De Pauwelsklok van Schoondijke 15 De Protestantse kerk van Schoondijke. Inleiding Toen ik ongeveer een jaar geleden op het spoor kwam van de Gentse herkomst van de luidklok van Schoondijke, dacht ik een bijzondere vondst te hebben ge daan. Dat bleef het voor mij, ook toen ik ontdekte dat anderen mij daarin waren voorgegaan. Voor het eerst kwam ik de klok tegen in de officiële 'Voorloopige lijst der Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst'1, aldus omschreven: "De klok in 1726 gegoten door T.J. Pauwels is afkomstig van de St. Bavokerk te Gent". In 1926, wanneer de klok twee eeuwen oud is, schakelt de hervormde predikant Scholte de hulp in van de bekende historicus en streek genoot, dr. J. de Hullu, die een eerste poging doet om het randschrift te ont cijferen en te vertalen en die van het medaillon van bisschop Triest een pot loodschets maakt.2 Van hem zijn de woorden: "Curieus dat die op last van Belgische RK geestelijken gegoten klok thans de Schoondijkse hervormden ter kerke roept". Zestig jaar later, in 1984, dus ver na de Tweede Wereldoorlog, waarin ze de transporten van de door de Duitsers georganiseerde klokkenroof heeft overleefd, besteedt een verre opvolger, ds. Brinkman er uitvoerig aan dacht aan in zijn 'Gemeenteblad'.3 Hij is degene geweest die Gentse historici hier over informeerde, wat heeft geleid tot de eerste vermelding van de Pauwels klok van Schoondijke in een Vlaamse periodiek4, evenwel zonder dat daarbij ds. Brinkman als informant is vermeld. De klok Wat bracht mij ertoe de toren van de Protestantse kerk van Schoondijke te beklimmen om daar de klok, die ik als hulpkoster enkele keren per jaar zelf mag luiden, eens goed te bekijken? Bij onderzoek in het kerkarchief kwam ik een officiële akte tegen met het opschrift 'Protocol' en gedateerd 15 maart 1943, die door de burgemeester Van Rosevelt in opdracht van de Duitse bezettmgs- autoriteiten was opgemaakt.5 Hij geeft daarin niet alleen een nauwkeurige be schrijving van de klok inclusief opschrift, maar noteert ook hoe in het kader van de klokkenvordering de klok uit de toren is getakeld. De trefwoorden 'Triest' en 'S Bavonis Gandav' in het randschrift leidden mij via internet naar de website van de Gentse beiaardkring, meer in het bijzonder naar Thierry Pauwels. Hij introduceerde mij in de voor mij on bekende wereld van beiaardkunst en -kundigen, al was mij van jongs af aan de ervaring niet vreemd dat de sfeer opklaarde wanneer ik ergens een carillon hoorde spelen. Ooit dichtte ik in mijn studententijd: "Ik zou gaan bidden maar mijn stem verklonk in de klanken van een carillon Zij brachten mijn ge dachten verder dan het ooit gebeuren kon Enige affiniteit was er dus wel. Over de geschiedenis van de beiaard van St. Baafs waarvan de Schoondijkse luid klok ooit deel uitmaakte, beperk ik mij tot het volgende. De Gentse kathedraal dankte haar carillon aan het mecenaat van bisschop Antonius Triest (1577- 1657), die de gebroeders Delecourt te Douai in 1625 een spel van 25 klokken liet gieten.6 Na een eeuw waren de klokken zo achteruitgegaan, dat ze, op twee na, opnieuw gegoten moesten worden en dat gebeurde door de Gentse gieter Jan Pauwels. Op afstand bleef ook nu bisschop Triest de weldoener, omdat de klokken betaald werden uit een door hem nagelaten fonds. Deze fraaie beiaard was een kort leven beschoren want de Franse revolutionairen brachten in 1796 alle klokken van de ene op de andere dag tot zwijgen. Verstoken van haar patrimonium raakte het kapittel zo in financiële nood dat ze zich in 1803 genoodzaakt zag de klokken van de bei aard publiekelijk te verkopen. Eén daar van vond haar weg naar de Protestantse kerk van Schoondijke, dat toen in het Département de l'Escaut lag, waarvan Gent de hoofdstad was. Tot zover over het Pauwelscarillon, waarover meer in het bovenvermelde artikel van De Zutter te lezen is. De hier vermelde feitelijke gegevens over de Schoondijkse luidklok ontleen ik aan eigen waarneming; tevens ben ik daarvoor te rade gegaan onder andere bij Van Nieuwenhovens 'Klokkenvordering' een uitgave van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg.7 Behalve een goed gedocumenteerde geschiedenis van de door de nazi's efficiënt georganiseerde klokkenroof bevat dit standaardwerk ook de destijds opgemaakte officiële lijsten van het gehele Nederlandse klokken- bestand. Van de ca. 9000 daarin vermelde klokken zijn 4800 niet teruggekomen en in Hamburg omgesmolten voor oorlogs tuig. De 4200 overige zijn bewaard ge bleven, waaronder die van Schoondijke. Op de bovenste rand van de klok van Schoondijke staat het opschrift: PRILL ET RMUS D ANT TRIEST EPUS EC CATH S BAVONIS GANDAV F. I. PAUWELS, en op de rand daaronder: G

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 15