Centree, Cultuurplein Zierikzee Willem Huijbreghs 11 op een door de gemeente belegde infor matieavond voor de lokale kerkgenoot schappen aan alle kerken zonder de sta tus van rijksmonument de mogelijkheid een aanvraag te doen voor de gemeente lijke monumentenstatus. Middels dit instrumentarium zou een kerkbestuur financiële ondersteuning kunnen krijgen voor de instandhouding van het kerkge bouw. Door dergelijke initiatieven op provinciale schaal met elkaar te delen worden ook andere gemeenten aange moedigd stappen te ondernemen. Ook op een nog abstracter niveau be wijst het platform al zijn nut. Een van de eerste acties is het afgeven van een sig naal richting de Haagse politiek met betrekking tot de brim-subsidiëring. Restauratiearchitect Erik-Jan Brans heeft aangetoond dat kerken er in de nieuwe subsidiesystematiek structureel op achter uitgaan en dat veel onderhoud verborgen blijft. Het platform is bij uitstek het medium om dergelijke signalen met kracht en op het juiste niveau af te geven en op deze wijze structurele wijzi gingen in gang te zetten. Dat laatste is van groot belang. Zeker als het Jaar van het Religieuze Erfgoed eind dit jaar wordt afgesloten en de publieksaandacht wellicht weer wat verflauwt, is het goed op beleidsmatig niveau met elkaar verder te praten en achter de schennen de oplossingen te zoeken voor problemen die niet stoppen na dit jaar. De oprich ting van dit platfonn is dan ook een veelbelovende stap voor de instandhou ding van het Zeeuwse religieuze erfgoed. Emeritus-deken Peter van Hecke is bereid gevonden leiding te geven aan het platfonn en de scez zal de inhoudelijke en facilitaire ondersteuning van het plat form voor haar rekening nemen. De auteur is medewerker bij de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Wie kent bet plein rond de Sint Lie- vensmonstertoren en de Nieuwe kerk in Zierikzee niet? Een prachtig verstild plein met twee beeldbepalende monu menten, omzoomd met bebouwing zoals het Burgerweeshuis, de Driehoek, de Weverij, de Varreput en het kantoor van woningbouwcoöperatie Zee/u/'land. Een prachtig verstild plein dat als een sprookjesprinses wacht 0111 wakker ge kust te worden. Het Zeeland Nazomer festival deed dat al voorzichtig met de voorstelling Phaedra op de trappen van de Nieuwe kerk. En sinds die dag wil de tuurplein kan daarin voorzien. Dit bracht de bedenkers en de deelne mers aan de vele informatie- en debat avonden uiteindelijk tot de volgende visie. Doelstelling is 0111 vanaf 2009 een duur zaam cultuurplein te ontwikkelen met een vierseizoenenprogrammering. Een cultuurplein dat zowel cultureel, econo misch, toeristisch, ruimtelijk als sociaal kansen biedt en verzilvert. Een cultuur plein met oog voor vitalisering en ver sterking van cultureel erfgoed, waarbij de culturele identiteit van Zeeland en die prinses maar niet meer in slaap komen. Er ontstonden ideeën, plannen en een werkgroep rond Antoine de Ceuster, directeur van Zeemeland. Met medewer king van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling, de plaatselijke commissie van de Stich ting Oude Zeeuwse Kerken (beheerder van de Nieuwe kerk) en creative industries als zumm, idna, Life Design, alle in Zie rikzee gevestigd, kwam de ontwikkeling van een cultuurplein serieus op gang. Een cultuurplein brengt cultuur, econo mische ontwikkeling, sociale cohesie en toeristische bedrijvigheid op gang. Her bestemming van erfgoedpanden speelt daarbij ook een belangrijke rol, met andere beleidswoorden: duurzame vitali sering van de stad en haar regio. In menselijke woorden: burgers hebben meer en meer behoefte aan ontmoeting en beleving en dat in een mix van tradi tie, innovatie en authenticiteit. Een cul van Schouwen-Duiveland in het bijzon der centraal staat. Vooruitlopend op de vierseizoenenpro grammering wordt in 2008 een testmani festatie gehouden. Inmiddels is er een stichtingsbestuur onder voorzitterschap van Pieter Schotte en wordt er hard gewerkt aan een be drijfsplan en aan subsidie- en fondsen werving. Een culturele adviesgroep zorgt voor inhoudelijke begeleiding, en dat alles om het cultuurplein Centree zo snel als mogelijk van start te doen gaan. Zodat we ook u binnenkort op het cul tuurplein kunnen ontmoeten. De auteur is adviseur bij Scoop en projectleider Centree. De foto is van I.H. Vogel-Wessels Boer.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 11