Restauratie en herbestemming tot drie appartementen van de Nederlands-hervormde kerk te Hoofdplaat 3 ir. Pieter van Traa' Toen wij in de zomer van 2005 de web site van de Monumentenmakelaar beke ken, werd onze aandacht getrokken door een kleine vermelding van de voorma lige Nederlands-hervormde kerk te Hoofdplaat. Ondanks de summiere om schrijving zijn wij direct informatie gaan opvragen en twee dagen later stonden we met de makelaar in de kerk. De vonk sloeg direct over. De prachtige lichte kerkzaal met de hardstenen vloer en zijn banken en preekstoel, de grote zolder met zijn magnifieke kapconstruc tie en de intieme consistorie inspireerden ons al direct tot het ontwikkelen van ideeën over een herbestemming. AJ snel concretiseerde het idee om hier drie heel speciale appartementen te ontwikkelen. Kort daarna spraken we met Peter van Seters (en later ook met Adriaan van Noord) over de mogelijke aankoop. Snel was er overeenstemming tussen ons en de stichting over een vorm van samen werking, waarbij de stichting de restau ratie ter hand zou nemen en wij gelijk tijdig de herinrichting zouden realiseren. Voorwaarde was wel dat het gemeente bestuur van Sluis kon instemmen met onze ideeën voor de drie appartementen. Deze instemming kwam relatief snel, zodat de plannen voor de restauratie en herinrichting konden worden opgesteld en ingediend om de benodigde vergun ningen te verkrijgen. Mede door het in dienen van zienswijzen door een deel van de bewoners van Hoofdplaat liep de vergunningprocedure vrijwel geheel 2006 door. Op 15 januari 2007 kon dan eindelijk begonnen worden met de werkzaamhe den. Een groep van uiteindelijk onge veer dertig Poolse zelfstandigen heeft samen met een Nederlandse voorman de werkzaamheden uitgevoerd. Allereerst moesten er containers vol met sloopmaterialen uit het pand gehaald worden en afgevoerd. De kerkbanken, de preekstoel en andere te behouden houten interieurstukken zijn afgevoerd in een zeecontainer om elders te worden behandeld tegen de aantasting van hout worm. Toen ook de vloer in de kerkzaal verwijderd was, kon met de werkzaam heden van meer opbouwende aard aan gevangen worden. We kwamen tot de ontdekking dat de technische staat van de toren het in situ restaureren tot een onmogelijke zaak maakte. Een tegenvaller dus dat de ge hele toren van het dak afgetakeld moest worden, maar tegelijkertijd wel een mooie gelegenheid om de media te in formeren over het project. Zeker van wege het merkwaardige gezicht dat de toren op het voorplein van de kerk stond en aldaar gerestaureerd werd. Nu het gewicht van de toren (ruim zeven ton) tijdelijk verwijderd was, kon den de slechte balkkoppen van de kap constructie worden hersteld door het aanhelen met een kunsthars versterkt met staven glasfiber. De gehele kapconstruc tie, die door de rotte koppen enige deci meters naar rechts was ingezakt, is daar door weer zo stevig als zij bij de bouw moet zijn geweest. Vervolgens is het leien dak inclusief het beschot vernieuwd. Om het appartement in de kap te realiseren is een dubbel be schot gemaakt, waartussen isolatie is aan gebracht. Met het vorderen van de nieu we leibedekking en de daarin gespaarde dakvensters, begon de kerk zijn oude allure terug te krijgen. Zeker nadat de volledig gerestaureerde toren (na een mislukte poging vanwege de strafie wind) teruggeplaatst was op de kerk. Ondertussen ontstond in de voormalige consistorie al snel een volwaardig appar tement. Via een pad vanuit de Oostlan- geweg wordt de besloten tuin op het zuiden bereikt. Voor dit appartement wordt de oorspronkelijke entree van de consistorie aan de zuidzijde gebruikt. Vanuit de hal zijn de woonkamer met open keuken en de badkamer bereikbaar. Een trap leidt vanuit de hal naar de overloop op de verdieping, waaraan een grote en een kleine slaapkamer en een technische ruimte zijn gesitueerd. De woonkeuken in de voormalige consistorie.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 3