Kerken en overheid samen op de bres voor kerken 9 Platform Historische Kerken Zeeland van start David Koren In september 2007 wordt samen met de partners het project gepresenteerd aan medewerkers van interreg tv, het bureau dat de toewijzing van Europese gelden regelt en beheert. Op deze wijze willen de partners het project onder de aandacht brengen alvorens zij een defini tief subsidievoorstel gaan indienen. Vanaf het begin heeft de stichting de Lutherse kerk te Groede willen betrek ken bij dit project. De Lutherse kerk is een van de nog oudste bestaande lutherse kerkgebouwen. De kerk werd in T742 gesticht door vluchtelingen uit Salzburg. In West-Zeeuws-Vlaanderen stamt een aanzienlijk deel van de bevolking at van emigranten die zich daar in de loop van de zeventiende en achttiende eeuw heb ben gevestigd. Na een restauratie in de jaren negentig worden er met enige regelmaat exposities gehouden. Voor een dorp met een huidig inwoner tal van rond de duizend personen kent Groede een opmerkelijke (kerk)historie. Niet alleen het aantal kerken is omvang rijk voor een dergelijke kleine gemeen schap maar ook de diversiteit aan ge loofsrichtingen is iets om bij stil te staan. Groede kende een Nederlands-hervorm de, een Lutherse, een katholieke en een Waalse kerk. De Lutherse kerk is geres taureerd en wacht op een nieuwe be stemming. De katholieke kerk wordt op dit moment omgebouwd tot een aantal appartementen. Door het lopend project kunnen de resterende gebouwen in Groede en twee kerken in Vlaanderen een nieuwe zinvolle toekomst tegemoet gaan en blijven ze zo behouden voor de gemeenschap. Het is een zeer ambitieus plan waarvan nog lang niet zeker is dat daarvoor dit jaar de eerste succesvolle stappen gezet kunnen worden. Wel is zeker dat daarmee een prachtige invul ling gegeven zou kunnen worden aan de doelstelling van het Jaar voor het Reli gieus Erfgoed. Bij het schrijven van dit artikel is uitgebreid gebruikgemaakt van eerdere artikelen van G.j. Lepoeter en mevrouw drs. J. Geerse (in op dracht van de stichting). De foto's bij dit artikel zijn van de hand van L.M. van der Gouwe. Met het luiden van de noodklok voor kerken heeft prof. mr. Pieter van Vollenhoven op 17 januari jongstleden in Utrecht het Jaar van het Religieus Erfgoed ingeluid. Het doel van het Jaar is om de belangstelling voor en de ken nis van het religieus erfgoed in Neder land te vergroten en een duurzame toe komst voor dit erfgoed te bevorderen. Naast een breed scala aan publieksactivi teiten wordt er ook achter de schermen, op een meer beleidsmatig niveau, hard gewerkt om het tij te keren. In Zeeland wordt daarbij de weg bewandeld van samenwerking om de problemen zoveel mogelijk het hoofd te bieden. Deze samenwerking krijgt gestalte in het onlangs opgerichte Platform Historische Kerken Zeeland, een provinciaal over legorgaan tussen kerk, overheid en ande re bij het religieus erfgoed betrokken partijen, met als doel de handen ineen te slaan en de kerkgebouwen voor de samenleving te behouden. Op woensdag 5 september 2007 was er een bont gezelschap in de Abdij te Mid delburg tezamen gekomen: wethouders van nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten, een keur aan dominees en voorgangers van alle in Zeeland aanwezige religieuze denominaties en vertegenwoordigers van overige belanghebbende organisaties, waaronder de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Allen waren gekomen om onder leiding van gedeputeerde Harry van Waveren te spreken over de oprich ting van dit platform. De directe aanleiding was het onderzoek Historische Kerken in Zeeland dat in op dracht van de Provincie Zeeland in 2005 door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (scez) was uitgevoerd. In dit onderzoek werd onder meer geconsta teerd dat Zeeland op de drempel staat van een ontwikkeling die zich elders in het land al op grotere schaal en eerder gemanifesteerd heeft: ontkerkelijking en de daarmee gepaard gaande sluiting van kerken (zie ook Bulletin nr. 56, april 2006). Daarnaast zijn er nog diverse andere problemen geconstateerd die van invloed zijn op de instandhouding van deze belangrijke categorie gebouwen. Het zijn belangrijke constateringen, want kerken vormen van oudsher het hart van de Zeeuwse samenleving en zijn zeer beeldbepalend voor de Zeeuwse dorpen en steden. Om de problemen rondom dit erfgoed het hoofd te bieden is van belang dat ze tijdig worden geconstateerd en dat ze door burgerlijke en kerkelijke gemeen ten gezamenlijk worden aangepakt. De problemen van kerkelijke gemeenten - als die er eenmaal zijn komen immers ook terecht op het bordje van de bur gerlijke gemeente. Deze is dan aan zet om bijvoorbeeld het bestemmingsplan te wijzigen of vergunningen af te geven. Ook is er sprake van een bijzondere eigendomssituatie, waarbij de torens vaak in handen zijn van de burgerlijke ge meente en het kerkgebouw van de ker kelijke gemeente. De gedeputeerde wees met name op de kerken die geen rijks monument zijn, waaronder vele rooms- katholieke kerken in Zeeuws-Vlaanderen (die in het Monumenten Selectie Project zijn afgewezen), veel (sobere) synodaal- gereformeerde kerken (die door de pkn- fusie buiten gebruik worden gesteld) en kerken uit de Wederopbouwperiode (1940-1965, hiervan is nog niets aange wezen). De beperkte en soms afwezige communicatie tussen beide overheden werkt eerder problemen in de hand dan dat er uitzicht op oplossingen wordt ge boden. Het openen van een structurele dialoog van alle bij het religieus erfgoed betrokken partijen kan dan ook een positief effect sorteren op de duurzame verankering ervan. Het leeuwendeel van de aanwezige wet houders en vertegenwoordigers van reli gieuze organisaties kon zich vinden in het probleemanalyse en de noodzaak gezamenlijk op te trekken. De concrete doelstelling van het platform is dan ook de instandhouding van de historische kerkgebouwen in Zeeland vanuit het idee dat deze gebouwen niet alleen bepalend zijn voor de fysieke en ruimte lijke identiteit van de dorpen en steden, maar ook voor de gemeenschappen waar

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2008 | | pagina 9