16 Behalve de beelden van de twaalf aposte len bevinden zich in de kerk schraag- beelden van de vier westerse kerkvaders Gregorius, Hieronymus, Ambrosius en Augustinus. Ze zijn onopvallend ge plaatst in de hoeken van het midden schip, waar trekbalken ontbreken onder de strijkgebinten. De Sint Odulphnskerk te Yerseke is gebouwd tussen 1450 en 1500. In de middag van 16 mei 1940 vond in een poging om de Duitse opmars te stuiten door Franse oorlogsschepen een artilleriebeschieting op het dorp plaats. Behalve dat grote schade aan veel wo ningen werd toegebracht, veranderde de kerk hierbij in een ruïne. Dit betekende een onherstelbaar verlies van een grote hoeveelheid gewelfsculpturen. In de Voorloopige lijst. (1922) lezen we erover: "Inwendig hou ten tongewelf met drie-en- dertig houten beeldjes onder de ribben (hiervan zijn er vier door gipsafgiet sels vervangen, drie aan de N.-o.-zijde en een aan de N.-w.-zijde van het dwars- pand)." 33 houten beeldjes is, in vergelijking met ande re kerken, een onvoorstel baar aantal. Het in kunsthis torisch opzicht grote belang van de kerk te Yerseke wordt erdoor onderstreept. Geen enkel beeldje bleef ervan bewaard. Van de werkelijke toedracht van de ramp in de meidagen van 1940 zouden we niets weten, ware het niet dat de Yersekse historicus en ooggetuige G.D. van Oosten (1881-1967) voor een nauw keurige vastlegging van de gebeurtenis sen had gezorgd: "De drie en dertig houten beeldjes die weleer als consoles, kraag- of draagstenen hier prijkten en zelfs de hevige stormen der i6e eeuw ongehinderd doormaakten, zijn helaas verdwenen. Ze vielen als slachtoffer van den tweeden wereldoorlog, meerendeels door brand, anderdeels door roof. De twaalf apostelen in 't koor, de andere verdeeld over schip en transepten. Zeer zeker valt het te betreuren dat deze mooie, treffende overblijfselen der devo tie onzer middeleeuwse voorouders alzo gegaan. Ook gelukte het niet licht in deze te ontsteken wat ook wel een gevolg geweest zal zijn van den toestand waarin we toen verkeerden, temeer daar het Vermoeden bestond dat ingelegerde Duitsche soldaten hierin de hand hadden gehad." "De paar in 't koor waren eerst verdwe nen, maar werd toege schreven dat deze bij een instorting van een gedeelte muur waren vernietigd. Na het roven der andere werd aangenomen dat ook hier diefstal was gepleegd. Hoge ladders waren hier niet nodig daar een ijzeren balk, restant ener galerij daar goede diensten bood. De andere hingen hoog en daardoor beveiligd, maar een ongelukkige samen loop van omstandigheden diende de misdadigers. Tengevolge 11.I. ener noordwester storm moest een stellage worden aange bracht ter versterking van de muur. Deze werkzaam heden hadden plaats tussen 20 Augustus en 24 No vember 1940 en werden uitgevoerd door firma J.J. Marteijn. De daarvoor benodigde ladders bleven op het werk en zullen zeker gebruikt zijn gewor den voor de roof."" Nisse, Kapelle, Yerseke, drie kerken dicht bij elkaar, gebouwd in dezelfde periode en alle drie voorzien van gewelfsculpturen in de vorm van de complete serie van de twaalf apostelen. I11 Nisse en Yerseke in het koor, in Kapelle waar het hoofdkoor uit een veel vroegere tijd dateert, in de zijbeuken van het schip. Dat zal ongetwijfeld het nodi ge met elkaar te maken hebben. Te meer als we bedenken dat maar van één andere plaats in ons land (de kapel van het Sint Agathaklooster te Delft) bekend is dat een complete serie apostelbeelden werd aangebracht. Het oostelijk deel van het eenbeukige schip van de Sint Gertmdiskerk te Kloe- tinge is gereedgekomen in de periode omstreeks 1480. In dit deel van de kerk staan op zes stijlen boven de muurdam- men onder het tongewelf apostelbeelden zonder baldakijn. Met een hoogte van 65 verloren gingen. Er werden voor mij door Andries Steketee enige foto's gemaakt van het interieur op eind Mei van het rampjaar. Het bombardement begon Donderdagmiddag 16 Mei 1940. 's middags half drie, zomertijd. Blijkbaar waren toen. nog enige beeldjes gespaard gebleven zoals op deze foto's te zien is, Kapelle, zuidelijke zijbeuk, linksboven tegen de muur apostelbeelden, rechtsboven frats koppen. (Foto Dukker, RDMZ) later echter vielen ze in rovershand. De enkele door de vuurzee gespaard geble- venen werden gevonden in "t koor, schip en vooral in het transept. Het van dalisme heeft zich niet ontzien deze schatten weg te roven." "Ik schrok toen een kunstlievend vriend uit Bergen op Zoom mij schreef en informeerde of het waar was dat de beeldjes gestolen waren zoals ondersteld werd en bij geruchte vernomen was. Een kunsthandelaar uit de Markiezenstad had ze gekocht. Pogingen onmiddellijk daarop door mij ingesteld om al was het maar één beeldje te kopen, mislukten daar ze al in andere handen waren over

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 16