15 haar eigen klok bij het begin harer gods dienstoefening zal mogen linden.' Uiteindelijk werd overeenstemming bereikt. De kerk stelde de voor de torenbouw benodigde grond op het kerkhof tegen de westkant van de kerk en de grond die nodig was voor een pad naar de toren, beschikbaar. Ten slotte een bijdrage in de bouwkosten van I 1.500,—. Eind 1887 was de door archi tect J.H. Hannink ontworpen toren, met een totale hoogte van 51 meter, gereed. Tegelijkertijd werd een nieuw uurwerk geïnstalleerd. Zware beschietingen op 16 mei 1940 richtten grote schade aan, zowel aan de kerk als aan de toren. De kerk, waarvan de muren grotendeels overeind bleven, werd hersteld. Van de toren was de spits verdwenen, klokken en uurwerk in de vuurzee ten ondergegaan. Ondanks dat het casco van de toren ontzet en gescheurd was, waren er reële plannen voor restauratie. Het is er niet van ge komen. In 1975, toen ter plaatse een uitbreiding van het kerkgebouw werd gerealiseerd, is het tot een ruïne gewor den restant van de toren opgeruimd. Wat dit betreft heeft in Yerseke de geschiedenis zich letterlijk herhaald. Zoals anderhalve eeuw eerder is in 1976 voor rekening van de gemeente op het dak van de kerk een klein klokken torentje gebouwd. De klok die erin hangt is een geschenk aan Yerseke van de bevolking van Kruiningen, als dank voor de hulp van de Yersekse vissers bij het redden van mensen direct na de watersnoodramp van 1 februari 1953. Noten T. G.J. Lepoeter, De Sint-Odulphuskerk te Yerseke, Bulletin SOZK nr. 41, 199S. De in 1887 gereed gekomen en in 1940 grotendeels verwoeste toren te Yerseke. (Ansichtkaart) Foto's bij dit artikel Jacqueline Lepoeter en Trijnie Lepoeter-Boes. (Wordt vervolgd)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 15