Kerken van Arend Rothuizen in West (Middelburg) Johan de Koning L\l3EW. EX^>sJ Gedoopt werd ik nog net in 1962 in het kleine kerkje aan de Vogelstraat op het Zand, waarover in Bulletin nr. 59 een heel artikel staat. Later bezocht ik, naar ik me kan herinneren met redelijk enthousiasme, de zondagsschool in de Baarsjesstraat en weer enkele jaren later kwam de gang naar de jongerenkapel van de heer Schot in de Ontmoetings- kerk. In de grote kerkzaal kwam ik niet zo vaak, behalve natuurlijk met Pasen en Kerst, want dan waren er speciale, ook voor jongeren enigszins toegankelijke diensten. Toen mijn ouders verhuisden naar een andere kerk in het centrum van de stad ze woonden immers al enige tijd in de Grithoen concentreerden mijn stap voor stap serieuzer wordende kerkelijke activiteiten zich rondom de Nieuwe Kerk. Van daaruit werd ik in 1995 ge vraagd mee te draaien in de interieur commissie van de Getuigeniskerk. Ondertussen was ik me ook beroepshal ve met gebouwen gaan bezighouden. En daardoor viel het me op dat al die zojuist beschreven kerkgebouwen een onver wacht verband met elkaar houden, namelijk dat ze allemaal, op het eerste kerkje na, ontworpen zijn door architect Arend Rothuizen. De monumentale abdijkerk restaureerde hij na de destruc tie van de oorlog en hij voorzag de kerk van een geheel nieuw interieur. De Ontmoetingskerk en de Getuigeniskerk bouwde hij voor de babyboom-generatie. Nu zou het wat ver gaan om de onbe wuste invloed van deze architect als een typisch geval van predestinatie te be schouwen voor mijn verdere loopbaan, maar wel moet ik erkennen dat ik hem telkens weer tegen het lijf liep. In de wijk waar ik woonde, het schoolgebouw waarin ik werd 'gevormd' (de csw) en dus ook in de kerken. Niet lang na Rothuizens overlijden be sloot ik zijn gebouwen eens wat beter te bestuderen en zodoende ontdekte ik steeds meer van zijn werk en ook wat van de achtergrond. Juist die achtergrond blijft bij gebouwen altijd enigszins onzichtbaar. Je realiseert je niet zo goed watje bij een gedicht of een schilderij bijna van nature aanvoelt, dat er bij ge bouwen ook 'iets' achter zit. Dat voor architecten het gebouw een middel is om iets uit te drukken, om iets duidelijk te maken. Bij sommigen komt dat op de eerste plaats, bij anderen gaat het meer om het gebouw op zich, en om het gebruik ervan; een utilitaire ruimte dus. En bij moderne gebouwen is dat nog moeilijker te begrijpen dan bij oude gebouwen. In oude gebouwen zit voor iedereen, naast het dagelijks gebruik, duidelijk ook een stuk historie verbor gen. We zijn al snel geneigd dat histo rische aspect extra aandacht en zelfs (visuele) schoonheid of waarde toe te kennen. Wat is er nu voor aardigs aan de Ontmoetingskerk of de Getuigeniskerk? Ze lijken bovendien nog op elkaar ook. Om te beginnen moetje constateren dat Rothuizens werk juist zo aardig is omdat het een bijna perfect beeld geeft van wat er in zijn tijd aan de hand was in de architectuur. Hij werkte grofweg vier De Ontmoetingskerk. (Foto Johan de Koning)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 3