Bestuurszaken Inhoud Stichting Oude Zeeuwse Kerken Stichting Oude Zeeuwse Kerken 2 Secretariaat: J. Maliepaard, Benensonstraat 27, 4336 LK Middelburg, tel. 0118-635289, e-mail johan_maliepaard@hotmail.com. Dagelijks bestuur Mr. K.P.T.G. Flos, Middelburg, voorzitter J. Maliepaard, Middelburg, secretaris A.L. van Noord, Goes, penningmeester Donateursadministratie (nieuwe donateurs, op zeggingen, adreswijzigingen, betalingen excursies) Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), Post bus 49, 4330 AA Middelburg, tel. 0118-670870, giro 99692 t.n.v. Stichting Oude Zeeuwse Kerken, Middelburg, e-mail sozk@scez.nl. Algemeen bestuur Leden dagelijks bestuur (zie boven), H. Boone (Kats), A. Brugge (Waterlandkerkje), mevr. M. Buijsse-de Sutter (Waterlandkerkje), mevr. C.J. Elenbaas-Murre (Baarland), J. Gabriëlse (WestkapelIe), A. Geertse ('s-Gravenpolder), L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), H. ter Keurs (Kats), G.J. Lepoeter (Kapelle), A.P. Punt (Zierikzee), J.H.A. Vermin (Baarland), P.F. Vleugel (Zierikzee). Redactiecommissie L.M. van der Gouwe (Kloosterzande), G.J. Lepoeter (Kapelle), H. Uil (Zierikzee), mevr. drs. I.H. Vogel-Wessels Boer (Middelburg), F.G.C. Rothuizen (Baarland). Redactieadres L.M. van der Gouwe, Hulsterweg 10, 4587 EC Kloosterzande, tel. 0114-681909, e-mail lmvandergouwe@borsele.nl. Van de meeste bulletins is nog een beperkt aantal exemplaren verkrijgbaar bij mr. K.P.T.G. Flos, Dam 73, 4331 GH Middelburg, tel. 0118-637488 (tijdens kantooruren). De prijs is 1,20 per stuk, het themanummer Sporen van de katholieke ere dienst in middeleeuwse Zeeuwse kerken 7,95. In de vorige editie van het Bulletin (nr. 65) werden onder andere de restauratie van de kerk en toren te Nisse en de Grafmonumenten te Dreischor van de families Ockersse en Mogge uitgelicht. Ook in dit Bulletin (nr. 66) vindt u weer een keur aan artikelen over kerkelijk/ religieus erfgoed. Over de kerken die in eigendom zijn van onze stichting kan worden vermeld dat de kerk te Hoofdplaat nog in 2011 definitief wordt overgedragen aan de architect/projectontwikkelaar. Enkele jaren geleden zijn hierin appartementen gebouwd met behoud van zoveel moge lijk religieuze accenten als de preekstoel en kerkbanken. Na een zeer lange periode is het groot onderhoud aan het torentje van de kerk te Waterlandkerkje van start gegaan. De financiële middelen zijn beschikbaar en de aanbesteding heeft plaatsgevonden. In de kerk te Baarland wordt in januari 2012 de gerestaureerde scheidingswand (het schot) feestelijk ont huld. De wand bestaat uit Amerikaanse grenen delen en beeldt een doorzicht op de hemel uit. Over de kerk te Kats kan worden vermeld dat het jaar 2012 in het teken staat van het tienjarig bestaan van de Plaatselijke Commissie. Het wordt een jaar vol activiteiten waar u graag welkom wordt geheten door kerk en inwoners van Kats. De Nieuwe kerk te Zierikzee, kan, na een intensieve periode waarin plannen zijn gemaakt en subsidies moesten worden gevonden, worden gerestaureerd. Vóór 31 december 2011 zal er zijn gestart. Naar verwachting kan de kerk direct na de bouwvakvakantie 2012 weer worden gebruikt. Tot die tijd zal dit in het geheel niet c.q. slechts beperkt kunnen plaatsvinden. Eerder meldden wij u al dat er, naast de toe zegging van de Rijksdienst voor Cultu reel Erfgoed, nog 700.000 nodig is. Wij zijn de gemeente Schouwen- Duiveland, de provincie Zeeland en Vitaal Platteland Zeeland (uit het Europees Landbouwfonds) dankbaar voor hun bijdragen/toezeggingen. Hierdoor is, op een bedrag van 75.000 na, het gehele restauratiebedrag van ruim 2.200.000 gedekt. Voor het laatste deel zijn wij actief in het benaderen van andere subsidiegevers. Naast de restauratie wordt in overleg met de St. BOEi te Hoevelaken nagedacht over de mogelijkheden van her- en nevenbestemming van de kerk. De intentie is om de kerk beter te faciliteren waardoor de gebruikswaarde toeneemt. Als bestuur wensen wij u een hoopvol 2012 toe. Met vriendelijke groet, Het bestuur Pag. 3 G.J. Lepoeter De eigendom van de kerktorens in Zeeland 3 Pag. 13 F.G.C. Rothuizen Het noodkerkje van Ellewoutsdijk Pag. 18 Huib Uil De kerk in Kloosterzande Pag. 19 F.G.C. Rothuizen Glas 1 Frontpagina: De toren te Noordgouwe gezien van uit het zuidwesten (Foto T. Lepoeter-Boes, 2011) In memoriam Pieter Adolf Boot Op 8 oktober 2011 overleed te Zierikzee op 97-jarige leeftijd Piet Boot. Geboren te Zonnemaire als zoon van een timmerman/aannemer ontwikkelde hij zich in het vakgebied van zijn vader. Jarenlang was hij directeur gemeente werken te Tholen. Na zijn pensionering woonde hij in Zierikzee, waar hij zich veel heeft ingezet voor het behoud van historische waarden, zowel in de stad als op het platteland van Schouwen-Duiveland. Voor onze stichting is het werk van Piet Boot van grote waarde geweest. De Nieuwe Kerk lag hem na aan het hart. Vele jaren heeft hij er binnen de Plaatselijke Commissie zijn beste krachten aan besteed. Wij gedenken hem met waardering en eerbied. Het bestuur

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 2