Stichting Oude Zeeuwse Kerken Bestuurszaken Inhoud Jacqueline de Smit, Vrouw van Baarland 2 Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 0118-635289, e-mail johan_maliepaard@hotmail.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, 1e secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester A.J.C.M. Vermunt, Koudekerke Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), H. Boone (Kats), mevr. M. Buijsse (Waterlandkerkje), J.C. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gra- venpolder), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Hoogvliet (Baarland), H. ter Keurs (Kats), S.C. de Koeijer ('s-Gravenpolder), A. Koster (Zierikzee), G.J. Lepoeter (Kapelle), mevr. M.W. Meerman-van der Markt (Vlissingen), J. Triou (Waterlandkerkje), P.F. Vleugel (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel- Wessels Boer (Middelburg). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg) Eindredactie L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 Johan de Koning Kerken van Arend Rothuizen in West (Middelburg) Pag. 7 Ronald H.M. van Immerseel Robertus Immens (1651-1677) en de vinger Gods Pag. 15 Leendert M. van der Gouwe Wijziging rijkssubsidie voor monumentale kerkge bouwen Frontpagina: De kerk van Sint Anna ter Muiden na de restauratie van 1902-1913, met traptorentje en hekwerk. In de vergadering van het algemeen bestuur van april jl. is de jaarrekening 2007 van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken vastgesteld. Aan onderhoud van de kerkgebouwen te Zierikzee, Baarland, Kats en Waterlandkerkje is in dat jaar een bedrag uitgegeven van 68.863,-. Van dit bedrag wordt afgerond 21.000,— niet door subsidies gedekt; dat moet de stichting betalen uit eigen middelen. Die middelen worden bijeen gebracht via activiteiten die de pc's (Plaatselijke Commissies) organiseren. In 2006 werd aan onderhoud, toen nog met Hoofdplaat erbij, 74.890,— uitge geven. Zoals bij velen van u bekend is, neemt het aantal donateurs van onze stichting jaarlijks af. De oorzaak ligt voor een belangrijk deel in de leeftijdsopbouw van ons donateursbestand. Door overlijden neemt het aantal af en daartegenover is er weinig aanwas van nieuwe, jongere leden. Eind vorig jaar waren er nog 450 donateurs. Uiteraard zijn we blij dat u als donateur nog steeds meedoet. Maar dan hebben we ook weer nieuwe leden nodig én zal de minimumbij drage vanaf 2009 omhoog moeten. Hierover infor meren wij u 111 de volgende donateurs- brief. Om meer donateurs te werven en de sozk meer onder de aandacht te brengen heeft het bestuur besloten een herken baar logo in te voeren dat op alle uitin gen (website, briefpapier, Bulletin, via de pc's e.d.) wordt toegepast. Een eigen website met onder andere links naar en van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (scez) en de pc's moet de bereikbaarheid en daarmee de bekend heid van de sozk vergroten. Waar we blij mee zijn is dat de gemeen te Sluis in haar begroting 2009 financiële middelen opneemt 0111 het onderhoud aan het torentje in Waterlandkerkje uit te voeren. Daarmee heeft de gemeente nog niet het eigenaarschap erkend, maar er gebeurt in ieder geval iets waardoor het verval van de toren kan worden gestopt. We streven ernaar 0111 een goede meerjarenafspraak met de ge meente te maken, waarbij het onder houd op een adequate wijze is geborgd. Op 7 oktober jl. is de heer Maarten van Doorn overleden. Hij was sinds meer dan tien jaar de man van de 'Bouwkun dige onderwerpen' 111 het Bulletin en een gewaardeerd redactielid. Wij zijn dankbaar dat hij deze jaren zijn kennis en kunde voor ons en het Zeeuws erf goed heeft ingezet. In dit nummer vindt u een in memoriam over hem. Het bestuur Op 13 september 2008 heeft wet houder M.J. de Bruijne van de ge meente Borsele als officiële starthan deling van de Open Monumenten dag 2008 een grafzerk onthuld in de Nederlands-hervormde kerk te Baarland. Het betreft de grafzerk van Jacqueline de Smit, Vrouw van Baarland. De grafzerk heeft tot het voorjaar van 2008 buiten, nabij het koor van de kerk gelegen. De plaatselijke commissie Baarland van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft ervoor gezorgd dat de steen is geconser veerd en binnen in de kerk, nabij de toren, tegen de muur is geplaatst. Op de grafzerk is te lezen dat Jacqueline de Smit is overleden op 8 juni 1616. Naar aanleiding van de onthulling van de grafzerk wordt nader onder zoek gedaan naar de geschiedenis en achtergronden van Jacqueline de Smit en haar familie. Hierover meer in het volgende bulletin.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 2