SÜMI 13 wethouders van Sint Anna ter Muiden besloot de geschiedenis van de kerk te onderzoeken voor er actie zou worden ondernomen. En hoe kon deze vorsing beter gebeuren dan door het dankbaar raadplegen van H.Q. Janssens St. Anna ter Milicien beschouwd als plaats, sedert liet ontstaan der stad Mude in 1241 en als 1619. De klok waarop Immens doelde, was in Middelburg door Michaël Burgerhuis vervaardigd in dit jaar. Het zal vast geen toeval zijn geweest dat dit het jaar was waarin de hervormde ge meente voor het eerst een eigen predi kant kreeg. Vóór dit jaar werden de gelovigen door een van de drie geeste- stompe toren met een klein klokken torentje op een van de hoeken duidelijk herkenbaar.4' Dominee Janssen vermeld de in 1850 over de klok "welke nu nog te St. Anna gebezigd wordt".44 De klok overleefde eeuwenlang branden, stormen en oorlogsgeweld, tot in de Tweede Wereldoorlog. Het klokkentorentje SlUilIi V" H»US Christelijke gemeente, van den aanvang der xvide eeuw tot op onze dagen: een geschied kundige proeve? Janssen schreef in 1850 dat de spitsloze toren vroeger voorzien was van een plat dak, omringd door een stenen balustrade of sierlijk metselwerk gelijkend op dat van het Sluisse stadhuis. Uit overlevering bekend, noteerde Janssen dat in het begin van de negentiende eeuw de klok, die voorheen in de toren hing, verplaatst zou zijn naar een klokkenhuisje boven op de toren. Een tekening uit 1830 van de kerktoren ondersteunt dit. In novem ber 1675 schreef Immens "Boven op den toorn het klockenhutje so geruineert dat men een nieu sal moeten maken, de klok ternauwernoot sijnde blijven han gen een stuk van haar ijsere spil afgesla gen en wegzijnde." De kerk van Sint Anna had dus al sinds de zeventiende eeuw een klokkenhuis boven op de gehalveerde toren. Het jaar waarop het klokkenhuis gebouwd is, is vermoedelijk lijke herders van Sluis bediend. Op de klok stond, naast de namen van baljuw Nicolaas de Vos en burgemeester Anthonis de Koning, een chronogram in rijm: "Ons CloCk gesChaL Roept VLIen aL Sint tanne ter MVIen Ras onbeswaert Ter kerCkewaert Hoort 's Heeren woort hVIen" Ons klokgeschal Roept Ulieden al Sint Anna ter Muiden Snel onbezwaard Ter kerke waarts Hoort 's Heeren woord heden Het klokkentorentje moet in of na 1675 hersteld zijn. Op de door Pieter Harle- wijn in 1713 vervaardigde Caarte Figura tive van de geheele Jurisdiktie der Stede en schependom van Muijden is de brede, Recente foto van de kerk van Sint Anna ter Muiden. Boven het onderste galmgat is duide lijk de aanzet van een inmiddels verdwenen deel van de kerk te zien. (Foto R. Rammeloo) moet al eerder verdwenen zijn. Ansicht kaarten van voor de eerste restauratie periode tonen de toren zonder klokken toren maar wel met galmgaten in de toren zelf. De kerktoren raakte in oktober 1944 beschadigd maar voor de zeventiende- eeuwse klok maakte dit niet meer uit. Deze was al eerder afgevoerd door de bezetter. 5 november 1775 Het verslag van Immens maakte zoveel indruk dat het Actaboek van de her vormde kerkenraad van Sint Anna ter Muiden een eeuw later, op 5 november 1775, begint met "den 5 November was het voor ons eene Plegtige gedenkdag

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 13