5 ten maakte op 22 januari 1798 een eind aan de impasse. Het was niet minder dan een staatsgreep. Vanaf dat moment werd voortvarend te werk gegaan. Op 25 januari werden de grondbeginselen voor een regeling bij decreet vastgelegd en op 15 maart kon een uit gewerkt ontwerp aan de van tegenstanders gezuiverde Constituerende Vergadering worden voorgelegd. De aan wezigen reageerden opge togen: 'Oogenblikkelijk hoort men van alle zijden, zoo in de Vergaderzaal, als op de Loges en Tribunes de hartelijkste toejuichin gen, welke een sprekend bewijs opleverden van het aangenaam vooruitzigt, dat het Bataafsche Volk zich eerlang met eene goede Constitutie zoude mogen verblij den. 'lo Met evenveel eenstemmigheid werd twee dagen later, op 17 maart 1798, de Staatsregeling die overduidelijk was afge stemd op de Franse grondwet van 1795 - door de Constituerende Vergadering goedgekeurd. De volksstemming in april was slechts een formaliteit. Op 1 mei 1798 werd de Staatsregeling afgekondigd. De grondgedachte was om de vrijheid van de burgers en het recht van de enke ling te grondvesten. Scheiding van Kerk en Staat Op kerkelijk terrein veranderde er veel. De Staat moest gezien worden als gemeenschappelijke noemer van alle burgers, zonder enig onderscheid. De eerste officiële stap in dit proces werd al gezet met de afkondiging van de Rechten van de Mens en de Burger door de Provisionele Representanten van het Volk van Holland op 31 januari 1795. Hierin werd vastgelegd, dat ieder mensch het recht heeft om God zodanig te dienen, als hij wil of niet wil, zonder daarin op eenigerlei wijze gedwongen te kunnen wor den. Godsdienst was dus geen collectieve zaak meer, maar ging de burgers slechts individueel aan. Omdat de ten tijde van de Republiek heersende (gereformeerde) kerk lang niet alle burgers omvatte, was het uitgesloten dat deze toestand besten digd kon worden. Met het Decreet van de Nationale Vergadering van 5 augustus 1796 werd de Gereformeerde kerk de Vlaanderen). Verder golden voor de Bataafse Republiek nog een aantal aanvullende bepalingen. De kosten voor de schijnonafhankelijkheid waren hoog, en ze zouden alleen nog maar oplopen. Het was anders gelopen dan de patriotten van het eerste uur zich hadden voorgesteld. Na het geschreeuw om de bevrijding was nu liet uur van de waarheid aangebroken. Een nieuw staatsbestel moest wor den gecreëerd. De basis zou een grondwet moeten zijn. Nu de stadhouder verdwenen was lag de soevereiniteit bij 'het volk'. Maar wat betekende dat? Het mag een wonder heten dat de verschillende stromingen onder de patriotten met als voornaamste de uni tariërs (unitaristen), de fede ralisten en de moderaten elkaar wisten te vinden.' En zonder bloedvergieten. Het waren de unitariërs die erin zouden slagen het merendeel van hun ideeën te verwezenlijken. Zeeland, uitgezonderd het door Frank rijk ingelijfde Zeeuws-Vlaanderen, werd in 1795 een gewest van de Bataafse Republiek. Vanaf 1798 vormde het samen met Holland ten zuiden van de Maas en het westelijk deel van Bataafs- Brabant het Departement van de Schelde en Maas. De hoofdstad van het departe ment was Middelburg. Nieuwe wetgeving Direct na de omwenteling, in januari 1795was de chaos groot. Maar het bleef, ondanks de sterk uiteenlopende opvattingen en de soms gespannen ver houdingen, een 'fluwelen revolutie'. Ook na de bevrijding probeerden de Bataven pratend tot compromissen te komen. Dit had wel tot gevolg dat de onderhandelingen eindeloos duurden. Na veel geharrewar kwam op 1 maart 1796 in Den Haag de Nationale Vergadering voor de eerste keer bijeen. Alle 127 leden waren getooid met een sjerp met het opschrift 'representant'. Er werd een uit 21 afgevaardigden samen gestelde Commissie van Constitutie benoemd, die de grondwet zou ontwer pen. Dit bleek een moeizame en tijd rovende arbeid. Toen de constitutie Vrijheidsfeest te Middelburg, 13 februari 1795. Tekening toegeschreven aan Cornells de Bruijn. (Stichting Atlas van Stolk, Rotterdam) eindelijk gereed was, werd deze zomer 1797 bij nationale stemming verworpen. Ook de nieuwe Nationale Vergadering leek onmachtig de grondwet tot stand te brengen. De verschillende stromingen hielden elkaar in evenwicht. De Bataafse omwenteling stagneerde. Een door Parijs gesteunde actie van de unitariërs de meest radicale stroming onder de patriot- Nationale vergadering, Den Haag, 1 maart 1796. Gravure door G. Koekers. (Stichting Atlas van Stolk, Rotterdam)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 5