iKSSfÉ! 7 Schade vooral aan toren Anno 2008 staat die toren er. op de spits na, bedroevend slecht bij. Grote delen van het metselwerk zijn uitgespoeld en de stenen zijn zo beschadigd dat totale vervanging vaak nodig zal blijken. Bij zware regens spoelt het gruis langs de gevel. Maar ook in het kerkgebouw len van particulier geld voor de restaura tie. Vrijwilligers zetten allerlei activitei ten op poten die aantonen dat het belang van dit beeldbepalende gebouw door de hele bevolking van Groede en verre om geving sterk wordt gedragen. Tot die activiteiten behoort een jaarlijkse muziekavond waar jonge musici en speelt na de restauratie in 1976 het zee zout van de inundaties weer op. Delen van het pleisterwerk van plafond en bin nenmuur komen omlaag. De koppen van een aantal dragende balken blijken ernstig aangetast en bedreigen de veilig heid van kerkgangers en andere bezoe kers. Eind 2007 moet het kerkbestuur besluiten de hoofdruimte (midden- en noordbeuk) om veiligheidsredenen te sluiten voor het publiek. De consistorie en activiteitenruimte in de zuidbeuk blij ven wel in gebruik, ook voor kerkdien sten van de sterk ingekrompen gemeen te. Hoe kon het zover komen? Er zijn ver schillende oorzaken aan te geven. Zo ontstaat er discussie over het eigendom van de toren waarbij de (wereldlijke) gemeente zich vrij abrupt op het stand punt stelt geen eigenaar (meer) te zijn. De communicatie met de gemeente ver loopt verder moeizaam. Een groot scheepse gemeentelijke herindelingsope ratic veroorzaakt vertraging, op de urgentielijst van de nieuwe gemeente Sluis komt de kerk aanvankelijk niet meer voor. Die situatie wordt ten slotte rechtgetrokken maar dan is veel tijd ver loren gegaan en zijn de subsidiemoge lijkheden er niet ruimer op geworden. Intussen is er al wel enige jaren een aparte stichting actief voor het verzanre- Preekstoel met omliggende dooptuin. Links op de voorgrond de gevolgen van een lekkage. kleinkunstenaars vrijwel belangeloos acte de presence geven. Daaruit groeit in 2007 een eerste publieksmanifestatie op de fraaie Markt van Groede waar tegen de achtergrond van de kerk een internatio naal bekende Spaanse dansgroep voor vierhonderd betalende bezoekers op treedt. Die buitenmanifestatie is wel uit nood geboren, de muziekavond voor sponsors is door de bouwvallige situatie in het kerkgebouw immers niet meer mogelijk. Restauratieplannen Restauratieplannen worden opgesteld met behulp van een gerenommeerd architectenbureau, ingediend en weer bijgesteld. Een restauratievergunning wordt verkregen maar geen geld. In 2006 wordt een verzoek tot restauratie subsidie ingediend onder artikel 43 van de Rijksregeling brim. De aanvraag wordt niet in behandeling genomen omdat Groede geen beschermd dorpsge zicht is. In 2007 worden ten slotte na veel werk subsidietoezeggingen verkre gen van zowel de provincie als de ge meente Sluis. Maar de aanvraag bij Monumentenzorg strandt opnieuw om dat het gevraagde bedrag ruim boven een miljoen ligt, waardoor andere aan vragen voorgaan. Een nieuwe vraag voor 2008 is volgens de laatste richtlijnen ingediend. Het benodigde eigen aandeel van 30 procent is nu, met financiële steun van provincie, gemeente en de stichting, beschikbaar, het wachten is op een beslissing van het rijk in het kader van de rrwr (Rijksregeling Wegwerken Restauratieachterstand). Al met al zijn al behoorlijke kosten gemaakt aan het ont werpen en telkens bijstellen van plannen zonder dat enige zekerheid over het resultaat bestaat. Om de restauratie inhoudelijk goed te begeleiden zal de stichting op korte termijn nog cultuur historisch onderzoek naar de geschiede nis van het gebouw laten doen. Het stichtingsbestuur bezint zich inmid dels sinds 2006 ook op een nieuwe in vulling van het gebouw na de restauratie. Daarbij staat de gedachte centraal dat het maatschappelijk nauwelijks meer verde digbaar is miljoenen in de restauratie van een kerkgebouw te investeren zonder ook naar een breder maatschappelijk gebruik te streven. De onafhankelijke stichting en het kerkbestuur zijn het daarover roerend eens; na de restauratie zal het gebouw ook aan de stichting worden overgedragen op voorwaarde dat het mogelijk blijft voor de (kleine) ge meente in aangepaste vorm nog in het gebouw bijeen te komen. De stichting neemt in mei 2006 het ini tiatief met de start van het project Migratie en Dynamiek in Zeeuws-/ Vlaams Vlaanderen. De inhoud van het project wil de bezoekers tonen dat leven in een bepaald gebied geen statisch gege ven is maar dat het altijd aan verandering onderhevig is en was. De dynamiek wordt zoveel mogelijk getoond aan de hand van een aantal belangrijke factoren bij migratie, te weten: - religieuze ontwikkeling; - landschapsontwikkeling; - sociaal-economische ontwikkeling. Van oudsher kennen Zeeland en Vlaan deren veel migranten. Het leven in een waterrijk gebied bracht en brengt dit al met zich mee. Door overstromingen en oorlog (inundaties) worden de inwoners gedwongen het gebied te verlaten. In tijden van hoogconjunctuur zorgen de havens voor een toestroom van emigran ten. Door godsdienstvervolging of gedreven door armoede vestigen nieuw komers zich in dit gebied. Zij brengen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 7