10 Kerk en toren te Noordgouwe gezien vanuit het zuidwesten. (Kopergravure ca. 1740 door Hendrik Spilman, naar een tekening door Cornelis Pronk) Conditioneerende verder bij deezen uitgifte tot Soutien (ondersteuning) van dit Gebouw een zeker getal Gemeeten der in te dijken Landen voor dezelve. Hier op is de Kerk en Thoorn gebouwt en zijn ook altoos uit derzelver Privative (onder uitsluiting van andere) Goederen onderhouden geworden.2 Het mag duidelijk zijn dat men in Noordgouwe vasthield aan de vanouds bestaande toestand, waarin de eigendom en de onderhoudsverplichting van het hele gebouw, inclusief de toren, berustte bij de kerkelijke gemeente. Dit met voorbijgaan aan het bepaalde in additio neel artikel 6 bij de Staatsregeling 1798. De in 1821 opgemaakte inventarislijst van kerkelijke bezittingen noemt het kerkgebouw met de toren in één adem, zonder aparte vermelding van de toren klok.5 Over de eigendom van de klok lezen we hier en daar niet geheel eensluidende berichten. Het meest voor de hand lig gend is dat deze altijd bij de kerk berust heeft. De in 1701 door de Amsterdamse klokkengieter Pieter Vermaten gegoten klok werd op last van de bezetters in 1943 uit de toren verwijderd. Na de Tweede Wereldoorlog werd een nieuwe klok in de toren gehangen. Uit de notu len van de gemeenteraad citeren we hierover: B en W hebben een bespreking gehad met het Kerkbestuur over de Toren klok, waarin door het Kerkbestuur zal worden voorzien. De eigendom van de vorige klok is moeilijk uit te maken. De nieuwe klok zal dan zijn van de Kerk. Het gemeente bestuur betaalde een jaarlijkse vergoeding voor het luiden bij begrafenissen en cala miteiten.4 In de negentiende eeuw werd het kerk gebouw ernstig verwaarloosd en ver minkt. Het zuidertransept werd toen afgebroken om plaats te maken voor een school. Tijdens een grondige restauratie in de jaren vijftig van de vorige eeuw werd het gebouw weer in zijn oude luister hersteld. In 2007 werd door het kerkbestuur de noodklok geluid. Kijkend naar de toe komst dreigen de onderhoudskosten van het gebouw in relatie tot de inkomsten volledig uit de hand te lopen. In dit licht bezien wordt nu overleg gevoerd tussen de gemeente Schouwen-Duiveland en het kerkbestuur, om na te gaan op welke wijze van gemeentewege kan worden bijgedragen in het onderhoud van de toren. Hierbij zal vooralsnog geen sprake zijn van overdracht van de eigendom.5 Noten 1. S.W.M.A. den Haan, De kerk van Noordgouwe van binnen en van buiten, Mededelingenblad Stad en Landefebruari 1999, nr. 94. 2. GA Schouwen-Duiveland, archief Her vormde Gemeente Noordgouwe, inv. nr. 15. 3. Als noot 2, inv. nr. 92. 4. GASD, archief gemeente Noordgouwe, notulen gemeenteraad 30 december 1946. 5. Informatie verstrekt door de gemeente Schouwen-Duiveland. Zierikzee (gemeente Schouwen- Duiveland), toren bij de Sint Lievens- monsterkerk, tegenwoordig bij de Nieuwe Kerk1 Een stad die in de veertiende en vijftiende eeuw in economisch opzicht meetelde, dat was Zierikzee. De welvaart die hier uit voortvloeide moest zoals gebruikelijk in die tijd, tot uitdrukking worden ge bracht en wel vooral in de bouw van een grote kerk en een bijbehorende toren. Het werd de grootste kerk van Zeeland, de laat-gotische hallenkerk die gewijd was aan Sint Livinus. Zeker de

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 10