Zeeuwse Bibliotheek 20 blaaspijp, werd in de gloeiende glasmassa gehouden en rondgedraaid zodat er een klont gloeiend glas zich kon hechten (fig. i). Vervolgens werd de pijp rond gedraaid waardoor de glasmassa tot een kegel werd gevormd (fig. 2). klont glas fig.l kegelvorm Na verhitting van de kegel werd in de blaaspijp geblazen terwijl deze werd rondgedraaid; het resultaat was een holle bol die opnieuw werd opgewarmd en gedraaid waardoor de bol werd afgeplat (fig. 3 en 4). Daarna werd de bol van de staaf afgesneden waardoor er een opening in de bol ontstond (fig. 5). bol fig.3 bol fig.4 gat Aan de andere kant van de bol werd met gloeiend glas een ijzeren staaf gehecht en weer werd de bol verhit en vervolgens snel rondgedraaid terwijl de opening door een helper met een rondhout werd vergroot (fig. 6). Ten gevolge van de middelpuntvliedende kracht ging de bol steeds verder openstaan en uiteindelijk werd de bol omgevormd tot een vlakke schijf waarna de ijzeren staaf van het glas werd afgebroken en de schijf in een afkoelingsoven werd geplaatst (fig. 7). Van de Perrehuis in Middelburg ver bouwd en uitgebreid werd ten behoeve van de rechtbank. Onder de houten vloer van de tuinzaal werd een behoorlijk dikke laag groen gekleurd afvalglas gevonden die gemaakt was van snijresten van geblazen schijven. Die resten bestonden uit onregelmatig gevormde kernen en stukken van zij kanten van schijven. We vroegen ons af waarom dat glas onder die houten vloer was aangebracht. Konden die resten niet opnieuw worden omgesmolten zo werd er geopperd. Uiteindelijk was de conclusie dat dit afvalglas de muizen zou kunnen weren! Bronnen K. Wiedijk, Bouwmaterialen, 1952. P. Bot, Vademecum historische bouwmaterialen, installaties en infrastructuur, 2009. H.J. Hoving, Vlakglas, 1954. glasschijf fig.7 Bewaarexemplaar Na afkoeling werd de schijf (fig. C), die wel een doorsnede kon hebben van 100 cm, versneden tot kleine ruitjes (fig. B) en ook de middelpunten, de zogenaam de flessenbodems, werden bewaard om er later vensters van te maken (fig. A). In het voortreffelijke Vademecum historische bouwmaterialen, installaties en infrastructuur van Piet Bot wordt melding gemaakt van een glasmakerij in Middelburg in 1581. Toen ik dat las moest ik denken aan een van mijn stageperioden in 1955 toen het groter gat

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 20