Behoud kerk Groede vraagt veel meer dan alleen restauratie B.A. van Goor 5 De luidzolder is voor onderhoudswerk zaamheden aan het uurwerk bereikbaar via een uitklapbare ladder en een luik in de vloer. Als gevolg van een wat traag werkend nutsbedrijf werden pas in december de appartementen aangesloten. Januari is benut voor de laatste afronden de werkzaamheden. De gerestaureerde toren wordt teruggeplaatst op het dak. Nu start de laatste - maar niet minder belangrijke fase van het project: de verkoop van de appartementen. De kopers verwerven het zogenoemde appartementsrecht en een evenredig deel in de opgerichte vereniging van eigena ren. Door deze opzet worden de drie eigenaren via de we verantwoordelijk voor het instandhouden van het rijksmo nument. Mede door de nieuwe functie zal het gebouw van de Nederlands-hervonnde kerk in Hoofdplaat weer voor lange tijd behouden blijven en een markant onder deel van het dorp en de skyline blijven vormen. Noot i. Ir. Pieter van Traa is verbonden aan De Steunbeer Ontwikkeling nv te Zierikzee. De Steunbeer Ontwikkeling bv, Havenpark 13- 15, 4301 jg Zierikzee, streeft het behoud van cultureel erfgoed na door ontwikkeling en her bestemming. Zij is onderdeel van het restaura- tiearchitectenbureau De Steunbeer bv, dat zich heeft gespecialiseerd op de restauratie van cultu reel erfgoed op rijks-, provinciaal en gemeente lijk niveau in Nederland, de Bondsrepubliek Duitsland en België. De foto's bij dit artikel zijn van de band van de auteur. Historisch was het wel een mooi moment: Spaanse dansers zetten zich september vorig jaar in voor het behoud van de Nederlands-hervormde kerk in Groede, dezelfde kerk die als gevolg van de strijd tegen de Spanjaarden rond 1600 onder water kwam te staan en daar nog altijd de kwalijke (zoute) gevolgen van kent. De Spaanse furie leverde ditmaal het Restauratiefonds weer drieduizend euro op. Het is ook een aardig voorbeeld van de wonderlijke wegen die een restauratie stichting tegenwoordig moet bewande len om een kerkgebouw te redden. En dat ondanks het feit dat de lokale en regionale gemeenschap doordrongen zijn van het grote sociaal-maatschappelijke belang van het gebouw en z'n bijzonde re geschiedenis. Hoe vrijwilligers zich tussen oliebollen bakken, de wisselende het in twee opzichten bufferzone: het was de grens tussen cultuurland en schorren, slikken en water, en de grens van de Republiek. Tijdens de Opstand (1568-1648) - en ook in latere oorlogen fungeerde Zeeuws-Vlaanderen als een frontier-land, dat Holland en de Scheldedelta, het economisch hart van de Lage Landen en Vlaanderen, moest beschermen tegen de vijand. Het ver loop van de Opstand heeft grote gevol gen gehad voor de landschappelijke, de religieuze, de economische, de sociale en de demografische ontwikkeling van wat nu West-Zeeuws-Vlaanderen is. De geschiedenis van West-Zeeuws- Vlaanderen is voor een groot deel af te lezen in de Nederlands-hervormde kerk van Groede. De oudste delen stammen uit de dertiende eeuw. De hallenkerk is van het kerktype met drie beuken. In regelingen voor (rijks)monumentensubsi- die en het ontwikkelen van nieuwe gebruiksfuncties staande houden voor het behoud van religieus erfgoed. De geschiedenis en de bouwkundige kenmerken van de Nederlands-hervorm de kerk werden al in het oktobernum mer van 19S5 van dit bulletin uitgebreid beschreven door G.J. Lepoeter. Een korte samenvatting na ruim twintig jaar is echter op z'n plaats. Groede en West-Zeeuws-Vlaanderen kennen een lange en bewogen geschie denis. De ligging heeft de geschiedenis van dit gebied, bepaald. Van oudsher was De kerk vormt met zijn toren een belangrijk onderdeel van het dorpssilhouet van Groede. het Vlaamse kustgebied heeft de hallen kerk een eigen vorm: de drie beuken zijn niet alleen even hoog maar ook even breed. Aan de buitenkant is dat te merken aan de bedaking met drie paral lelle zadeldaken. Binnen verbinden de op slanke zuilen gedragen bogen de drie gelijklopende beuken, zodat een breed ruimtegevoel ontstaat. De middenbeuk heeft geen lichtverdieping. Alle licht komt uit de grote vensters van de zijbeu-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 5