11 het verzoek werd afgewezen. Het college van kerkrentmeesters was teleurgesteld, omdat zij na zoveel jaren van inspanning wederom met lege handen stonden. Ook de gemeente Borsele zat in een lastig pakket. Met het college van kerkrent meesters lag de afspraak om gezamenlijk op te trekken in het subsidietraject en bij een mogelijke honorering ook bij de uitvoering van de restauratie. De Rijks dienst had echter een harde voorwaarde gesteld aan de subsidietoekenning, con form artikel 11 van de Rrwr 2006. Hiermee was de gemeente verplicht het restauratieplan binnen twee jaar na datum van de subsidiebeschikking af te ronden. Start restauratie toren of wachten op subsidie kerk? Gezamenlijk of individueel restaureren werd de centrale vraag. De gemeente Borsele was er eensluidend en duidelijk over. Er was een afspraak gemaakt met het college van kerkrentmeesters en daar wilden zij zich aan houden. Het paste niet in het beleid en de denkwijze van Borsele 0111 de toren te restaureren en het lot van de kerk in handen te leggen van de kerkgemeenschap. Bovendien had een integrale restauratie meer voor- dan nadelen. Door een gezamenlijke aanpak kon er een kostenbesparing door gevoerd worden. Als voorbeeld het vol gende. Als alleen de toren zou worden gerestaureerd moest ook een gedeelte van de kerk in de steigers en andersom. Tevens moest al het materieel twee keer worden aan- en afgevoerd. Daarnaast is het uitgangspunt 0111 de overlast van geluid, stof en het bouwverkeer tot een minimum te beperken voor de inwoners van Nisse. Het Dorpsplein rondom de kerk wordt gebruikt voor diverse activi teiten, zoals het schaapscheerdersfeest, pastorale, rommelmarkt enzovoort, waarbij de beschikbare ruimte hard nodig is. De restauratiewerkzaamheden moeten dus in een zo'n kort mogelijke tijd plaatsvinden om het ruimtebeslag voor materiaal zo gering mogelijk te houden. Verder was Borsele van mening dat door niet te beginnen, druk op de ketel werd gehouden bij de Rijksdienst om voor de kerk subsidie beschikbaar te stellen. Maar er waren niet alleen voor delen. Onduidelijk was wanneer er voor de restauratie van de kerk subsidie beschikbaar kwam, terwijl de restauratie kosten voor de toren naar gelang de tijd steeds verder zouden oplopen. Ook was er een risico dat de Rijksdienst Borsele zou houden aan de voorwaarden en de beschikbare middelen zouden vervallen, indien niet op tijd werd begonnen. Een paar maanden na de toekenning van de subsidie, eind februari 2007, vond er een bespreking plaats in Zeist bij de Rijks dienst met de gemeente Borsele om over voornoemde kwestie van gedachten te wisselen. De Rijksdienst had direct be grip voor de bijzondere ontstane situatie. Er werd een afspraak gemaakt om in gezamenlijkheid naar een oplossing te werken. In het gesprek werd tevens dui delijk dat de kerk hoogstwaarschijnlijk niet zou voldoen aan de gestelde criteria voor de Rrwr 2007. De criteria voor de Rrwr 2008 waren op dat moment nog niet bekend, zodat het ongewis was, wanneer er gelden beschikbaar kwamen voor de kerk. Subsidietraject Brim (Rrwr 2008) In het voorjaar van 200S werd in de Staatscourant de Regeling rijkssubsidië ring wegwerken restauratieachterstand 2008 (Rrwr 2008) bekendgemaakt. Het restauratieplan van de kerk leek binnen de gestelde criteria te vallen. Al snel vond er overleg plaats met het college van kerkrentmeesters, Rothuizen van Doorn 't Hooft (rdh), de Rijksdienst en gemeente Borsele. Uit informatie van de Rijksdienst werd tevens duidelijk dat dit voorlopig de laatste achterstandenrege ling zou worden. Alle hoop werd dus gevestigd op deze regeling. Indien dit zou mislukken zou een restauratie verder weg zijn dan ooit. Op basis van diverse besprekingen met het college van kerk rentmeesters, rdh en Borsele werd het restauratieplan zorgvuldig geactualiseerd door rdh en voor de fatale datum van 1 december 2008 ingediend bij de Rijks dienst. Op 3 juni 2009 was het zover. Het college van kerkrentmeesters was uitgenodigd voor een feestelijke bijeen komst 111 het nieuwe kantoor van de Rijksdienst in Amersfoort. Tijdens deze bijeenkomst werd door de heer C. van 't Veen, directeur van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, namens minister dr. R.H.A. Plasterk die verhin derd was, de beschikking uitgereikt aan de heer P. van Westen, voorzitter van het college van kerkrentmeesters. De vertegenwoordigers van Nisse waren terecht zeer blij, zij kregen 383.265,00 subsidie voor de kerk overhandigd, zijnde 70% van subsidiabele kosten van 547.522,00. Een prachtig resultaat, waaraan jarenlang was gewerkt. Subsidietoekenning in 1921 De laatste grote restauratie van kerk en toren vond plaats 111 192i.s Een aantal jaren ervoor, namelijk in 1906, vonden er al wat kleinere herstellingen plaats aan de spits. In 1921 liep men ook aan tegen het gescheiden eigendom en de verschil lende subsidietrajecten. In de verslagleg ging hiervan is te lezen dat de restauratie van de kerk al in volle gang was toen eindelijk de rijksgoedkeuring voor de restauratie van de toren werd ontvangen, zodat het gehele restauratieproject kon worden voltooid. Aanbesteding Nu de subsidies voor zowel de kerk als de toren formeel waren toegezegd konden de voorbereidingen worden getroffen om tot de uitvoering van de restauratie te komen. Eerst zijn er af spraken gemaakt tussen het college van kerkrentmeesters en gemeente Borsele over de financiële huishouding, verzeke ring, planning, soort aanbesteding, welke aannemers uitgenodigd werden voor inschrijving en tal van andere praktische zaken. Er is gekozen voor een onder handse aanbesteding, waarvoor vijf bouw- en restauratiebedrijven werden uitgenodigd. Op 16 oktober 2009 vond de aanwijs in het werk plaats. De aan nemers konden dan op het werk rond kijken en eventuele vragen stellen. Op 12 november 2009 vond de aanbesteding plaats. Bij het openen van de enveloppen met de inschrijfbiljetten bleek Leenhouts Aannemingsbedrijf uit Oostburg de laagste inschrijving voor zowel de kerk als de toren te hebben neergelegd. Vervolgens is het werk door het college van kerkrentmeesters en gemeente Borsele gegund aan Leenhouts. Steigerwerk Op 5 januari 201 o werd de opstartver- gadering gehouden 0111 de planning, aanvoer van materiaal en dergelijke te bespreken. Naar aanleiding hiervan zijn de omwonenden en de dorpsraad Nisse in kennis gesteld van de werkzaamheden en de mogelijke overlast hiervan. Een week later werd begonnen met de aan voer van met name steigermateriaal, containers en bouwketen. Het aanzicht van kerk en toren veranderde steeds

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 11