2008, Jaar van het Religieus Erfgoed 10 ze naar verwijzen. Het is dan ook van het grootste belang deze gebouwen zo veel mogelijk een vitale plaats in de samenleving te laten innemen, als kerk gebouw of als gebouw met een multi functioneel karakter waarbij de gemeen schapsfunctie centraal staat. Het platform zou vanuit de signaleringsfunctie bij alle religieuze gebouwen die het verte genwoordigt dan ook acties kunnen uitzetten en contacten kunnen leggen om gesignaleerde knelpunten aan te pak ken of in positieve richting bij te sturen. Het behoud van kerken overstijgt im mers het lokale belang van een geloofs gemeenschap. Het is een algemeen maat schappelijk belang waarbij ook andere partijen dan alleen de kerken zelf hun verantwoordelijkheid moeten nemen. Dat dit signaal wordt opgepakt, blijkt inmiddels uit de actie van de gemeente Borsele om in dialoog te treden met alle lokale kerken en kerkgenootschappen. Wethouder Marga Vennue-Vermue gaf Nederland heeft een enorme rijkdom en diversiteit aan reli gieus erfgoed: kerken, synagogen, kloosters, moskeeën, abdijen en begraafplaatsen. Door de voortgaande ontkerke lijking. fusies van kerkgenootschappen en stijgende onder houdskosten wordt het steeds moeilijker om dit erfgoed in stand te houden. Steeds meer kerken wor den gesloten en uiteindelijk gesloopt. Op die manier dreigt een kostbaar deel van ons erfgoed voor altijd verloren te gaan. Daarom is 2008 landelijk uitgeroepen tot Jaar van het Religieus Erfgoed. Een jaar met vol op publieksactiviteiten om zelf te ervaren wat religieus erfgoed voor ons betekent: schoonheid, een plek van bezinning en ontmoeting, een deel van onze geschie denis. Het doel van her Jaar is dan ook om de be langstelling voor en kennis van het religieus erfgoed in Nederland te vergroten en een duurzame toekomst voor dit erfgoed te bevor deren. Ook in Zeeland dreigt de kerk letterlijk uit het straat beeld te verdwijnen, ter wijl deze van oudsher het hart vormt van de Zeeuw se samenleving. Het beeld van veel dorpen en steden in Zeeland wordt zelfs letterlijk bepaald door de kerk. Kerkgebouwen zijn dan ook onmisba re dragers van de identiteit van Zeeland. Om het tij te keren zal Zeeland dan ook volop meedoen om de belangstelling voor dit erfgoed te vergroten. Veel Zeeuwse erfgoedorgani saties en beheerders van religieus erfgoed hebben daarvoor een gevarieerd programma van aansprekende publieksactivi teiten samengesteld. De scez heeft de provinciale coördinatie van het Jaar van het Religieus Erfgoed in Zeeland op zich genomen. Zo draagt de scez zorg voor centrale inhoudelijke en financiële verantwoording, alsmede afstemming met ener zijds de landelijke organisatie en anderzijds de provinciale, regionale en lokale orga nisaties. Op 16 mei 2008 zal de Zeeuwse opening van het Jaar van het Religieus Erfgoed in de Sint-Willi- brordusbasiliek van Hulst plaatsvinden. Deze ope ning is gekoppeld aan de opening van de tentoon stelling 'Schatten van de Basiliek' in de librije van de basiliek, een perma nente presentatie van reli gieuze gebruiksvoorwer pen uit de basiliek. De opening wordt omlijst met een bijdrage uit het muziekprogramma 'Zeven eeuwen muziek in Zee land'. De landelijke afsluiting van het Jaar van het Reli gieus Erfgoed vindt op donderdag 11 december plaats in Zeeland. De locatie zal de Nieuwe Kerk en delen van het Abdijcomplex te Middel burg zijn. Dit is tevens de provinciale afsluiting van het Jaar. Het programma omvat landelijke en provinciale componenten. In de tussentijd zal er een scala aan activiteiten plaatsvinden, variërend van vele tentoonstellingen, lezingen, muziekuit voeringen tot een heuse processie! Kijkt u voor een actueel overzicht op de website van de scez: www.scez.nl. Als u klikt op het icoontje van het Jaar, komt u vanzelfbij het uit gebreide activiteitenoverzicht dat het komend jaar gereali seerd zal worden. De basiliek in Hulst, hoek Markt/Steenstraat, (foto L.M. van der Gouwe)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 10