5 iin min in tn..nxnzin tn tn tiinr Jit, i .lix Gezicht op Biezelinge met rechts op de achtergrond de middeleeuwse toren. (Kopergravure uit Speculum Zelandiae, 1668) 5. ZA, archief gemeente Amemuiden, toe- gangsnr. 1201, inv. nr. 204. 6. ZA. archief Hervormde Gemeente Amemuiden, toegangsnr. 1701, inv. nr. 169. Biezelinge (gemeente Kapelle), toren bij de N.H. kerk' In het archief van de gemeente Kapelle bevindt zich een 'Bestek om de kerk van Biezelinge te repareeren Ao. 1765'. Het is opgesteld in opdracht van 'Ambagts- vrouw van ende verdere portionaris ambagtsheeren in de Heerlijkhcijt van Bieselinge'. Het is een uitgebreid docu ment waaruit we kunnen concluderen dat voor rekening van de ambachtsge rechtigden in of omstreeks 1765 op een groot aantal punten herstelwerkzaam heden aan en in de kerk en ook aan de toren zijn uitgevoerd.2 Bepalen we ons bij de situatie in 1798 dan zien we dat de toren geheel in de kerk was ingebouwd en bij oppervlakkige be schouwing op het dak van de kerk stond. Het boven het kerkdak uitstekende deel van de toren wekte qua vormgeving ook meer de indruk van een frivole dakruiter dan van een robuuste middeleeuwse toren. Was dit de reden dat de gemeente Kapelle zich op grond van de Staats regeling (de aan de kerkgebouwen gehechte torens staan onder beheer van de burgerlijke gemeente) niet als eige naar van deze toren beschouwde? Het lijkt er wel op. In het aktenboek van de kerkenraad (1S16) lezen we immers in de beschrijving van een geschil met de koster/voorlezer, tevens klokluider: maar wat het luiden dei- klok in de week aangaat, dat dit buiten ons is en door de commune, als een dienst voor de burgerij van beide plaat sen moet voldaan worden, te meer de wijl de toren waarin de klok hangt en het uurwerk mede uit de goederen der kerk onderhouden wordt.'3 Enigszins in tegenspraak hiermee is het gegeven dat met name in de jaren 1823 en rSso uitgevoerde herstelwerkzaam heden aan de toren voor rekening van de gemeente kwamen. Duidelijkheid wordt verschaft door een op 10 december 1873 opgemaakt over zicht van de inventaris van de kerk. Hieruit blijkt dat dan verzekerd is bij de Zeeuwsche maatschappij van brand verzekering te Zierikzee: 'De kerk met daarop staand torentje met al het hout werk en metselwerk boven den grond.' De aanduiding 'daarop staand torentje' k De toren te Biezelinge.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 5