Zeeuwse Bibliotheek 20 Bijzonder zijn de in hout uitgevoerde zogenaamde Engelse of slingertrappen met een gebogen buiten- en binnenboom. Deze trappen werden onder andere gemaakt als trap die leidt naar de orgel- galerij. De materialen waarvan de trappen gemaakt worden zijn verschillend. Hout komt in Nederland het meest voor maar we kennen ook trappen van metselsteen, natuursteen, gietijzer en gewapend beton. Metselsteen werd onder andere gebruikt 111 torentrappen. Dit zijn vaak echte kunststukjes vanwege de gewelfde vorm aan de onderzijde van de trap. Metselsteen moet wel van liet harde soort zijn als er veel op gelopen wordt; dat was lang niet altijd het geval wantje ziet nogal wat uitgesleten treden. Voor een representatieve trap werd vaak natuursteen gebruikt. Een kostbaar mate riaal dat geïmporteerd moest worden. Vanwege de prijs en de hoge bewerkings- kosten gaf men vaak de voorkeur aan het bekleden van de onderconstructie met natuursteenplaten in plaats van het gebruik van massief natuursteen. Ook hier geldt: hoe zachter de steen hoe minder de slijtvastheid. Trappen van gietijzer werden geïntrodu ceerd aan het einde van de negentiende eeuw. Ze zijn decoratief. Zij werden samengesteld uit verschillende gegoten onderdelen die op elkaar werden gesta peld, die aan elkaar werden bevestigd met bouten en moeren, (fig. 12). In de oude warenhuizen in Parijs waren deze trappen nog lang in gebruik en ook in de Eifeltoren zijn er spiltrappen van gietijzer. Tegenwoordig wordt veel gewapend beton gebruikt. Dit materiaal komt tegemoet aan de brandweereisen, want vaak lopen vluchtwegen via de trappen. Bijna iedere vorm is denkbaar maar ze zijn - als ze niet als prefab trap worden uitgevoerd uiterst kostbaar: voor een unica moet eerst een complete mal, een bekisting, worden gemaakt, waarin de wapening en later de betonmortel wordt aangebracht en vervolgens moet de trap na het verharden van de beton, weer worden ontkist. dat wil zeggen de kost bare bekisting wordt gesloopt. In de volgende aflevering zal het gaan over het ontwerpen van een trap. Bronnen R. Jellema, M.C.A. Meischke.J. Muller, Bouwkunde, deel II, 5e druk, Waltman Delft, 1954 J.G. Wattjes, Constructie van gebouwendeel 3, Kosmos Amsterdam. 1926 |- Bruijns, j.J.B. Kuipers en J. de Ruiter, De Zak in vogelvlucht, De Koperen Tuin Goes, 1995 Bewaarexemplaar

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 20