Nieuwe Kerk met Turen. AANBESTEDING. 6 te Amsterdam. De kerkelijke ontvanger werd gemachtigd de uitgeloofde prijs van f 250,— aan deze firma uit te beta len. In de vergadering van kerkmeesters van 9 maart i860 werd besloten, behoudens goedkeuring tot het bouwen van een nieuwe kerk, Hana en Smits te Amster dam in samenwerking met J. Sou- tendam, civiel ingenieur te Goes, te belasten met het toezicht op de uit voering van het werk. De vergoe ding hiervoor, inclusief het maken van bestek en detailtekeningen, werd vastgesteld op 5 procent van de aan nemingssom. De vereiste goedkeu ring werd verleend bij Koninklijk Besluit no. 65 van 26 september i860. Daarmee was het licht voor afbraak van de oude en bouw van de nieuwe kerk definitief op groen ge zet. Aanbesteding Ondertussen was in overleg tussen architect Hana en bouwkundig advi seur Soutendant een begroting opge steld. In juli 1860 was deze gereed. De begroting kwam uit op een be drag van f 27.447,—. Hoewel het eerdere plan inhield dat de oude toren behouden zou worden, blijkt dat in de begroting afbraak van de oude en bouw van een nieuwe toren was opgenomen. De reden van deze ver anderde opvatting hebben we niet gevonden. De aanbesteding werd vastgesteld op vrijdag 18 januari 1861. De bedragen op de elf ingeleverde inschrijvingsbiljetten varieerden van f 32.360,— tot 39.500,—. Het aanzienlijke verschil tussen het bedrag van de begroting en het bedrag van de laagste inschrijving bleek te wor den veroorzaakt door tussentijdse prijs verhogingen van steen, hout en glas (f 2.964,—), verhoging van arbeidslonen 750,—) en meerdere kleine aanvullin gen op het plan. De herberekening van de begroting kwam hierdoor uit op f 32.711,-. Alleszins reden om voor het bedrag van 32.360,- de bouw toe te kennen aan de laagste inschrijvers, Jaco bus Marinus van Ditmars en Hendrik Willemse, timmerlieden te Middelburg.1! Aanvang van het werk Op maandag 25 maart 1861 werd een aanvang gemaakt met de afbraak van het oude gebouw. Het is niet denkbeeldig dat hierbij interessante bouwkundige ele menten verloren zijn gegaan. Ondertus sen waren maatregelen genomen om de kerkdiensten tijdelijk te kunnen houden in een houten noodgebouw. De bouw hiervan, achter enkele woningen in de Lepelstraat, werd aangenomen door de plaatselijke timmerman Willem Kooman Advertentie in Advertentieblad van verkoopin- gen van roerende en onroerende goederen, maandag 31 december 1860. (GA Goes, archief N.H. gemeente Wolphaartsdijk, inv.nr. 251) Gedenksteen eerstesteenlegging, aangebracht in de muur aan de zuidzijde van de kerk. (Foto Jacqueline Lepoeter, 2008) voor een bedrag van 1.820,—. Uitge zonderd het orgel, dat elders werd opge slagen, werd het meubilair uit de oude kerk naar deze hulpkerk overgebracht, 's Vanaf maandag 8 april was namens de architect dagelijks een opzichter op het werk aanwezig, in de persoon van D. Storm.'6 Maandag 13 mei 1861 was met het leggen van de eerste steen de dag waarop de bouwwerkzaamheden officieel een aanvang namen. "Op dien Maandag omstreeks 4 ure kwamen alzoo de Predikant, de Kerkeraad, de Kerkmeesters en Notabelen, en een groot aantal in gezetenen op het terrein te zanten, om aan die feestelijkheid, welke door het uitsteken van een tal van vlaggen werd opgeluisterd, deel te nemen. Aan Egbert Petrus, het 2'/2 jarig zoontje van den Wed. heer Mr. C.P. Lenshoek, was deze taak opgedragen, die zich daarvan met het glinsterend truweeltje in de nog zwakke vingeren zeer goed kweet, terwijl daarna door ver scheidene aanwezigen hieraan nog een steen werd toegevoegd. Nadat nu door Ds. Kluever, den heer J. Soutendant, als met de uitvoering belast, benevens den aannemer van Ditmars, eenige toepasselijke woorden waren gesproken, zongen de werklieden enkele voor die gelegenheid vervaardigde coupletten."'7 De feestvreugde van 13 mei werd al spoedig getemperd. Het bleek dat er bij het maken van het plan door de bouwkundig adviseur en/of de architect? fouten waren gemaakt. De fundering was niet voldoende deugdelijk. De ver andering en verzwaring hiervan en de hiermee gepaard gaande extra ophoging van het terrein kostte 3.870,—. De kerkmeesters waren verbolgen, er werd naar hun mening veel te veel voor in rekening gebracht. En dan het risico van vertraging van het werk. In de ver gadering van kerkmeesters van 10 okto ber 1861 waren de beide aannemers uit genodigd: "Ze zullen de grootste spoed betrachten met het werk. Ze zullen de meerdere werkzaamheden niet beschou wen als een wapen ter verontschuldiging voor de langere duur van het werk."18 In artikel 9 van de algemene voorwaar den in het bestek stond als datum voor de eerste oplevering 1 december 1861 vermeld."! Ondertussen was de termijn KERKMEESTERS der Hervormde Gemeente te WOL- FAARTSDIJKmaken bekend dat op Vrijdag den 18den Jamiarij 1861, des middags ten 12 ure, in bet Parochiehuis aldaar, in het openbaar en onder nadere goedkeuring zal worden aanbesteed Het AFBRUKEN en ASÏOVEREN van de bestaande KERK en TOREN met annex SCHOOLGEBOUWen het BOUWEN van eene Bestek met teekeniug is a 2.50 verkrijgbaar gesteld bij de boekhandelaren H. R. van ELK, te Dordrecht. C. van der POST Jr, Utrecht. H, J. van KESTEREN, Warmocsstraat, Amsterdam. W. WENK, Noordblaak, Rotterdam. E. KLEEUWENS en ZOON, Goes. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Woensdag den 16den Januarij 1861, des voormiddags ten 10 ure. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de HH. Hana en Smits, Architecten te Amsterdam en den Heer J. Sou- lendam, civiel Ingenieur te Goes. Wolfaartsdijk, den lOden December 1860. Namens Kerkmeesters voornoemd, Mr C. P. LENSHOEK, 55991) Secretaris. oud 2 Jaren en 4 maanden. H Mei IVt ItHKhHUSTl,C'R. W. Kluever. MfC.P.Lenshoefc Predikant SecnmOr.U: J.de'BhitK pms- p.vanhabben. A.van.Strieruz. P.Mieras. P. hooman. - -",-Y*TVA:\-;: J-?*»* j.Toinoek.mz. -

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 6