Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud Bestuurszaken Oude Zeeuwse Kerken 2 Secretariaat: J, Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 0118-635289, e-mail johan_maliepaard@hotmail.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), H. Boone (Kats), mevr. M. Buijsse (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (Westkapelle), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), J. Hoogvliet (Baarland), H. ter Keurs (Kats), S.C. de Koeijer ('s- Gravenpolder), A. Koster (Zierikzee), G.J. Lepoeter (Kapelle), mevr. M.W. Meerman-van der Markt (Vlissingen), J. Triou (Waterlandkerkje), P.F. Vleugel (Zierikzee). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. Pag. 3 G.J. Lepoeter De eigendom van de kerktorens in Zeeland 1 Pag. 10 Leendert M. van der Gouwe Restauratie van de Grote of Mariakerk en toren te Nisse Pag. 17 H. ter Keurs 350 jaar reformatorische gemeente in Kats Pag. 19 F.G.C. Rothuizen Trappen 2 Frontpagina: De slotpoort Nisse met de kasteel- weide en op de achtergrond de toren in de steigers. (Foto L.M. van der Gouwe) Ten tijde van het schrijven van deze bestuursbijdrage zijn de jaarcijfers over 2009 nog niet opgemaakt. Die houdt u dus nog tegoed en zullen in de volgende Bulletin worden opgenomen. Behandeling van de jaarrekening 2009 zal plaatsvinden in de AB-vergadering van 20 mei 2010. In het afgelopen jaar is de website van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken 'live' gegaan. Kijkt u er eens op het gemak naar en laat ons weten wat u ervan vindt, wat er aan verbeterpunten in zit en waar we verder nog aan moeten denken. U helpt ons daarmee. De website is te vinden onder www.zeeuwsekerken.nl. Ook is er vorig jaar een folder ver schenen met als titel "voor het behoud van ons erfgoed...". In kleur en met het nieuwe logo. De folder ligt in al onze kerken en is bedoeld 0111 donateurs te werven. Die kunnen voor een bedrag van (minimaal) 22 per jaar meedoen en ontvangen daarvoor het Bulletin gratis in de bus. Mocht u iemand in uw om geving kennen die wel donateur wil worden; we sturen die persoon graag een folder toe. Nog even over het nieuwe logo: dat bestaat uit een gestileerde plattegrond van een kerk, zoals die vroeger werd getekend bij de bouw. De plattegrond is geplaatst op een ronde terp/ grasveld. Op onze enveloppen en het briefpapier komt dit ook terug. Herkenbaarheid dus voor de sozk. We ontvangen graag de aanmeldingen van nieuwe donateurs. Het Bulletin krijgt ook een nieuwe verschijningsvorm, met als uitgangspunten dezelfde diepgang, interessante artikelen en een bredere doelgroep. Hiervoor is echter wat meer geld nodig. Er wordt daarom door de PC's gezocht naar adverteerders om het ook te kunnen realiseren. Wij kunnen niet genoeg benadrukken hoe belangrijk u bent als donateur voor het Zeeuws cultureel erfgoed en dan met name de kerken van onze stichting. In deze bestuursbijdrage is het belangrijk de aandacht te vestigen op de Nieuwe Kerk te Zierikzee. In 2006 werd voor een aanzienlijk bedrag een aantal kroon stukken (voluten) op de pilaren provi sorisch gerepareerd en ingepakt, nadat Stichting gebleken was dat ze ernstige scheuren vertonen en daarmee een reëel gevaar van neerstortend stucwerk meebrengen. Eind vorig jaar zijn daarom 111 de kerk veiligheidsnetten opgehangen. Overigens zodanig neutraal van kleur en hoog dat ze niet direct opvallen. De bouwkundige staat van de kerk is in toenemende mate een groot probleem en zal slechts met ieders inspanning en met veel geld kunnen worden opgelost. Een ander scenario is er niet, behalve dat de kerk geen functie meer kan hebben en moet worden gesloten. Een ramp voor Zierikzee, Schouwen-Duiveland en het erfgoed! Op 24 februari jl. is er een workshop gehouden onder voorzitterschap van de rijksadviseur Cultureel Erfgoed, de heer Wim Eggenkamp, en als deelnemers de gemeente, provincie, woningcorporatie, Centree, Plaatselijke commissie, Vrienden van de nk, restauratie-architect, Stads herstel Amsterdam en sozk. Hierin is nagedacht over de mogelijkheden die er met de kerk zijn. Welke varianten zijn er mogelijk en welke gebruikers. Hoe kunnen we toren, plein en kerk aaneen smeden en tot één geheel maken en last but not least hoe krijgen we middelen bij elkaar voor een restauratie. Op 24 maart jl. is vervolgens door een kleine delegatie een bezoek gebracht aan Stads herstel Amsterdam om met eigen ogen te kunnen zien hoe er daar is omgegaan met de restauratie en de exploitatie van de dertien kerken. Gezegd kan worden dat er met respect en gevoel voor de historie van de kerken is omgegaan en dat de meeste ook rendabel worden geëxploiteerd. Er zijn creatieve en origi nele oplossingen bedacht 0111 de kerken multifunctioneel, ofwel voor meerdere soorten gebruikers, in te zetten. In Zierikzee zal verder worden gedacht over de aanpak van de restauratie en het gebruik van de kerk. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 2