10 Kleine klok De kleine klok, en tevens de oudste van de twee, is gegoten door J. Burgerhuys in 1674. De klok heeft een gewicht van 368 kg, een hoogte van 0,65 nieter en een diameter van 0,82 nieter. Ook deze klok is van een opschrift voorzien: JOHANNES BURGERHUYS ME FECT ANNO DOMMIN1 1674 SOLI DEO GLORIA. Ook deze klok is voor zien van een versiering, zowel boven als onder het opschrift, door middel van rolbanden. De klok is verder voorzien van de alhantiewapens van de families Watervliet-Van der Nisse en Borssele Van der Hooge.5 Deze klok is niet meer origineel. In het verleden is de bestaande originele aangegoten kroon van de klok verwijderd en vervangen door een losse gegoten kroon.6 Deze losse kroon is met zware doorgaande bouten op de luidklok bevestigd en met ophangbouten aan de houten luidas gemonteerd. Het histo rische klepeloog van deze klok is niet meer aanwezig. Voor de ophanging van de klepel zijn er in de kop van de klok gaten geboord voor een nieuwe klepel ophangbeugel. Deze ophanging is sterk detonerend en constructief onjuist uitge voerd. Bij de restauratie is de klepel ophanging aangepast. De nieuwe klepel- ophangplaat is bevestigd aan de bestaan de bouten van de losse kroon. Om de kroon aan te passen is deze gedemon teerd en samen met de klepel afgevoerd naar Koninklijke Eijsbouts Klokken gieterij en Fabriek van Torenuurwerken B.V. in Asten. Klepels De bestaande klepel van de grote klok vertoont veel slijtage op de klepel ophangbeugel en het klepel ophangoog, waardoor deze tijdens het luiden door de klok slingert. Verder is het slaglichaam, het gedeelte van de klepel wat tegen de klok slaat, ver ingeslagen. De steel van de klepel is zwaar verroest. De bestaande klepel van de kleine klok vertoont dezelfde gebreken. Geschat wordt dat de klepels circa veertig jaar oud zijn. Voorts is de vormgeving en uitvoering, een zogenaamd schuitjes model, niet passend bij deze historische klokken. Gelet hier op is besloten om beide klokken uit te voeren met nieuwe smeedijzeren klepels. Luidas en luidmotor Beide klokken hangen aan een kruk- luidas met stalen krukwangen en een houten luidbalk en zijn gemonteerd op een historische houten klokkenstoel. De kleine klok hangt scheef aan de krukluidas. Tijdens de restauratie zijn beide luidassen gedemonteerd en gere viseerd. De krukwangen zijn volgens de bestaande modellen nagemaakt. Alle lagers van de luidinstallatie zijn preven tief vervangen van beide klokken. Beide luidbalken zijn hergebruikt. De grote klok is voorzien van een luidmotor uit 1976. Gezien de leeftijd wordt deze vervangen door een nieuwe luidmotor. De kleine klok heeft nog geen luid motor. Gelet op de wens om deze klok luidvaardig te maken is ook deze nu voorzien van een luidmotor. Kleine klok met opschrift. Tevens zichtbaar de houten luidas, de vernieuwde krukwangen en de eveneens nieuwe klepel. Uurwerk De toren is aan twee zijden voorzien van een uurwerk, namelijk de noord- en zuidgevel. Dat op de westgevel van de toren geen uurwerk is aangebracht heeft te maken met de stedenbouwkundige compacte plattegrond van Nisse. De woonbebouwing voor de toren staat er zo dicht op dat de tijd niet afleesbaar zou zijn. Het uurwerk bestaat uit cijferrm- gen, met een doorsnede van 1,80 meter, voorzien van Romeinse cijfertekens. Het uurwerk dateert van 1976. Het schilder en verguldwerk is door weersinvloeden schraal en vaal geworden. De cijferrin- gen zijn tijdens de restauratie gedemonteerd en bij Koninklijke Eijsbouts gereviseerd. De revisie bestaat uit parelstralen om alles blank en schoon te krijgen. Vervolgens worden de ringen gelakt in een zwarte Historisch smeedijzeren torenuurwerk. kleur en de cijfertekens bladgoud ver guld. De wijzers hebben een zelfde uitvoering ondergaan. De bestaande verlichtingselementen zijn vervangen door ledverlichting. De voordelen van de ledverlichting betreffen de energie besparing en de hogere maximale brand- uren, waardoor de levensduur langer zal zijn ten opzichte van de gloeilampen. Nadeel van deze uitvoering is het wat fellere en harder licht. Torenhaan Bij het verwijderen van de haan tijdens het demonteren van het kruis blijkt dat de haan in een slechte conditie verkeert. Bij nadere inspectie van de haan is ver der te zien dat deze in het verleden is aangepast. Het lijf van de haan is ver lengd en ook de staart is vergroot. Hierdoor heeft de vorm van de haan een vreemde verhouding gekregen. De uit gebrachte offertes geven aan dat het restaureren van de haan bijna even veel kost dan een nieuwe haan laten maken. Ondanks dat bij restauratie behoud gaat voor vernieuwen is in dit geval toch besloten om een nieuwe haan te laten maken. Zie hiertoe verder het artikel Bouwkundige onderwerpen in dit bulle tin van de heer F.G.C. Rothuizen over 'De torenhaan'. De oude en de nieuwe haan.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 10