12 de versnippering van de ambachtsporties heeft gaandeweg grote vormen aangeno men. Gedurende de veertiende en vijftiende eeuw ontwikkelde het doip Baarland zich tot een nederzetting van regionaal belang. In 1390 werd op verzoek van de toenmalige ambachtsheren door graaf Albrecht van Beijeren aan het dorp het recht verleend voor het houden van een wekelijkse marktdag op maandag.' Hier bij gold de bepaling dat niemand van de ingezetenen enig koren of goed naar elders mocht vervoeren, voordat het op de weekmarkt te koop was aangeboden. Ook de aan Sint Maarten gewijde drie- beukige hallenkerk straalde invloed en gezag uit. Het was een rijke kerk met vijf altaren en twee pastoorsplaatsen.+H Het was de moederkerk van Bakendorp en waarschijnlijk ook van Oudelande. Baarland was de geboorteplaats van de in Leuven werkzame filosoof en historicus Hadrianus Barlandus ofwel Adriaan van Baarland (1486-1538), die in een lofzang op zijn geboorteplaats schreef: "Niet ver van de stad Goes ligt mijne geboorte plaats Baarland: een oord, zóó vruchtbaar en welvarend, zóó uitmuntende door zijne deftige gebouwen, aangename dij ken en vermakelijken zeeoever, dat ik er gerust op kan toepassen, hetgeen Hora- tius ten aanzien van Bajae zeide: Geen oord in 't wereldrond prijkt heerlijker dan Bajae." Niet voor niets noemde Smallegange het tegen het einde van de zeventiende eeuw in een nostalgische terugblik op de late Middeleeuwen "een groot en heer lijk dorp". Afstamming en naaste familie De onverwachte belangstelling voor de grafsteen van Jacqueline de Smit brengt ons ertoe om na te gaan van wie zij afstamde, wie haar naaste familieleden Boven: links en rechts boven het wapenschild is een jakobsschelp zicht baar op de zerk. Rechts: links en rechts onder het wapenschild is een vogel zichtbaar. (Foto's L.M. van der Gouwe) waren en langs welke weg zij de titel van ambachtsvrouw van Baarland verkregen had. Hoewel het mogelijk is om nog dieper in de middeleeuwse geschiedenis te duiken, beperken wij ons tot de gege vens vanaf de vijftiende eeuw. We beginnen met het voor het voetlicht halen van Hendrik 11 van Borselen en vervolgens zijn zoon Wolfert vi van Borselen, betovergrootvader van Jacque line de Smit.6 De Van Borselens behoor den tot de meest invloedrijke edelen van hun tijd. Al is het in replica, tot op de dag van vandaag kijken hun beelden vanaf hun verheven standplaats aan de gevel van het stadhuis van Veere op ons neer. Hendrik 11 van Borselen, graa f van Grandpré, heer van Veere en Sandenburgli Hendrik 11 van Borselen (1404-1474), zoon van Wolfert v van Borselen en Hadewich van Borselen-Brigdamme, graaf van Grandpré, heer van Veere en Sandenburgh, Vlissingen, Westkapelle, Domburg, Brouwershaven, heer van Fallais, Amstelveen, Nieuwer-Amstel, Sloten, Oostdorp, Biggekerke en den Agger,7 was pas vijfjaar oud toen zijn vader Wolfert v stierf. Floris van Borse len (1375-1422), heer van Sint-Maartens dijk, werd door graaf Willem vi be noemd tot voogd van Hendrik 11 van Borselen. Door de handel verwierf Hendrik 11 zich grote rijkdom. Na de 'Zoen van Delft'. 3 juli 1428, waarbij een voorlopig einde kwam aan de Hoekse en Kabeljauwse twisten, werd hij lid van de Raad van negen edelen (de Raad van Holland, die zware misdrijven behandelde). Hij trouwde in 1429 met Johanna van Hale-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 12