Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Bestuurszaken Protestantse gemeente Kats 350 jaar 2 i Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 0118-635289, e-mail johan_maliepaard@hotmail.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester A.J.C.M. Vermunt, Koudekerke Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), H. Boone (Kats), mevr. M. Buijsse (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), J. Hoogvliet (Baarland), H. ter Keurs (Kats), S.C. de Koeijer ('s- Gravenpolder), A. Koster (Zierikzee), G.J. Lepoeter (Kapelle), mevr. M.W. Meerman-van der Markt (Vlissingen), J. Triou (Waterlandkerkje), P.F. Vleugel (Zierikzee). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 G.J. Lepoeter Een nieuwe kerk te Wolphaartsdijk. Een overzicht van de bouwgeschiedenis van de Nicolauskerk Pag. 11 Leendert M. van der Gouwe Jacqueline de Smidt, Vrouw van Baarland Pag. 19 F.G.C. Rothuizen Trappen 1 Frontpagina: De kerk te Wolphaartsdijk. (Foto Jacqueline Lepoeter, 2008) In de vergadering van het algemeen be stuur van 21 april jl. is de jaarrekening 2008 van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken vastgesteld. De exploitatiereke ning 2008 sluit met een overschot van 18.604,- (ht 2007 7.583,—). Aan onderhoud van de kerkgebouwen te Zierikzee, Baarland, Kats en Waterland- kerkje is in dat jaar een bedrag uitgege ven van 61.806,- (in 2007 68.863,-). Van deze som wordt afgerond 16.000,— (in 2007 21.000,—) niet door subsidies gedekt. Dat moet de stichting betalen uit eigen middelen. Die middelen worden bijeengebracht via de vele en diverse activiteiten die de pc's (Plaatselijke Commissies) organiseren. I11 het afgelopen jaar is veel tijd en aan dacht besteed aan de manier waarop onze stichting naar buiten treedt of zou moeten treden. Een dalend verloop van het aantal donateurs (van 450 naar 429) en een tanende belangstelling voor de excursies heeft de vraag opgeroepen hoe verder te gaan. De bakens moeten wor den verzet. Naast de bestaande doelgroe pen zullen andere doelgroepen moeten worden aangeboord. Besloten is om als sozk een website in de lucht te brengen: www.zeeuwsekerken.nl. Daar ook vindt u de links naar de activiteiten van de aangesloten kerken. Voor de herkenbaar heid is een logo nodig. Dat is gevonden in een gestileerde plattegrond van een kerk, zoals die vroeger werd getekend bij de bouw. De plattegrond is geplaatst op een ronde terp/grasveld. Ook over de verschijningsvorm van het Bulletin is gesproken. Hoe kan het blad voor de donateurs dezelfde diepgang en interes sante artikelen behouden en toch ook een bredere doelgroep aanspreken. Hierover wordt in 2009 meer duidelijk. Uiteraard zijn we erg blij dat u als dona teur nog steeds meedoet. Belangrijk is de doorbraak in 2008 in het onderhoud van het daktorentje Water landkerkje. De gemeente Sluis heeft de inspectie van de toren laten uitvoeren en lijkt daarmee tevens de verantwoorde lijkheid (het eigendom) ervan te erken nen. I11 een komende kadernota zal de gemeente de uitkomsten van de inspectie meenemen en later daarvoor ruimte in haar begroting maken. Een voorzichtig begin van een mogelijk structurele aan pak van de toren. Uit bezorgdheid wordt nog maar eens opgemerkt dat er dringend onderhoud nodig is omdat de daktoren in zeer slechte toestand ver keert. Aan de toren is sinds 1982 geen onderhoud meer gepleegd door de gemeenten Oostburg respectievelijk Sluis. De toren is echter nu zo slecht dat het kerkdak in gevaar komt. Onze stich ting onderhoudt zo goed mogelijk het kerkgebouw, maar is afhankelijk van de inzet van de mede-eigenaar van het gebouw. We houden u op de hoogte. In december 2008 werd het convenant Meldpunt Erfgoed Zeeland getekend tussen de scez (Stg. Cultureel Erfgoed Zeeland) en elf particuliere monumen tenorganisaties in Zeeland (waaronder dus onze eigen stichting). Kern van het meldpunt is dat alle Zeeuwen en gasten attent zijn op nog niet ontdekt en be dreigd erfgoed en hiervan melding doen via www.meldpunterfgoedzeeland.nl of bellen naar 0118-670608. Met het meldpunt kan worden voorko men dat erfgoed zonder dat we er erg in hebben verdwijnt en dat daarmee een stukje geschiedenis wordt gewist. Het bestuur In de zomer van 1659 werd in Kats een zelfstandige protestantse ge meente gesticht. Dit jaar is dat 350 jaar geleden. In die lange reeks van jaren is er veel gebeurd; nu is kerke lijk Kats onderdeel van de protes tantse gemeente Kats-Kortgene. Het 350-jarig jubileum is op zondag 20 september jl. gevierd met een feestelijk programma in de Katsé kerk. Mede door het stralende zomerweer was het een dag met een gouden randje. In het volgende Bulletin zal van de viering en de pre sentatie van een jubileumboekje een verslag worden opgenomen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 2