11 Kruis met haan. Beëindiging restauratie Op 8 april 2011 is er een feestelijke bijeenkomst georganiseerd om de beëindiging van de restauratie van de kerk en toren te vieren. De restauratie heeft ruim een jaar geduurd. De officiële beëindigingshandeling is verricht door de koster, de heer J. Karelse, namens de Protestantse Gemeente Nisse en wet houder, de heer J.M. Zandee, namens gemeente Borsele. Terwijl de koster de luidklokken in werking zet wordt de wethouder, met de nieuwe torenhaan onder zijn arm, in een hijsbak naar boven gehesen om de haan op het kruis van de torenspits te plaatsen. Een bijzon der moment, omdat voor het eerst sinds lange tijd er weer twee klokken over Nisse galmen. Bij de bijeenkomst was een groot aantal omwonenden en kinde ren van basisschool De Linden aanwezig. De haan is door de wethouder geplaatst onder luide aanmoediging van de kin deren en de klokken. Kinderen en omwonenden uit Nisse bij de plaatsing van de haan. Toekomst kerk en toren Al tijdens de restauratie is er nagedacht over de toekomst van de kerk en de toren. Om deze in de toekomst in stand te kunnen houden blijft er veel geld nodig. Juist na de restauratie is het zaak om het geheel planmatig te onderhouden, zodat kerk en toren met minimale finan ciële middelen in een goede bouwkun dige conditie blijven. De kerk is casco gerestaureerd met daarbij de interieurs van het noord- en zuidtransept. Ook de interieurs van het schip (wandelkerk) en het koor zouden gerestaureerd moeten worden. De toren is geheel gerestaureerd. Brim-subsidie De kerk en de toren zijn in 2010 inge stroomd in de nieuwe subsidieregeling van de RCE, namelijk het Besluit rijks subsidiëring instandhouding monumen ten (Brim).7 Op 1 april, de dag van instroom, zijn de subsidieverzoeken ingediend bij de RCE om gelijk na de restauratie planmatig onderhoud te kunnen uitvoeren. Beide verzoeken zijn gehonoreerd. Voor de planperiode van zes jaar, lopend vanaf 2011 tot en met 2016, heeft de RCE de subsidiabele kosten voor de kerk vastgesteld op 206.028,00. Bij een subsidiepercentage van 65% bedraagt de beschikbaar gestelde subsidie 133.918,00. Een deel hiervan zal worden gebruikt voor het reguliere onderhoud en het overige deel voor verdere restauratie van het interieur. De subsidiabele kosten van de toren zijn vastgesteld op 50.000,00. Voor decentrale overheden geldt echter een subsidiepercentage van 30%, zodat de beschikbaar gestelde subsidie 15.000,00 bedraagt. Ook de provincie draagt 20.000,00 bij voor de kerk en 10.000,00 voor de toren. Het verschil moet gedekt worden uit eigen middelen. Gebruik Het thema van Open Monumentendag dit jaar is "Nieuw gebruik - Oud gebouw". Dit thema is zeker ook van toepassing op onze kerken en in dit geval de kerk in Nisse. Om voldoende gelden te genereren wordt de kerk breder ingezet dan alleen voor de ere diensten. Een breder gebruik zorgt bovendien voor een groter maatschap pelijk draagvlak. Zoals eerder vermeld, is het interieur van het zuidtransept (dompe) volledig gerestaureerd en vervolgens stijlvol ingericht, waardoor deze ruimte bruikbaar is geworden voor bijeenkomsten. Ook het schip (wandel- kerk) leent zich goed voor bijeenkom sten, exposities en speciale gelegenheden. Sinds deze zomer kan ook op verzoek een burgerlijk huwelijk gesloten worden in de kerk. Verder wordt bezien hoe de toren bij de exploitatie van de kerk kan worden betrokken. De toegankelijkheid van de toren is tijdens de restauratie ver beterd door onder andere het wijzigen van enkele leuningen en het aanbrengen van (nood)verlichting in de traptoren en op de zolders. Voorts is er op een paar zolders beperkt ruimte beschikbaar gekomen die ingevuld kan worden. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan om onder een aantal (veiligheids)voor- waarden de toren te gebruiken voor rondleidingen. Tijdens de beklimming kunnen de gevangeniscel, het historisch smeedijzeren torenuurwerk, de oude haan en de luidklokken bewonderd worden. Maar eenmaal bovengekomen op de omloop is het vooral genieten van het fantastisch uitzicht over Nisse en de Bevelanden. Noten 1. Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed, Leien in Maasdekking, brochure techniek 51, 2010. 2. Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten, Het keuren vati natuurstenen leien, brochure techniek 13, 2009. 3. Met dank aan de heer R. de Hamer van Jobse Leidekkers en Restauratiebedrijf B.V. uit Middelburg voor de verstrekte informatie. 4. J. de Ruiter, Nisse dorp aan de Zxvake, Goes 1996, pag. 42. 5. idem. 6. Met dank aan de heer P. van Lieshout van Koninklijke Eijsbouts Klokkengieterij en Fabriek van Torenuurwerken B.V. uit Asten voor de verstrekte informatie. 7. L.M. van der Gouwe, Wijziging rijkssubsidie voor rijksmonumentale kerkgebouwen, Bulletin SOZK nr. 61, 2009.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 11