10 ge) dampen van de aarde de blixem bereijdt. Die God die vreeslicke God, die ook in dese te vresen is."22 Immens was zo getroffen door de blik seminslag, dat hij het gehele relaas van de blikseminslag noteerde in het Acta- boek van de hervormde kerk: "Hebbende enige dagen zeer stercke werk een grote bresse, de deur van 't uurwerck met sijn hangen [scharnieren] afgesmeten, het glas en vensters na buij- ten van 't uijrwerck gans uijt geslagen: nogtans geen merckelikke schade aent uijrwerck selfs dan eenen ijserdraat gebroken zijnde, dat het slaagen van de klok belet: zullende ook de klok nog 56 meter hoge toren.24 Deze grote kerk was ontstaan uit een eind dertiende eeuw vanuit het Vlaamse Oostkerke gestichte parochie. In de dichtgemetselde gotische bogen aan de buitenzijde van de toren en aan de aanhechtingen van de dakschilden zijn tot op de dag van van daag de aanzetten van schip, koor en Gravure uit 1830. Het klokkenhuis op de toren van de kerk is duidelijk zichtbaar. (Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata III, nr. 307) winden gehadt, isser van dese morgen (sdingdags en daags voor den ordinairen maandlicken biddag) neffens swaren hagel een vreeslicken donder en blixem geweest, met name ontrent 6 uijren, den geweldig dreunende slag met sig ontal- licke sprancken vier [vuur] neder wer pende gelijck het van eenige op straat sijnde gesien is: sommige meijnende het lossen van veele musquetten te sien, andere, gelijck als bedwelmt ende ver blindt sijnde nedervallende. Welcke slag onse kerk sodanig beschadigt heeft, als volgt. Boven op den toorn het kloeken- hutje so geruineert dat men een nieu sal moeten maken, de klok ternauwemoot sijnde blijven hangen een stuk van haar ïjsere spil afgeslagen en wegzijnde: het vaantje van den tooren nog op 't kerek- hof gevonden, dog in stucken. Binnen 111 den toorn, dat pannendak gans in stuck en geslagen ende inden muur bij 't uijr- konnen slaan, nog geluijdt worden voor het toorentje gemaakt is en de klok vast- hangt nu omlaag in de kerk, de glasen aan de linckerzijde van de preekstoel garf uijtgeslagen hebbende een gat onder en een boven het raam gemaakt (een groote bresse uijt de muur van buijten nederge- stort) waar van het gruijs der uijt gesla gene stenen ook al de glasen aan de voorsijde, gelijk als vergruijst heeft, zul lende oock dat raam gansch moeten ver- nieut worden, ook is den uijtersten stoelbak voor 2 personen aan de lincker zijde van malkanderen geslagen ende neves dien bak de blauwe steenen uijt de grond gesmeten en gebrijselt so dat de gansche kerk en al de stoelen door het gruijs van glas, kalk en stenen geslogen was behalve de schade aent dak."23 De kerk van Sint Anna ter Muiden Deze blikseminslag moet destijds hard zijn aangekomen bij de gelovigen van Sint Anna ter Muiden. De hervormde kerk bestond tot ongeveer 1600 uit een aanzienlijke Vlaamse kruiskerk met in het midden de veertiende-eeuwse circa transept herkenbaar. Aan de westzijde van de toren zitten de bouwsporen van het dakschild lager dan aan de andere zij den. Dit wijst erop dat de toren in de veertiende eeuw tegen een oudere kerk aangebouwd is en dat deze kerk vervol gens als schip is geïncorporeerd in de nieuwe veel grotere Vlaamse kruiskerk.23 In de kruiskerk, gebouwd 111 de tijd dat Sint Anna nog een belangrijke stad en voorhaven van Brugge was aan de mon ding van het Zwin, was plaats voor enkele duizenden gelovigen. Sint Anna werd in de veertiende eeuw overvleu geld door Sluis als voorhaven van Brug ge. De verzanding van het Zwin deed de handel verder verlopen en latere inpol deringen maakten dat de eens belangrijke havenstad in de zestiende eeuw verwor den was tot een klein dorp dat afhanke lijk was van de landbouw. Op het einde van de zestiende eeuw werd de kerk tijdens de Nederlandse Opstand vrijwel geheel verwoest door een brand. Alleen de toren heeft de ramp, zij het sindsdien maar half zo hoog meer en zonder spits, doorstaan.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 10