Van kerk naar kerk Schouwen-Duiveland Tholen 18 Huib Uil CudnnGotd llllWlllf—IMIIIIIIIIIII Kerkgebouwen zijn de meest bezochte monumenten. Dat komt niet alleen omdat kerken, afgezien van huizen en boerderijen, de grootste groep vormen onder ons historisch erfgoed. Een kerk van buiten maar liefst ook van binnen bekijken is een vorm van liet bevredigen van een legale nieuwsgierigheid. Gelovig of niet, iedereen is gefascineerd door wat zich aan de andere zijde van de muur bevindt. Al was het alleen maar door de indrukwekkende stilte die uitnodigt tot mijmeren. Bezichtigen van kerkgebou wen is iets waardoor we de tijd kunnen overbruggen en een brug slaan tussen verleden en heden. Carel van Gestel uit Driel is een van die mensen die zich goed zal herkennen in deze woorden. In het voorwoord van zijn boek over de kerken op Schouwen- Duiveland en Tholen schrijft hij: "Binnen in een kerk kun je immers het verleden voelen, hoor je bij wijze van spreken de psalmen door de eeuwen heen, en ervaar je ook de binnenkant van het geloof zelf." Aan de tekst in dit boek is het plezier af te lezen dat de schrijver, die ook de foto's maakte, genoot bij zijn bezoeken. De inleiding bij het boek is van Jeroen Jeroense, die zichzelf introduceert als 'predikant, theoloog, schrijver'. In beel dende taal introduceert hij het noordelijk deel van Zeeland en maakt terloops duidelijk dat er een naam ontbreekt in de titel: Sint Philipsland, want dit voor malige eiland wordt niet vergeten. Ds. Jeroense schildert de veelkleurigheid van de 'geloofsgenootschappen' en merkt op: "Zoals de natuur rijk is aan kleuren, zo rijk geschakeerd is de geloofsuiting van de bewoners van de Zeeuwse kerken. Een rijkdom die al eeuwen omlijst wordt door eindeloze wolkenluchten en het eeuwig getij van de zee." Het boek is zeer fraai geïllustreerd met prachtige foto's van de kerken, zowel van binnen als van buiten met aanvul lend foto's van allerlei details. In aanslui ting op het eerdere boek van Van Gestel over Walcheren en Noord-Beveland heeft de auteur bijna alle kerken van voor 1940 in zijn boek opgenomen als mede een aantal markante kerken uit de periode erna waaronder in ieder geval de hervormde kerken. Daartussen zitten ook kerkgebouwen die geen kerken meer zijn, zoals de gereformeerde kerk in Zonnemaire. Ook de Gasthuiskapel in Tholen is opgenomen evenals de Plompe toren van Koudekerke. De Nieuwe Kerk in Zierikzee, eigendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, staat er vanzelf sprekend ook in. Af en toe zijn ook andere monumenten te zien zoals het kunstwerk in Oud-Vossemeer dat de vier vrijheden symboliseert zoals geformu leerd door president Roosevelt tijdens de Tweede Wereldoorlog. De fotograaf laat ons ook andere monumenten zien zoals het kasteel in Haamstede en het stand beeld van Jacob Cats in Brouwershaven. Uitvoerig belicht Carel van Gestel de geschiedenis van de kerken met speciale aandacht voor de orgels. Hij is ook degene die de foto's maakte. De tocht start in de stad Tholen. In tegenstelling tot zijn eerdere boek gebruikt de auteur in dit deel zelden de aanduiding van 'protestantse kerk' voor wat vroeger werd aangeduid als de hervormde kerk. De fusie die resulteerde in de Protestantse Kerk in Nederland vertaalde zich in deze nieuwe naam. Nu valt de auteur veelal terug op de oude aanduidingen van Nederlands-Hervormde Kerk - ook gebruikt hij de aanduiding 'hervormde kerk' - en gereformeerde kerk. In Brouwershaven zien we de onjuiste naam Grote of Sint-Nicolaaskerk, een foutje dat niet de auteur maar de eige naar van het gebouw is aan te rekenen want een kleine kerk bestaat er niet en omdat het geen katholieke kerk is, hoort het 'Sint' achterwege te blijven. Andere eigenaren van kerken, waar de naam van de heilige opnieuw aan het gebouw is verbonden, hebben dat beter begrepen. Overigens blijft de kerkelijke veelkleurig heid overeind want ook de rooms- katholieke kerken in Tholen, Oud- Vossemeer en Zierikzee, kerkgebouwen van de Gereformeerde Gemeenten en Oud Gereformeerde Gemeenten 111 Stavenisse, Sint Philipsland en Ooster- land, van de Hersteld Hervormde Kerk 111 Sint Annaland en Sint Maartensdijk, de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt in Brouwershaven en de Lutherse Kerk in Zierikzee, staan erin. Zo gaan we in dit boek van plaats tot plaats. Daarom is het spijtig dat een dorp wordt overgeslagen (Sirjansland). Van de detailfoto's zijn er vele van de orgels en de kansels maar ook van wapenborden, gebrandschilderde ramen, doopvonten, bijbels, wandkleden, zand lopers en borden met de namen van de predikanten. Incidenteel is ook een oude foto opgenomen, in dit geval van de gereformeerde kerk met pastorie 111 Anna Jacobapolder. Ook van buiten zijn er zulke details te zien. Mensen ont breken vaak en een dominee laat zich evenmin zien op een van de kansels. Om in dat gemis te voorzien trok de samensteller er ook op uit tijdens de Open Monumentendag en zodoende zien we in een aantal kerken bezoekers. In Burgh en Haamstede zijn de kosters bezig om de kaarsen in de kroonluchter te doven ot met het veranderen van de verzen op het bord met de psalmen en gezangen. De tocht eindigt in Brouwers haven. Instructief zijn de teksten die op be knopte wijze de belangrijkste momenten uit de geschiedenis van de kerken be lichten. Elïer en daar is een wenkbrauw te fronsen. Dat de Amerikaanse familie Roosevelt uit Tholen stamt is nog altijd omstreden. Echter dat de twee presi denten van de Verenigde Staten in de achttiende-eeuwse schoolmeester van Oud-Vossemeer, Johannes van 't Rosevelt. hun voorvader hebben - hij schonk bij legaat een fraaie koperen kroon voor de kerk - is buiten de orde

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2010 | | pagina 18