18 de kerk en het kerkelijk leven dat van daaruit is geïnspireerd de geschiedenis van de dorpsgemeenschap in Kats en de verhalen die daaraan zijn ontleend mede hebben gevormd. Die zouden boven water moeten worden gehaald en op nieuw verteld. De pc had al eerder bekeken of het mogelijk zou zijn een van die verhalen, dat over het zogenaamde Broodoproer van 1609, tot leven te wekken. De gebeurtenis die eraan ten grondslag ligt speelt weliswaar in 1609, vijftig jaar voor de stichting van de kerkelijke gemeente, maar het verhaal heeft alle ingrediënten van een dergelijk epos. Dr. Weiten heeft die geschiedenis beschreven in zijn Pioniers aan tie Oosterschelde2. Het evene ment zou een onderdeel van de viering van het jubileum worden. Feest Het organiseren van een verbeelding van Het Broodoproer bleek niet haalbaar binnen de beschikbare tijd en is uitgesteld, maar de viering van het jubileum uiteraard niet. Die werd door de kerkenraad en de plaatselijke commissie gezamenlijk georganiseerd en heeft op zondag 20 september 2009 plaatsgevonden. Vertegenwoordigers van kerk en over heid uit de provincie, de regio en de gemeente Noord-Beveland, inwoners van Kats, gemeenteleden en belangstel lenden hebben deelgenomen aan een uitgebreid programma dat om 10.00 uur begon en om ongeveer 14.00 uur werd afgesloten. De gasten werden ontvangen met koffie en bolussen. In de kerkzaal bracht het zangduo l'Escaut met luit begeleiding 17de eeuwse liederen. De kerkdienst werd geleid werd door ds. Vlaming. De zanggroep Noord-Beveland werkte eraan mee. Een broodmaaltijd werd geserveerd en genuttigd in het Nieuw-Zeelandhuis en in de kerktuin. In de middag werden in toespraken, Afbeelding het interieur van de kerk met het optreden van zangduo l'Éscaut tijdens de viering van het 350-jarig bestaan. gedragen door inleidingen in de geschie denissen van kerk en dorp, beschouwin gen over het belang van de samenhang tussen kerk en samenleving gegeven met daarbij natuurlijk veel lovende woorden. Omkaderd door de zang van de groep Con Grazia uit Zeeuws-Vlaanderen werd het nieuwe bord getoond met de lijst die begint in 1405 met de namen van de rooms katholieke voorgangers uit de voor reformatorische tijd en waarop verder de namen zijn geschreven van de eerste protestantse predikant vanaf 1659, de Engelsman Jones, tot en met die van de laatste, ds. Nico Vlaming. Herinneringsboekje Ten slotte is het herinneringsboekje 350 jaar Katsc Kerk gepresenteerd en aan de gasten als geschenk uitgereikt. Het werkje bevat naast bijdragen van oud-predikant ds. Jan Visbeek en his toricus Gerard van der Wal waarin de geschiedenissen van de kerkelijke gemeente en van het dorp uitvoerig zijn beschreven en een beschouwing van ds. Vlaming, persoonlijke verhalen met herinneringen van enkele (oud-)Katse gemeenteleden. Uit de teksten komt een aardig compleet beeld tevoorschijn van de ontwikkeling van en het leven in een kleine kerkgemeenschap gedurende een aantal eeuwen. Er zijn enkele historische foto's opgenomen en reproducties van het authentieke verslag van de commissie vergadering van de Staten van Zeeland in 1658 en de eerste kerkenraadsvergade ring van 14 juni 1659. Helaas was het niet mogelijk de stichtingsakte boven water te krijgen. Die is waarschijnlijk bij de branden in de Tweede Wereldoorlog verloren gegaan. Om ongeveer half drie werd de bijeen komst afgesloten. Noten 135 0 jaar Katsc Kerk is een uitgave van de stichting De Katse Kerk. De redactie van de teksten is gedaan door de plaatselijke commissie en de uitvoering is verzorgd door joop Paauwe (drukkerij Jumbo in Goes). Er zijn 200 exem plaren gedrukt. Ze zijn door de heer Paauwe aan De Katse Kerk geschonken. Het is behalve een mooie herinnering aan een blije, feestelijke en ook vaak ingetogen viering een waardevol document geworden. Van dit bijzondere boekje zijn nog enkele exemplaren beschikbaar. Ze zijn te bestellen via e-mail: banterk@kpnmail.nl. Het kost 5 euro. 2. Dr. J. B. V. Weiten, Pioniers aan de Oosterschelde, 19x6 De Bataafse Leeuw, Amsterdam/Dieren Zie ook het artikel over de kerk in Kats van Ineke Vogel in het Bulletin nummer 47, sep tember 2001. van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Foto's: H. ter Keurs Historie gemeente Noord-Beveland. Inventaris archief van de kerkeraad, 1659-1972. Notulen van de vergadering van de kerkeraad van Kats, deel 1, 1659-1744, blz. 2. .-Tl rtfeU,) I H>vv> K y ai- rèiy uJ-'-vA <U ,i>vv r.CsJ f>i -' f

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 18