15 In vroegere tijden bij de veldovens ont stonden allerlei soorten stenen, van hard tot zacht en van rood- tot geelkleurig. üe harde stenen werden gebruikt voor de buitenschil van het metselwerk, de zachtere voor het binnenwerk. Met de tegenwoordige moderne technieken is het moeilijk om in één bakgang het bak- proces uit de vroegere veldovens na te bootsen. Het komt neer op veel kennis, kunde en expertise om tijdens het bak- proces allerlei ingrepen te doen, waar mee het bakproces wordt beïnvloed. Eerst wordt een analyse gemaakt van de bouwfysische eigenschappen van de bestaande stenen. Verder wordt gekeken naar het kleurenpalet, bij de toren van Nisse lopend van geelbrons naar rood. De rode stenen voeren de boventoon, ongeveer een kwart van de stenen is geel- tot bronskleurig. De gele kleur ontstaat door een hoog kalkgehalte in de klei. Een in rode kleur bakkende steen ontstaat door klei met een hoog gehalte aan ijzeroxide en een hoog leemgehalte, bijvoorbeeld Maasklei. Bij het vormen van de stenen is de plasticiteit van de klei van belang. De mallen worden eerst bevochtigd en vervolgens bezand, zodat gevormde stenen goed uit de mallen komen. Bij te slappe klei wordt deze door de bezanding heen gedrukt, bij te stugge klei worden de hoeken van de mallen niet goed gevuld. De vormstenen zijn allemaal handgemaakt. Vanwege de specifieke vormgeving zijn deze stenen extra kwetsbaar, vanwege scheurvorming bij het drogen en later bij het bakken. De scheurvorming bij het drogen wordt zoveel mogelijk voorkomen door alle stenen in te pakken in een plasticfolie. Na het vormen worden de stenen onge veer twee weken gedroogd. Daarna gaan ze ongeveer drie weken in de oven. Dit begint met een opwarmzone (voorvuur), waarbij de stenen worden opgewarmd vanaf 100 tot 600/700 graden Celsius in twee tot drie dagen. Vervolgens gaan de stenen vier dagen in het hoofdvuur. Hierbij worden de stenen verwarmd van 700 tot 1060/1070 graden. Daarna gaan de stenen twee weken in de koelzone om af te koelen tot 100 graden. In het Vormstenen op het planbord in de steenfabriek van Wienerberger in Bemmel. f H SS itJv, Lj I 3 s r f Het drogen van de stenen, nadat ze zijn gevormd, voordat ze de oven in gaan. De gedroogde vormstenen, voordat ze de oven in gaan. Het handmatig maken van de vormstenen. De vormstenen ingepakt in plasticfolie om krimpscheuren te voorkomen.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 15