A 8 hun eigen achtergrond mee, integreren, maar voegen ook iets toe aan de cultuur van de plaatselijke bevolking. Voor Zeeuws-Vlaanderen geldt boven dien dat het een grensgebied is. In een grensstreek trekken sociaal-economische en cultuurhistorische ontwikkelingen zich weinig van staatsgrenzen aan. In Zeeuws-Vlaanderen wijst de richtingwij zer dan ook zowel naar het Zuiden als naar het Noorden. De Universiteit van Gent is al in een vroeg stadium bij dit project betrokken. Om te komen tot de invulling van de nieuwe publieksfunctie voor het kerkge bouw wordt begin 2006 aan de Univer siteit van Gent prof. Thoen, middel eeuwse geschiedenis, en dr. Parmentier, maritieme geschiedenis gevraagd een wetenschappelijk concept te schrijven dat kan dienen als basis voor verdere discus sie met relevante instellingen op dit ge bied. Op 8 mei 2006 presenteerden zij dit concept in de Lutherse kerk te Groede. Project met partners in Vlaanderen De inhoud van het project Dynamiek in Zeeuws-Vlaams Vlaanderen vormt het uitgangspunt bij het zoeken naar partners in Vlaanderen. Zoals gezegd bestaat de presentatie uit vier thema's. Idealiter wil de stichting drie van deze deelthema's onderbrengen bij partners in zowel Oost- als West-Vlaanderen. Achtergrond bij die interregionale samenwerking is het verkrijgen van Europees subsidiegeld voor regionale ontwikkeling. Inrichting en verbouwing van het kerkgebouw ten behoeve van multifunctioneel gebruik kost immers geld. Geld dat niet verkre gen kan worden uit restauratiesubsidies. Bij culturele voorstellingen of een expo sitie is de aanwezigheid van een toilet- blok toch eigenlijk een vereiste. Een presentatie met multimedia bouwen is kostbaar. Naast het Europese geld zal ook vijftig procent door particuliere sponsors opgebracht moeten worden. Het zoeken naar partners met als rand voorwaarden om binnen een van de deelthema's samen te werken heeft meer tijd gevergd dan was voorzien. Het enthousiasme van partners voor de the matiek van dit project is overigens zeer groot. Twee partners in Oost-Vlaande ren, de gemeente Beveren en Erfgoedcel Meetjesland te Eeklo, hebben aangege ven te willen participeren binnen dit project. Zij bereiden momenteel hun projecten voor. De stichting heeft voor het kerkgebouw in Groede in november 2006 opdracht gegeven voor een interi eurontwerp van de presentatie. De ver dere inhoudelijke uitwerking daarvan is mede afhankelijk van de inhoud van de projecten van de partners en zal daarom pas in een later stadium kunnen worden afgerond. r T: Noordbeuk van de hallenkerk, met toren. De presentatie in Groede gaat in op het centrale thema Dynamiek in Zeeuws-/ Vlaams Vlaanderen. Daarnaast geeft het een inleiding op de verschillende deel thema's die ondergebracht zijn op de overige locaties. De presentatie verwijst tevens naar de locaties of projecten van de deelnemende partners in Groede en Vlaanderen. Voor het onderbrengen van de nieuwe functie is een functionele aanpassing van het kerkgebouw noodza kelijk. In een voorstel naar de gemeente en de Rijksdienst wordt bepleit om beide ruimten (noord-, midden- en zuidbeuk) weer in open verbinding met elkaar te brengen. Zo ontstaat een veel beter bruikbare ruimte en wordt ook de oorspronkelijke lichtinval weer hersteld. De tegenwoordige bezoeker ervaart de huidige scheiding ook niet als een zinvol historisch element, pas door het weer openen van de muur kan zichtbaar wor den gemaakt hoe twee kerkgemeen schappen vroeger naast elkaar leefden. In opdracht van de stichting ontwerpt het van huis uit Vlaamse architecten bureau Johan de Wachter Architects een concept voor de nieuwe gebruiksruimte. jdwa is een ontwerpbureau dat zijn spo ren in binnen- en buitenland heeft ver diend in het architectuur- en tentoon- stellingsontwerp. Het bureau is nu werk zaam in Rotterdam. Het plan wordt ont wikkeld in consultatie met de restaura tie-architect E.J. Brans. Het interieur ontwerp van de presentatie is integer en flexibel en houdt rekening met het mul tifunctionele en religieuze karakter van Zware schade aan het metselwerk van de toren, mede ontstaan door zeezout van de inundaties. het kerkgebouw. Binnen in de kerk staan vier verplaatsbare 'expotunnels' en drie vaste elementen. In en op de expo tunnels wordt geïnformeerd en worden beelden geprojecteerd. Tijdens de kerk dienst en tijdens culturele evenementen kunnen de losse modulen worden ver plaatst naar een daarvoor speciaal gecre- eerde plek in de zuidelijke beuk. De verdeling van de thema's gebeurt in overleg met de partners. Uiteindelijk is gekozen voor de volgende verdeling. - Algemene inleiding op de thema's en Erfgoed religieuze migranten Groede. De algemene inleiding krijgt ruimte in de Nederlands-hervormde kerk. het erf goed religieuze migranten in de Lutherse kerk. - Landschapsontwikkeling Gemeente Beveren. Deze presentatie zal ruimte vinden in een leegstaande kerk in de Prosperpolder in Beveren. - Sociaal-Economische ontwikkeling Erfgoedcel Meetjesland. Hier denkt men aan de inrichting van een kerk in het uit de Middeleeuwen stammende dorp Middelburg.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 8