Bouwkundige onderwerpen Trappen 1 F.G.C. Rothuizen 19 Het eerste deel van mijn verhandeling over trappen is de inleiding. In het volgende deel ga ik in op de vorm en het materiaal, en het laatste deel zal gaan over hoe een trap wordt ont worpen. De belangrijkste functie van een trap is vloeren van verschillende niveaus met elkaar te verbinden. Dat kan op een een voudige manier, zoals dat bij een kelder trap of een zoldertrap het geval is; dit zijn de zogenoemde secundaire trappen. Wanneer een trap, naast een functionele, ook een min of meer representatieve functie krijgt, spreken we van een primai re trap. Een woonhuistrap die de begane grond verbindt met de eerste verdieping, is zo'n trap. In voorname gebouwen zoals musea, raadhuizen en theaters krijgen trappen vaak een centrale plaats, de trappenhal. Door hun vorm en het materiaalgebruik zijn ze opvallend aanwezig;* ze zijn imposant want ze moeten imponeren; we hebben het dan over statietrappen. De torentrap van een kerk (fig. i) is een mooi voorbeeld van een secundaire trap. Meestal is het een spiltrap waarvan de treden als het ware om de trapspil draai en zoals de wijzers van een uurwerk. De trap gebruikt weinig ruimte, hij is smal en vaak ook steil. Soms is hij opgeno men in de dikke muren, maar het komt ook voor dat hij tegen de buitenzijde van de torenmuren is aangebouwd. De primaire trap kent iedereen omdat deze voorkomt in vrijwel elke woning met een verdieping. Meestal is hij sober uitgevoerd omdat in de doorsnee woning gewoekerd moet worden met de ruimte, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld een I

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2009 | | pagina 19