Het deels vervangen van de gootconstructie. Te zien is de overgang van nieuwe leien naar lood, wat over de koperen goot wordt aan gebracht. Hoeksituatie ter plaatse van het koor met overgang van leiendak naar goot. De leien worden in verband met de kwetsbaarheid ter plaatse van de hoeken afgerond. nieuw hout. In het werk worden ter plaatse de nieuwe houtverbindingen gemaakt. Bij polymeerchemische restau ratie blijft de bestaande houtconstructie gehandhaafd. Om de houtconstructie heen wordt een mal gemaakt en/of de kieren en gaten van de constructie worden aan de buitenzijde afgedicht. Vervolgens wordt een soort van trechter constructie gemaakt en de bestaande houtconstructie wordt met een chemisch middel aangegoten. Nadat dit is uitge hard wordt de mal verwijderd en heeft de houtconstructie weer zijn oude con structieve sterkte. Inboeten metselwerk Het metselwerk van de toren is in zeer slechte staat. Ook ten tijde van de res tauratie in 1921 was dit het geval. Op 24 maart 1921 werden er 46.000 stenen aan gevoerd vanuit steenfabriek Ouderzorg te Leiderdorp. Voor de huidige restau ratie zijn circa 42.000 stenen nodig. De schade aan het metselwerk is voorname lijk ontstaan door de vorige restauratie. Het inboeten in 1921 en vervolgens het voegen is gebeurd met specie die zeer hard is geworden door het cement- gehalte. Dit heeft tot gevolg gehad dat de vochthuishouding in het metselwerk ernstig is verstoord. Door de huidige inzichten weten wij inmiddels dat de voegen altijd zachter moeten zijn dan de stenen. Hiermee wordt bewerkstelligd dat, indien nat metselwerk gaat drogen het vocht, zakkend naar beneden, via de voegen naar buiten wordt getranspor teerd. Het principe van het volgen van de weg van de minste weerstand. Indien de voegen spijkerhard zijn kan het vocht moeilijk of nauwelijks zakken. Het vocht blijft dan hangen op de voegen in de stenen. Het vocht kan alleen door de stenen naar buiten worden getranspor teerd. Door dit droogproces wordt de steen als het ware opgegeten. De voegen blijven heel en de stenen vreten weg. Vorstinvloeden versterken dit proces. Om dit op te lossen is besloten 0111 al het voegwerk van de toren te verwijderen. Omdat de voegen zo hard zijn is dit een enorme klus. Om te voorkomen dat bij het uithakken van de voegen de nog goede stenen te veel beschadigen, worden in de voegen eerst sneden geslepen. Daarna volgt het uithakken van de voegen. Het bakken van de stenen Voor de toren zijn circa 42.000 stenen nodig en 1.500 vormstenen. De stenen hebben als afmeting een lengte van 240/250 mm, een kopbreedte van 120 mm en een dikte van 60 mm. Om stenen te krijgen die de juiste afmetingen heb ben, een zelfde kleurenpalet en de juiste bouwfysische eigenschappen, zoals hard heid, wateropname, droogtijd enzovoort, moeten deze stenen speciaal voor dit werk worden gebakken. Aannemer Leenhouts heeft gekozen voor een steen fabriek van Wienerberger in Bemmel. Voeg nog geheel aanwezig en steen ter plaatse van de voeg is weggeteerd. Weggeteerde stenen en harde voegen die voorzien zijn van sneden. Het onderstutten van uitgehakt metselwerk. IfjSjBI

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 14