17 Op het hof van de heer Allemekinders aan de Westdorpseweg bij Baarland. gewijd, de laatste dienst in de noodkerk was op 22 april 1951. Vijfjaren had de noodkerk in Ellewoutsdijk dienstgedaan. Situatie nu Kort na de buitendienststelling van de noodkerk werd deze afgebroken. De nog bruikbare onderdelen werden verkocht en naar het hof van de heer Allemekinders aan de Westdorpseweg bij Baarland ge bracht waar ze opnieuw gebruikt werden voor het maken van een schuur. In een kort briefje dat jammer genoeg niet gedateerd is en waarin melding wordt gemaakt dat het om de noodkerk van Ellewoutsdijk ging, vraagt de heer Allemekinders toestemming om de schuur te mogen bouwen. Het is niet duidelijk wanneer de officiële bouwaanvraag werd ingediend. In het gemeentearchief van Borsele is wel een brief van het college van B&W te vinden waarin wordt vermeld dat op 11 juni 1951 aan de heer M.J. Allemekinders een vergunning wordt verleend voor het 'oprichten van een loods bij een woning' aan de Westdorpseweg. Het is aanneme lijk dat het hier om het noodkerkje gaat. Het middengedeelte van het kerkje werd herbouwd zoals het oorspronkelijk was, maar de uitvoering van de voor- en achtergevels was nu een stuk eenvoudiger. De voorgevel werd opgetrokken met goedkope kalkzandsteen en de achter gevel met gebruikte ijsselsteen die in beide gevallen de ronde dakvormen volgden. Het torenspitsje kwam in afgeslankte vorm terug. In beide gevels werden schuifdeuren geplaatst ten be hoeve van de bedrijfsvoering en er werd gebruik gemaakt van de raamkozijnen uit de noodkerk. De schuur ziet er nu doorleefd uit, ze is aandoenlijk, ze zakt wat door en begint flink te roesten. Maar wat wil je als je al meer dan zestig jaar oud bent en zoveel hebt beleefd. Naschrift Enige jaren geleden bezocht ik de Britse gedenkplaats Thiepval in de buurt van Albert in Frankrijk voor de aan de Somme gesneuvelde militairen gedurende de Eerste Wereldoorlog. Tot mijn ver bazing trof ik in een vitrine van het bij behorende Centre Memorial een foto aan van een tijdelijke kerk die sprekend lijkt op het noodkerkje van Ellewouts dijk, ook hier werden in 1919 golfplaten gebruikt en ook hier ontbreekt een een voudig torenspitsje niet. Het enige verschil aan de buitenkant is dat bij dit kerkje de gegolfde zijkanten op een muurtje van ongeveer een meter hoog werden geplaatst zodat er in het kerkje meer hoogte ontstond. Dit noodkerkje stond in Bouchavesnes, iets ten noorden van Péronne vlak bij de Ai naar Parijs. Bronnen Gemeentearchief Borsele Kerkelijk archief Ellewoutsdijk, Archief van de kerkvoogdij 1841-2001, omslag 124 en 125. Archief van de v.m. gemeente Ellewoutsdijk, de bouwaanvraag voor de noodkerk in Ellewoutsdijk, omslag 163. Archief van de v.m. gemeente Baarland, het briefje van de heer M.J. Allemekinders met het verzoek tot plaatsing van een Nissenhut, invoer nr. 808. Archief van de v.m. gemeente Baarland, de bouwvergunning voor de oprichting van een schuur te Baarland. Gemeentearchief Goes. Het fotoarchief van de familie Van Hattum. Provinciale bibliotheek. Memoires van een fortwachter, J.J. Smallegange, 20.11.79. Literatuur J. de Ruiter. Ellewoutsdijk, dorp aan de Honte, Goes, 2002. G. van der Ham, Zeeland 1940-1945, deel 2, Zwolle, 1990. Keith Mallory, Arvid Ottar, Walls of War, A history of militair/ architecture in North West Europe 1900-1945, London, 1973. Artikel Ds. C.H. van Willemsvaart, Vergeten puin hopen, 'De Hervormde Kerk', weekblad van de hervormde raad voor kerk en publiciteit d.d. 18 mei 1946, jaargang 2, nr. 20. 'De Kerkklok', mededelingenblad van alle Hervormden Gemeenten in de Ring Borssele, nr. 21, ie jaargang. Verslag inwijdingsdienst. Tijdschrift Bouw d.d. 16 november 1946, nr. 46. Luctor et Emergo, Walcheren, het Verdronken Eiland. N.V. Drukkerij de Spaarnestad. J. Braat. Himmelfahrtkommando, De Wete, Jaargang 32, nr. 4 Heemkundige Kring Walcheren. Nissenhut, Internet: Wikipedia. Mijn dank gaat uit naar mevrouw E.J. van de Velde, mevrouw K. Roose-Stouthamer, de heer K. Allemekinders, de heer C.A. de Dreu en de heer W.J. Sanderse voor de verstrekte informatie. Foto's en tekeningen Van het afscheid van ds. Van Willemsvaart uit het archief van de Stichting 't Kerkje van Ellesdiek. Van het exterieur en het interieur van het noodkerkje, in bezit van mevr. E.J. van de Velde. Overige foto's en tekeningen van de auteur.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 17