, waarbij op hoofdlijnen het volgende is bepaald. De buitenzijde met de toren blijft intact en ook de preekstoel en enkele typische voorwerpen blijven in het gebouw. Met de koper is overeengekomen dat hij het niet-gesubsidieerde deel van de res tauratiekosten, alsmede de extra kosten in verband met de aanpassing van het gebouw voor de nieuwe bestemming (wonen) geheel voor zijn rekening neemt. Na voltooiing van restauratie en aanpas sing (naar verwachting voor het einde van 2007) zal het onroerend goed wor den opgeleverd. De gemeente Sluis geeft goede medewerking. Hervormde kerk, Waterlandkerkje Regelmatig kerkdiensten, concerten,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 2