De kerk in Kloosterzande HET HOF TE ZANDE MET ZIJN KERKJE TE KLOOSTERZANDE IN DE LOOP DER EEUWEN door Carlo Buijsrogge en George Sponselee 18 Huib Uil Zeeuws-Vlaanderen heeft een benijdens waardige traditie opgebouwd in het uit geven van boeken over de geschiedenis van de streek. Een van de jongste loten is het boek over de kerk van Klooster zande. De titel duidt dat preciezer aan: Het hof te Zande met zijn kerkje te Klooster zande in de loop der eeuwen. De auteurs, Carlo Buysrogge en George Sponselee, hebben hun sporen verdiend op het niet altijd gemakkelijke pad van het archief onderzoek en het schrijven. Zij mochten zich omringd weten door hulpvaardige deskundigen. De resultaten ervan zijn terug te vinden in dit boek. Het bevat een voorwoord van Jan-Frans Mulder, burgemeester van Hulst, die schrijft het ruime gebruik van de huidige kerk voor concerten, lezingen, exposities en dergelijke activiteiten toe te juichen. Maar ook hoe belangrijk het is om de kerk te behouden in haar authenticiteit en monumentale waarde. Het boek is verschenen naar aanleiding van het feit dat achthonderd jaar geleden de kapel, die de oorsprong vormt van deze kerk, werd gebouwd. Vooral de Middeleeuwen komen dan ook ruim aan bod. De cisterciƫnzerabdij van Ter Duinen heeft een belangrijke rol ge speeld in het ontstaan van een klooster in Zande, waarvan de naam in 1170 voor het eerst wordt genoemd. De archief stukken, die belangrijke feiten documen teren, zijn in het boek afgebeeld en dat geldt ook voor de akte uit het genoemde jaar, afgegeven door de graaf van Vlaan deren. Worden details over de vroegste bouw van kerken in dergelijke boeken vaak geruisloos gepasseerd, de auteurs gaan die uitdaging niet uit de weg en staan stil bij onder meer de productie van de bakstenen, die, net zoals elders, lokaal werden gefabriceerd. Zo kwam de uithof 'Hof te Zande' tot stand in de Zandepolder. In de dertiende eeuw werden twee grote schuren, zogenaamde grangia's, bijgebouwd en verblijven voor de monniken en de conversen, bakketen en een poortgebouw met een ziekenzaal. In de machtstrijd die Vlaanderen lange tijd in haar greep hield en waarbij de graaf en de steden Gent en Brugge tegen over elkaar stonden, werd ook deze uit hof in brand gestoken net zoals de dijken werden vernield. Daar kwamen nog bij de overstromingen die het Hulsterambacht in de vijftiende en zes tiende eeuw troffen. Als gevolg van al deze narigheid was de kapel onbruikbaar geworden en ook de kerk van het naburige Honte- nisse was verloren gegaan. De strijd tus sen de Spaanse koning en de prinsgezinden deed zich ook in dit gebied gelden. Kort, van 1578-1583, was het gebied in handen van de 'calvinisten' zoals de auteurs hen noemen. Na de her overing door Parma werd de kapel op nieuw in gebruik genomen voor de rooms-katholieke eredienst en opge knapt. De muurankers met het jaar 1609 herinneren daaraan. In 1645 werden de bakens definitief verzet na de verovering van Hulst en omgeving door prins Frederik Hendrik. De bezittingen van de Duinenabdij in Zande waren in 1583 toegewezen aan zijn vader, prins Willem van Oranje. In 1646 namen afgezanten van prins Frederik Hendrik de eigendommen in gebruik. Uitvoerig staan de auteurs stil bij het beheer van de gronden waartoe ook Kloosterzande behoorde. Allerlei bijzonderheden, bijvoorbeeld over vader en zoon De Beaufort, rentmeesters namens de Oranjes, vormen een interes sant uitstapje. De foto van rentmeester K.J.A. baron Collot d'Escury is een mooie afsluiting. Voor de kerk betekende de wisseling dat deze in gebruik werd genomen door de gereformeerden als het kerkgebouw van Hontenisse. De kerkgeschiedenis uit die periode komt er wat mager vanaf maar daarbij is meteen een nog braakliggend terrein benoemd. Daarentegen is er weer ruime aandacht voor de lotgevallen van het kerkgebouw dat tussen 1922 en 1924 ingrijpend werd gerestaureerd. De auteurs nemen de lezers bij wijze van spreken mee in de kerk en geven uitge breide informatie over bijvoorbeeld de grafzerken. De kansel en banken dateren uit 1648. Bijzonder is dat de kerk kleine bankjes bezat. Ze waren bestemd voor de armen en wie daar ging zitten, werd overgeslagen bij het collecteren. Het laat zich raden dat daar meestal niemand zat. De dakruiter geeft de kerk luister. In hun nawoord pleiten de auteurs terecht voor het behoud van het kerkgebouw en zijn omgeving. Tot slot nog een anekdote uit het boek. Ook op deze kansel staat een zandloper die de predikant moest omdraaien als hij aan zijn preek begon. 'Maar er schijnt een dominee geweest te zijn, die nog niet klaar was met zijn preek [en] resoluut de zandloper omdraaide en zei: We nemen nog een glaasje Carlo Buijsrogge en George Sponselee, Het hof te Zande met zijn kerkje te Kloosterzande in de loop der eeuwen, Uitgave in eigen beheer door de auteurs. Te bestellen via: Groenendijk i, 4857 CR Kloosterzande, telefoon 06 55763461, 24,90.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 18