5 van de kerk, waarin de school was ge vestigd, moest hiervoor worden vrijge maakt of afgebroken en vervangen door nieuwbouw in de lengterichting. Het bezwaar was een slecht geproportioneerd gebouw, waardoor de predikant in een groot deel van de ruimte niet te verstaan zou zijn; 2. vergroting door het schip aan beide zijden te verbreden, waar bij de bestaande buitenmuren vervangen zouden moeten wor den door pilaren. De school kon blijven bestaan. In de grote vierkante kerkruimte zou men veel hinder van de pilaren ondervinden en zou het veel te donker zijn; 3. afbraak van de kerk en de school (met behoud van de toren en de consistorie) en complete nieuwbouw van een kerk met de binnenwerkse afmetingen van 28 x 14 meter, geschikt voor 700 zitplaat sen. Er moest een geheel nieuwe school worden gebouwd, berekend op 240 kin deren. Als tijdelijke voorziening gedu rende de afbraak- en bouwperiode was een houten hulpkerk nodig. De voor de kerk begrote kosten beliepen de som van f 22.000,—, voor de hulpkerk 2.000,- en voor de nieuwe school f 5.000,—. Totaal 29.000,—. En, zo schreef de bouwkundig adviseur: "Mijne begroo tingen zijn niet te zuinig gemaakt. De zelve sluiten winst, risico, enz. in zich." Een addertje onder het gras lijkt de mededeling te zijn dat ter besparing van kosten alleen onder de pilasters heiwerk voorzien was. Voor Jan Soutendam was het helemaal duidelijk, daar liet hij geen twijfel over bestaan. Hij besloot zijn rapport kort en krachtig met de stelling: "Alleen plan 3 is aan te bevelen. "9 Een prijsvraag uitgeschreven In hun vergadering van 12 februari 1859 besloten de kerkmeesters, "na deze plan nen rijpelijk besproken en overwogen te hebben", onder voorbehoud van de door z.m. Koning Willem 111 te verlenen goedkeuring, over te gaan tot het bou wen van een nieuwe kerk. Echter, "terug komende op hun vroeger geno men besluit, op de weide gelegen aan den Mooldijk, thans in pacht bij den Heer E.P. Lenshoek." De oorzaak van deze opmerkelijke koerswijziging was gelegen in het feit dat men vond dat de plaats aan de Molendijk meer in het middelpunt van de gemeente gelegen was dan de plaats van de oude kerk. Op 26 februari viel het definitieve besluit 0111 - met de geruststellende mededeling: "de kerk kan zelf ruimschoots in de kosten voorzien" een adres ter verkrijging van goedkeuring bij de koning in te dienen. Toen op 30 september de bouwplannen Advertentie in de Haarlemsche Courant, don derdag 6 oktober 1859. (GA Goes, archie^N.H. gemeente Wolphaartsdijk, inv.nr. 251) opnieuw werden besproken, bleek het plan van bouwen aan de Molendijk alweer verlaten te zijn. Er was nu sprake van voorlopige overeenstemming met de burgerlijke gemeente over overname door het kerkbestuur van het schoolge bouw (het koor van de kerk), de toren en het kerkhof voor een totaalbedrag van f 6.500,-.10 Nieuwbouw dus op de oude vertrouwde plek. Tevens werd in deze vergadering het plan goedgekeurd om een prijsvraag uit te schrijven voor een ontwerp van een nieuwe kerk, te bouwen op de plaats van de bestaande en met behoud van de toren. Voor het beste plan werd een premie van f 250,- in het vooruitzicht gesteld. De organisa tie van de prijsvraag werd geheel in han den gesteld van bouwkundig adviseur Jan Soutendam. De advertentie waarin deskundigen wer den opgeroepen om vóór 15 december een plan in te dienen, verscheen begin oktober 1859 in het Algemeen Handels bladde Opregte Haarlemsche Courant en de Nederlandsche Stoompost. Inlichtingen te verkrijgen bij "den Heer J. Souten dam, Civiel-Ingenieur te Goes". De inlichtingen voor de prijsvraag wer den door de bouwkundig adviseur als volgt opgesteld: 1. de kerk mag circa f 25.000,— kosten; 2. de kerk moet 750 zitplaatsen bevatten, zoveel mogelijk beneden; 3. men is niet aan een bepaalde stijl, vorm of inwendige verdeling gebonden, terwijl de materiaalkeuze vrij is; 4. er moeten toegevoegd worden een consistorie, een turfhok en twee ruime regenbakken; 5. de inrichting moet nieuw worden, alleen de hemel boven de ambachts- herenbank blijft behouden; 6. 38 gereserveerde plaatsen; in de am- bachtsherenbank voor de gemeenteraad en verder voor kerkmeesters, kerkenraad en notabelen. De gereserveerde plaatsen, evenals het orgel en de preekstoel porseleinwit te schilderen, met goud afgezet en de banken met vaste groen lakense kus sens. Beschildering van de overige banken citroenhout- of licht eikenhoutkleur.11 Er was een ruime keus, want er werden vijftien plannen ingediend. Keuze voor architect Hana Op 30 december 1859 kwamen de kerk meesters bijeen om over de ingediende plannen te beslissen. De stukken wekken niet de indruk dat de keuze moeilijk was. In de vergadering van 25 november was besloten om ter voorbereiding van een juiste keuze een beoordelingscom missie in te stellen. Deze commissie bestond uit ingenieur J. Lebret, F. Ferdinandusse Wzn. enj. Soutendam.12 Van de vijftien ingediende plannen wer den er bij een eerste beschouwing door de commissie acht ter zijde gelegd, van de resterende zeven bleven er na een meer kritische beoordeling nog maar drie over. Van deze laatste drie was er één die er duidelijk bovenuit stak. In het verslag van de commissie lezen we: "No. 9 heeft volgens ons idee de meeste ver dienste van allen. Het munt uit door for- sche eenvoudigheid, door sterkte van kap en muren, door eene ruime consis torie, eene uitmuntende inwendige ver deling enz. Het is derhalve het gevoelen van den ingenieur Lebret en van de ondergeteekenden dat het plan onder de spreuk 2 Kron. 2:6 in alle deelen aan de gegevens voldoet en het is daarom dat zij U voorstellen hetzelve te bekroonen. [w.g.J F. Ferdinandusse Wz„ J. Souten dam. "'3 Nadat Soutendam en Ferdinandusse in de vergadering de bevindingen van de commissie hadden toegelicht, werd una niem besloten het voorstel te volgen. Bij de opening van het naambriefje bleek het desbetreffende plan afkomstig te zijn van de firma Hana en Smits, architecten FEIISVEA^. Kerkmeesters der Hervormde Gemeente te WOLFAARTS- DIJK, voornemens zijnde, behoudens de nadere vereischte goedkeuringeene geheel nieuwe KERK te bouwenmet behoud van de bestaande Toren, noodigen deskundigen uit tot liet indienen van plannen. Aan het best gekeurde plan zal eene premie van f 250 worden toegekend. De inle vering moet geschieden voor 15 December e. k. Nadere inlichtingen zijn op franco aavragen te bekomen, bij den Heer J. SOUTENDAM, Civiel-Ingenieur te Goes.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 5