Jacqueline de Smit, Vrouw van Baarland Leendert M. van der Gouwe 11 Grafzerk Op 13 september 2008 onthulde wethouder M.J. de Bruijne van de gemeente Borsele de grafzerk van Jacqueline de Smit, Vrouw van Baarland, in de Neder landse hervormde kerk te Baarland als officiële starthandeling van de Open Monumentendag 2008. (Zie de notitie in bulletin nummer 61.) De grafzerk heeft tot het voorjaar 2008 buiten bij het koor van de kerk gelegen. De plaatselijke commissie Baarland van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft ervoor gezorgd dat de zerk is geconserveerd en binnen in de kerk tegen de muur van de toren is geplaatst. Op de grafzerk is te lezen dat Jacqueline de Smit is overleden op 8 juni 1616. Zij was ge trouwd geweest met Rombout van Wach tendonk. De inscriptie luidt: 'Hier light begraven jouffrou Jacquelijne van Baerladt weduwe va jonckheer Romboudt va Wachtendonck ambachtsvrouwe deser parochie Baer- landt overleedt de achtsten juny ano xvic sesthyene." Baarland in de late Middeleeuwen Omstreeks 1300 was de topografische gesteldheid van de huidige Zak van Zuid-Beveland heel anders gevormd. Deze bestond toen uit de eilanden West en Oost-Borsele, West- en Oost-Baar land en Stuivezand. Door het aan elkaar groeien van de eilanden en de toene mende machtspositie van het geslacht Van Borselen werden het eiland West en Oost-Borsele, samen ook wel West- Borsele genoemd, en het eiland West en Oost-Baarland samen Oost-Borsele. Detail van de grafzerk van ambachtsvrouwe Jacqueline van Baerlant. Het familiewapen is weggekapt, waarschijnlijk door de Staatsrege ling in 1798, waarin werd verordonneerd dat de wapenschilden op liggende grafzerken moesten worden weggenomen. (Foto's L.M. van der Gouwe) De benamingen werden regelmatig door elkaar gebruikt. Zo is bekend dat rond 1300 Hoedekenskerke samen met de dorpen Oostende en Vinningen op het eiland Oost-Borsele één ambachtsheer lijkheid vormde. Op een situatieschets van A.A. Beekman is de ligging van de genoemde eilanden omstreeks 1300 aan gegeven als omschreven in de eerste situ atie.1 De ligging van Baarland aan de Wester- schelde heeft voor de geschiedenis van dit dorp een belangrij ke rol gespeeld. Zo is vanuit de Rijmkroniek van Melis Stoke, ge schiedschrijver van de Hollandse graven, be kend dat in 1295 een leger Vlamingen aan legde bij Baarland. De Hollandse en Vlaamse graven voerden op dat moment een machts strijd over het leen heerschap van Zeeland bewesten Schelde. Deze onenigheid met de Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre zou later indirect lei den tot de dood van graaf Floris v van Hol land. Het belang van de zeggenschap over Zee land lag zowel in de beheersing van de scheepvaartroutes, en daarmee de tolinkom- sten, als in de aanwe zigheid van zeeklei die de verbouw van graan mogelijk maakte. Het Vlaamse leger richtte grote verwoestingen aan. De hui zen en kerken werden in brand gesto ken. In die tijd bestond de bebouwing nog overwegend uit hout. Wij kunnen er dan ook wel van uitgaan dat er van de oorspronkelijke bebouwing weinig over bleef. Doordat Melis Stoke spreekt van kerken, zullen er in de streek meerdere leefgemeenschappen met eenvoudige kapellen van de kaart zijn geveegd. Het Vlaamse leger, onder leiding van Doe- dijn van Everinghen en enkele leden uit het geslacht Van Borselen, onder wie Wolfert 1 van Borselen, werd verslagen door de graaf van Holland.- De Zeeuwse edelen hadden zich aangesloten bij de Vlaamse graaf, omdat zij de splitsbaarheid bij vererving van de lenen (ambachts- heerlijkheden) opgeheven wilden zien, om zo hun rechtspositie te versterken. Daarin zijn ze uiteindelijk niet geslaagd,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 11