12 WE ST CA PP ILL Gezicht op Westkapelle. De forse toren steekt hoog boven de eenvoudige bebouwing uit. (Kopergravure uit Speculum Zeiandiae, 1668) de nacht van 14 op 15 maart 1831 werden de restanten van deze kerk af gebroken en werd op een andere plaats een nieuw kerkgebouw opgetrokken. De toren met vier geledingen en voor zien van haakse steunberen, die door de afbraak van de kerk alleen kwam te staan, werd flink beschadigd maar over leefde door de jaren heen. Zelfs na het alles verwoestende bombardement in 1944 stond de toren nog fier overeind. Vanaf 3 november 1855 is de toren eigendom van de Staat. Op die datum werd door de gemeente Westkapelle en de Staat der Nederlanden een overeen komst gesloten, waarbij de toren door de gemeente aan de Staat in eigendom werd overgedragen. Met deze overdracht was een aanzienlijk bedrag gemoeid. Voordat het zover kon komen was er echter heel wat aan voorafgegaan.2 Bij Koninklijk Besluit van 17 juli 1816 werd aan de Minister van Marine autori satie verleend om voor de veiligheid van de scheepvaart op de toren van West kapelle een kustlicht 'op de Engelsche wijze vervaardigd' te plaatsen. Zonder dat er gerept werd over het recht van eigendom, werd bepaald dat uitgezon derd de klok en het uurwerk, voortaan het onderhoud van de toren voor reke ning van het Departement van Marine zou komen. Op 9 augustus 1816 werd het kustlicht geplaatst. Hiervoor was het noodzakelijk de gehele torenkap te verwijderen. Toen vond tevens de aan besteding plaats van het herstel van de schade aan het kerkgebouw, die was ver oorzaakt door het omver waaien van de seinpaal op de toren. Tijdens de Franse bezetting was al een deel van de toren- kap weggehaald om er een seintoestel op te plaatsen. In 1848 kreeg het gemeentebestuur het idee om de Staat der Nederlanden te laten betalen voor het op de toren in gebruik hebben van het lichtbaken. Hoewel huiverig voor de eventuele kosten ging men er toch toe over om de Staat te dagvaarden. Het werd een meerdere jaren durende gerechtelijke procedure. In 1853 eiste de gemeente in een zitting voor de Arrondissements rechtbank te Middelburg van de Staat De toren te Westkapelle, sedert 1816 dienst doend als vuurtoren.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 12