Een nieuwe kerk te Wolphaartsdijk Een overzicht van de bouwgeschiedenis van de Nicolauskerk1 LBMff^eter 3 =-w-v/4>. Sift; im C.Z\l "Wie zou in staat zijn voor Hem een huis te bouwen, want de hemel, zelfs de hemel der hemelen, kan Hem niet bevatten. Wie ben ik dan, dat ik voor Hem een huis zou bouwen, indien het niet was om voor zijn aangezicht offers te ont steken?" (2 Kronieken 2:6). Onder deze bijbelspreuk werd door de architecten Hana en Smits te Amsterdam eind 1859 een ontwerp voor de bouw van een nieuwe kerk te Wolphaartsdijk ingezonden. Het was een reactie op een door de kerkmeesters van de Hervormde Gemeente uitgeschreven prijsvraag. Om te beginnen, voor de duidelijk heid, wat achtergrondinformatie over de mensen die een belangrijke rol speelden in de geschiedenis van de kerkbouw. Dat waren predikant Wijnand Kluever, advocaat en 1 11 ZDolfaartsdijk, [JCerk.J secretaris/ontvanger van het college 0 Uitg. I/.. "sau Roven. van kerkmeesters mr. Cornelis Petrus Lenshoek, bouwkundig ad viseurjan Soutendam, architect Hendrik Ansichtkaart van de kerk, circa 1900. (Collectie Hana en de aannemers Jacobus Marinus J.C. Lindenbergh) van Ditmars en Hendrik Willemse. De predikant Dominee Wijnand Kluever werd gebo ren te Utrecht op 22 september 1816. Hij was gehuwd met Maria Louisa Kool, geboren te Amsterdam op 11 augustus 1811Ze hadden één dochter, Maria Cornelia, geboren te Cothen op 23 oktober 1843. Ds. Kluever was als predikant bevestigd te 's-Heer Abtskerke op 19 april 1857. Nadat hij op 2 augustus 1858 te Wol phaartsdijk beroepen was, nam hij op 17 oktober 1858 afscheid te 's-Heer Abts kerke, om een week later te Wolphaarts dijk bevestigd te worden. Op 28 septem ber 1862 nam hij te Wolphaartsdijk af scheid. Hij vertrok toen naar Bleskens- graaf, een dorp in de Alblasserwaard. De secretaris/ontvanger Mr. Cornelis Petrus Lenshoek was on danks zijn nog jeugdige leeftijd een man met overwicht en gezag. Hij was te Wolphaartsdijk geboren op 5 oktober 1827 als zoon van notaris Egbert Petnis Lenshoek (1785-1868), die van 1817 tot 1853 burgemeester van Wolphaartsdijk was en van 1854 tot 1863 wethouder. Zijn moeder was Wilhelmina Margarita Dresselhuis (1795-1828), zuster van de predikant dr. J. ab Utrecht Dresselhuis. Na zijn rechtenstudie aan de Universiteit van Utrecht had Lenshoek zich als advo caat in zijn geboortedorp gevestigd. Daarnaast oefende hij verschillende beheers- en administratieve functies uit. De functie van secretaris/ontvanger van het college van kerkmeesters, die door zijn vader vanaf 1810 was uitgeoefend, had hij in 1858 overgenomen. Het colle ge van kerkmeesters bestond ten tijde van de bouw van de kerk uit de land bouwers Jan de Back (president), Pieter van Sabben, Adriaan van Strien, Pieter Mieras en Jan Tolhoek en de timmer man Pieter Kooman. Mr. Cornelis Petrus Lenshoek huwde te Goes op 20 augustus 1857 met Maria Hendrika Cornelia Soutendam, geboren te Goes op 11 februari 1837. In 1863 werd hij burge meester van Wolphaartsdijk. Hij overleed te Wolphaartsdijk op 24 juli 1882. De bouwkundig adviseur De persoon van Jan Soutendam, die we in het verhaal over de kerkbouw feitelijk een sleutelrol kunnen toedichten, nodigt uit om er wat uitvoeriger bij stil te staan. Hij werd op 5 juni 1831 te Goes geboren als zoon van Char les Petrus Soutendam, koopman, en Francina de Leeuw, dochter van de Goese burgemeester Gerard de Leeuw. In 1848 deed hij met succes examen als land meter en was daarna als opzichter bij bouwkundige en dijkwerken in dienst bij de Maatschappij tot landaanwinning in de Ooster- schelde. I11 1855 deed hij examen als opzichter bij Waterstaat, maar bleef daarna toch in particuliere dienst. In 1861 werd hij met vier van de acht stemmen in Goes benoemd als opzichter der gemeentewegen en -werken. Het feit dat zijn vader toen lid van de ge meenteraad was, zal bij zijn benoeming zeker van invloed zijn geweest. Zijn sol licitatiebrief naar deze functie, gedateerd 11 juli 1861, geeft een duidelijk over zicht van zijn antecedenten; zoals hij schreef had hij zich de laatste jaren "meer en meer toegelegd op bouwkun de en aanverwante vakken". Zonder vermelding echter van een officiële op leiding of diploma. Met het steeds meer zich toeleggen op bouwkunde en aan verwante vakken zal hij (onder andere) gedoeld hebben op zijn betrokkenheid bij de bouw van de nieuwe kerk te Wolphaartsdijk. Soutendams rol in Wolphaartsdijk heeft zonder twijfel direct te maken gehad met zijn relatie met mr. C.P. Lenshoek. Die was in 1857 met zijn jongere zuster Maria H.C. Soutendam getrouwd (bij welk huwelijk hij als getuige optrad), en dus zijn zwager. Opmerkelijk is dat hij zich vanaf de aanvang van zijn activitei-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 3