4 van een predikant had zelfs een afvaardi ging van de magistraat een stem. Bij de geruchtmakende zaak van het ontslag van de predikant Abraham van der Mijlen begin zeventiende eeuw had de magis traat grote invloed op deze beslissing. Hieronder de rekening van het jaar iói6/'i7. De posten voor ontvangsten en uitgaven zijn verkort, waar nodig uitgelegd en in hedendaags Neder- lands weergegeven. Het onderdeel van de restauratie van de toren is in getranscribeerde vorm opgenomen, met enkele weglatingen om de duide- lijkheid te verbeteren. ONTVANGSTEN Restanten van eerdere jaren; bij voorbeeld huur van aan de kerk be horende huizen, pakhuizen etc. Veelal panden die aan de toren en kerk zijn gebouwd. Renten. Grondchijnsen; soort erfpacht in eigendom bij de kerk. Begraven personen in de kerk; onderverdeeld in "groote en cleyne lycken". Begraven personen buiten de kerk hofmuur: 52 lijken. Begraven personen binnen de kerk hofmuur: I2i lijken. Obligaties uitgegeven voor de repa ratie van de toren en galerij. Het ren tepercentage bedroeg de "penning 15", dus 6,6% per jaar. Geen onaanzienlijke rente. In totaal werd er voor een bedrag van 335 ponden Vlaams geleend. Verkopen van hout en stengen. UITGAVEN Meer uitgegeven dan ontvangen vorig jaar. Voor de predikanten; reis- en verblijfs kosten voor de vergaderingen van de classis, het waarnemen van vacante ge meenten, wijn en kaarsen voor de predi kanten. De salarissen van de predikanten werden betaald door de Staten van Zeeland uit het fonds van de zogenaamde geestelijke goederen. Luiden van de klok door de koster. Handhaven van de orde tijdens de kerkdiensten door de "kinderstiller". Riemen voor de klok. Wassen van lakens en poetsen van tin voor onder andere het Heilig Avond maal. Administratiekosten bij het begraven. Luiden van de waclitklok. 0 Kaarsen. Schrijfloon voor het schrijven van brie ven etc. Wijn voor het avondmaal ("nacht- mael"): "S tonnekens Spaansche wyn". Schaliedekker; werkte op basis van een vast contract. ÏLérh.ifi r en *c YJ< l.S SD"- Michiel de Ruyter op de spits van de Sint Jacobstoren. (Fotocollectie gemeentearchief Vlissingen) 0 Op basis van armenzorg. Vijf schellin gen voor een persoon die in de kerk werd begraven; voor een klein lijk twee schellingen, voor op het kerkhof en bui ten de kerkhofmuur: één schelling per persoon. 0 Onderhoud aan graven in de kerken. Onderhoud aan de gebouwen: materia len en arbeidsloon. Personen en beroe pen die hierbij worden genoemd: Andries Thoors, metser (dichtmaken van de graven); Niclaes Janssen, huysrimmer- man (hout); Adriaen Jacobssen, slotema- ker (ijzerwerk); Anthony de Latre, boeckverkooper (boeken); Jan de Rycke, coster (voorschotten); Isaack de Vos, naghelmaker (spijkers); Jan de Rycke, coster (turf en hout); Pieter Vay, schryn- wereker (wageschot); Daniël van Schaer- denborch (koperen kroonluchter); Josias de Pyl, coster (schoonmaakmiddelen); Jaquemynken, weduwe van Jan de Busson (half vat moselaer voor de werk lieden); Marten Bockau, weert (verteer in 't Gulden Vlies); Pieter Jordaen en Pieter Jansen, schaliedekkers (reparatie); Heynciryck Corstiaens, lootgieter (lood); Schrijfloon. Restanten van eerdere jaren. Restauratie van de toren en de galerij: "Ander betalinge van het vermaken van den thorren ende de gallerie. Betaelt aen Cornelis Adriaenssen Dortsman, volghens syn acquyt, hondert neghen pont acht schellin gen vier groten Vlaams over de leveringhe van seker houtdeelen, ende aerbeytsloon tot behoef van den thorren ende gallerie. Noch aen den selven per reste: 13 ponden 13 schellingen 10 groten Vlaams." Cornelis Adriaenssen Dortsman treedt op als de hoofdaannemer bij de verbouwing. "Betaelt aen Andries Toors, metser volgens syn acquyt, drye ende twin ti ch pont twaelf schellingen twee groten Vlaams, over de leveringhe van seker materialen ende aerbyts- loon tot behoef van den thorren." "Betaelt aen Heyndryck Corstiaens- sen, tinnegieter volghens syn acquyt, ses ende veertich pont thien schel lingen groten Vlaams. Ende dat over de leveringhe van seker nieu loot, soud- nere ende oock van aerbeytsloon." "Betaelt aen Symon Martensen Cleyn volgens syn acquyt, een ende twin rich pont thien schellingen groten Vlaams over de leveringhe van zeker deelen en de ander hout tot behoef ende gebruyek van den thorren." "Betaelt aen Adriaen Cornelissen Boot volghens syn twee acquyts, seventhien pont ses schellingen acht groten Vlaams, over de leveringhe van zeker hout, gebruyekt tot behoef van den thorren." "Betaelt aen Jan Janssen Mogghe volgens het bewys van Cornelis Dortsman thien pont thien schellingen groten Vlaams, over de leveringhe van een stuck Wesels hout tot behoef als vooren." "Betaelt aen Jan Huyssen volghens het bewys van Cornelis Dortsman, ende syn acquyt derthein ponden groten Vlaams over de leveringhe van een stuck Wesels hout tot behoef als vooren." "Betaelt aen Israel Jacobssen volgens syn acquyt, elf pont een schelling vier groten Vlaams over de leveringhe van hout

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2007 | | pagina 4