17 Baljuw, gouverneur en superintendent Jacob de Smit, heer van Baarland en prins Willem i van Oranje hadden nauw contact met elkaar. Van de correspon dentie tussen Jacob de Smit en prins Willem van Oranje is in het Nationaal Archief in Den Haag een vijftal brieven bewaard gebleven. Deze handelen voor namelijk over het Middel burgs beleg van 1572-1574. De vrijheid van Middelburg heeft Jacob niet meer mee gemaakt; hij stierf begin 1574. Zijn vrouw Anna overleed na 24 januari 1614. Maria de Smit, Vrouw van Baarland, en Emmery van Liere De zuster van Jacqueline, Maria de Smit, werd gebo ren omstreeks 1558 en trouwde in 1586 met Em mery van Liere, geboren in 1551 te Willemstad. Emme ry studeerde aan enkele Franse universiteiten en was stalmeester en edelman van prins Willem van Oranje. Tevens was hij heer van Moriensart en gouverneur van Willemstad, Noortdam en Klundert. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog stond hij aan de zijde van de Oranjes en werd door prins Willem van Oranje naar diens broer Jan gestuurd, met wie Emmery corres pondeerde. Emmery van Liere was auteur van het pamflet De Antidote in 1597-19 In 1608 was hij president van het militaire tribunaal. Eind 1618 is hij in Den Haag overleden. Maria de Smit en Emmery van Liere hadden drie kinderen: Maria-Louise, Willem en Sabina. Willem van Liere, zoon van Maria de Smit en Emmer)' van Liere Willem van Liere, geboren in 1588 in Willemstad, had een grootse carrière. Hij was heer van Oosterwijk, had zitting in de Raad van Holland in 1626, was am bassadeur te Venetië in 1627 en ambassa deur in Frankrijk tussen 1636 en 1649. Hij trouwde in tóió op 28-jarige leeftijd met Maria van Leefdael, geboren om streeks 1604. Zij is overleden op 23-jari- ge leeftijd in 1627. Uit het huwelijk kwamen vier kinderen voort: Frederik, Maria-Louise, Emmery en Willem. Frederik en Emmery zijn jong overle den. Na het overlijden van Maria trad Willem in 1627 in het huwelijk met zijn tweede vrouw, Agatha van Zuylen van Nye- Grafmonument van Willem van Liere en Maria van Reigersberg in de Nederlands-hervormde kerk te Katwijk-Binnen, gemaakt door Rombout Verhulst in 1663. Willem van Liere was de kleinzoon van Maria de Smit, zus van Jacqueline de Smit. (Fotografie afd. Beeld van het Rijksmuseum, Kees Zandvliet, De 250 rijksten van de Gouden Eeuw, blz. 341) velt.20 Uit dit huwelijk werden nog eens vier kinderen geboren, Anna-Maria, Fre derik, Nicolaas en Hollandia Ultrajec- tina. Willem van Liere, kleinzoon van Maria de Smit en Emmer)' van Liere Willem van Liere werd geboren in 1620 te Willemstad en overleed in 1654 te Katwijk, 34 jaar oud. Hij was heer van Oosterwijk, de beide Katwijken, van 't Zand en had zitting in de Raad van de Admiraliteit tussen 1649 en 1653. Willem ging in 1649 in ondertrouw met de schatrijke Cornelia van Raephorst, maar zij overleed tijdens de bruidsdagen, waarna hij haar vermogen erfde. Vervolgens trouwde Willem in 1651 te Mid delburg met Maria van Reigersberch, een vermo gende vrouw vanwege beleggingen in de Vere nigde Oostindische Com pagnie. Het echtpaar Van Liere-van Reigersberch kocht in 1654 de hoge heerlijkheid de beide Kat wijken en 't Zand.31 Uit het huwelijk kwamen drie kinderen voort: Jacoba. Willem en Jan Emmery. Na de dood van Willem besloot de bedroefde weduwe Maria tot de bouw van een groots graf monument in de Neder landse hervormde kerk te Katwijk aan de Rijn 0111 haar man en zichzelf te eren. Hier huurde zij de beroemde beeldhouwer Rombout Verhulst voor in. Het imposante praal grafmonument kwam gereed in 1663 en bestaat nog steeds. Maria over leed in 1673 te Katwijk, 41 jaar oud. Jacqueline de Smit, vrouw van Baarland, en jonkheer Rombout van Wachtendonck Jacqueline werd geboren omstreeks 1560 en trouwde met jonkheer Rombout van Wachtendonck, eveneens geboren om streeks 1560 te Mechelen. Rombout was net als zijn schoonvader Jacob de Smit baljuw, maar dan van Middelburg tussen 1593 en 1603. Zijn vader was in 1583 en 1584 burgemeester van Antwerpen. Uit het huwelijk werden vier kinderen geboren: Maria, Catharina, Johanna en Louis.22 Maria van Wachtendonk trouwde met Jacques de Chantraines, baljuw van Sluis, kolonel van de Staten van Zeeland en commandant van de Sint-Annapolder. Na het overlijden van Maria hertrouwde

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 17