- 5 zitplaatsen) voor de kerkenraad. De preekstoel (een ander model dan de uit gevoerde) stond rechts in de kerk, links tegen de muur hing een Griekse tekst: Ichtus, het woord voor vis en tegelijker tijd het anagram van Jezus, de Christus. Een 'kleed voor de diensttafel' droeg dezelfde tekst. Maar in de tweede helft van 1963 ont stond blijkbaar veel discussie, want in deze periode werden geen tekeningen gemaakt. Pas halverwege 1964 pakken we de draad weer op. Dit kan wijzen op wijzigingen in de ontwikkelingen van de wijk, geïnitieerd door de burgerlijke gemeente, want op de volgende serie tekeningen heet de kerk ineens Gerefor meerde Kerk in uitbreidingsplan Bree- weg. Voorheen was dat Gereformeerde Kerk 't Zand. Uit een aantal plattegron den uit november 1964 blijkt dat de situ atie definitief vastgesteld moest worden; de preekstoel schuift van links naar rechts (het balkon met orgel volgt omge keerd evenredig), de kerkenraadsbanken komen en gaan, de plafondlij n wordt bepaald evenals de verhouding tussen de hoogte van de preekstoel en de positie van de achterste stoelen (waarbij vergelij kingen worden gemaakt met de Hof- pleinkerk, de Noorderkerk en de reeds genoemde kerk in Amstelveen), het aan tal zitplaatsen varieert van 699 tot 691 en komt uiteindelijk toch nog terecht op 673, maar dan zijn we al beland op 8 maart 1965. Nog datzelfde jaar wordt begonnen met de bouw. De grote kozijnvlakken in de wanden van de kerkzaal zijn nu veel opener dan in de eerste tekeningen, de totale inhoud is met zo'n 600 m3 ver kleind tot 7723 m3. Eind 1965 worden alle werktekeningen, zeker een stuk of vijftig, getekend en daaruit blijkt dat Arend Rothuizen alle onderdelen van het gebouw zelf ontwierp, ook de losse accessoires, zoals het koperen en messing doopvont, de preekstoel met klankbord, de inklapbare tafels (per stuk 5,10 m lang en 60 cm breed) voor de viering van het Avondmaal, de vensterbanken en losse banken in de hal, de letters op de gevel (rondom oktober van dat jaar verschijnt de naam Getuigeniskerk), het genoemde kleed en het 'Teken' buiten. Vooral de preekstoel vormt hierin een belangrijk onderdeel omdat die niet alleen in zich zelf een mooi object is, maar bovendien door zijn vorm en verhouding tot grote re eenheid van gebouw en interieur leidt. Op 1 maart 1966 wordt de kerk in gebruik genomen, met een kerkdienst "des avonds 0111 20.00 u". Een ruime, robuuste en lichte kerk waarin, mits onaangetast door gordijnen, het contact met de buitenwereld bijzonder intens beleefd kan worden en die precies dertig jaar later vanwege de fusie van hervorm den en gereformeerden hernoemd werd tot Morgenster. In het westelijk deel van de stad, de Stromenwijk, moest gekozen worden tussen gebruik van de Ontmoetingskerk en de Getuigeniskerk. Lastig, want ze lijken veel op elkaar, al is de Ontmoe tingskerk wat ouder dan de Getuigenis kerk, want in gebruik sinds 1963, tegen over 1966. De keus viel uiteindelijk op de Getuigeniskerk vanwege de staat van onderhoud en de aanwezigheid van een koster die een zelfstandig beheerdersbe- drijf uitoefende. In de Ontmoetingskerk komt nu de Gereformeerde Bond bijeen onder de naam De Ontmoeting. Qua architectuur is er een grote mate van overeenkomst tussen beide gebou wen. Ook in de Ontmoetingskerk is gekozen voor een gebouw in drie delen: de kerkzaal, het entreeportaal en de nevenruimten. Zowel van binnen als van buiten goed van elkaar te onderscheiden. De Morgenster, voorheen Getuigeniskerk. (Foto Johan de Koning)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 5