Robertus Immens (1651-1677) en de vinger Gods Ronald H.M. van Immerseel 7 Inleiding Begin november 1675 was het in Neder land bar slecht weer. Een aantrekkende wind uit het westzuidwesten sloeg door naar het noordwesten en ging gepaard met hevig onweer en zware buien. Deze storm duurde enkele dagen en veroor zaakte in het gehele land grote schade. Bij Den Helder, Scharwoude en Mui- derberg braken dijken door. I11 Amster dam stroomden als gevolg van overvloe dige regenval pakhuizen en kelders onder. Door de opstuwing van het water in de Zuiderzee zou er zelfs sprake ge weest zijn van een overstroming van de Dam en de Nieuwendijk. Tijdgenoten vergeleken de storm van 4 en 5 novem ber met de beruchte Allerheiligenvloed van 1 november 1570. De storm maakte zo'n indruk dat over de gebeurtenissen in 1675 verschillende publicaties verschenen, zoals het Kort verhad van de ongemacken die het noorder- landt over-gekomen zijn, door een tweede Alderheyligen water-vlocdt, tusschen den 4. en 5. november, 1675 door Dirck Gerritsz. Noordlandt en Ellenden klacht van het bedroefde Nederlandt. sedert het jacr 1672 tot den Aller-heyligen Idoet van het jaer 1675 door de bekende kunstenaar Romeyn de Hooghe. Robertus Immens, predikant te Sint Anna ter Muiden Een klein jaar eerder, op 20 december 1674, werd in Sint Anna ter Muiden "in den Heiligen Dienst met oplegginge der handen door mr. Vicentius Oort- man v.d.m. in Oostburgh' Robertus Immens jr. bevestigd als dominee.' Immens, geboren op 7 juli 1651 was ten tijde van zijn intrede als predikant nog geen 24 jaar oud. Hij kwam uit een be kend domineesgeslacht. Zijn gelijknami ge, in Gent geboren grootvader stierf 111 1645 na een leven op de kansel in het nabij Hamburg gelegen Altena, in Duits land. De vader van Robertus jr., even eens Robertus (1623-1680) geheten, werd in Hamburg geboren. Vader Immens was in 1Ó4S tot dominee in Schijndel beroepen vanwaar hij naar Oirschot vertrok en daar preekte hij tot zijn dood. De moeder van Robertus jr.. De kerk van Sint Anna ter Muiden, voor de restauratie van 1902-1913. (Zeeuws Archief) Maria van der Deliën, was een dochter van dominee Nikolaas Anthony van der Deliën die in 1630 beroepen was in Den Bosch. Maria was een geleerde vrouw, dichteres en zeer gelovig. Zij heeft ver schillende liederen nagelaten die zijn opgenomen in Geestelijke gesangen, opge- maeckt door eenige godvruchtige sangers en sangeressen van Adriaan van Loo.2 Behalve Robertus jr. kreeg dit echtpaar nog elf kinderen. Twee dochters huw den een predikant' en van de negen zoons zouden er, inclusief Robertus, zes theologie gaan studeren waarvan er vijf4 in hun vaders voetsporen traden. Hier onder waren Samuël (?-i686), predikant te Poortvliet (Tholen), en Daniël (1663- 1695) die als proponent in Asten en Ommel (Brabant) werd benoemd. Robertus' bekendste broer was Petrus (1664-1720) die, na dominee te zijn geweest in Oirschot, West-Souburg en Zaltbonunel, vanaf 1698 in Middelburg furore maakte. Petrus Immens genoot vooral na zijn dood bekendheid vanwege zijn postuum verschenen zeer populaire De Godvruchtige Avondmaalganger. Alleen al tussen 1752 en 1802 verschenen negen herdrukken van De Godvruchtige Avond maalganger.' De eerste uitgave werd in 1720 bezorgd door de Middelburgse dominee en professor Jacobus Willem- sen, collega en vriend van Petrus Immens. Nadat Robertus Immens ruim een jaar in Sint Anna ter Muiden had gepreekt, werd hij bij loting aangewezen om naar Diksmuide (B) af te reizen om daar in de maanden februari en maart 1676 "onder het Regiment van de E. heer collonel Mauregnault den Heilige dienst waar te nemen"6 als legerpredikant. Dit was een twijfelachtige eer die alle dominees van de classis Walcheren ten deel kon vallen. De hervormde gemeente van Sint Anna ter Muiden protesteerde tegen de beslis sing met als belangrijkste reden dat dominee Immens niet aanwezig was geweest op de classicale vergadering waar geloot werd. Blijkbaar vertrouwden de Sint Anna ter Muidenaars de loting niet. Veel mocht het protest echter niet baten. Half januari vertrok Immens naar Diks muide, met medeneming van bijbels en kerkelijke leerboeken ter waarde van f 135,—. De boeken had hij in zijn ge meente op eigen initiatief ingezameld." In Diksmuide werd met behulp van de in Retranchement woonachtige maar uit Diksmuide afkomstige Mahieu de Ramont de stichtelijke literatuur ver spreid onder de Vlaamse gelovigen. Op 15 april 1676 keerde Immens terug naar Sint Anna ter Muiden. De dienst werd ondertussen bij toerbeurt waarge nomen door de predikanten van de omliggende gemeenten. In oktober 1677 overleed Robertus Immens op 26-jarige leeftijd in Sint Anna ter Muiden. Het Actaboek van de kerkenraad van de hervormde gemeente meldt dat op 24 oktober 1677 de bedie ning van het Heilig Avondmaal "door het afsterven van onsen getrouwe die- naer Do. Robertus Immens" door domi nee Loofvoet van Retranchement ge beurde." Een hagiografie van Immens Van het leven van Robertus Immens is een merkwaardig verslag bekend dat vooral ingaat op de korte tijd, van december 1764 tot oktober 1677, die hij als geestelijk herder van de Sint Anna ter Muidense gelovigen doorbracht. Dit ver-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 7