4 Onderhoud aan de toren werd in latere jaren steeds voor rekening van de ge meente uitgevoerd. Dan schrijven we 2004. De gemeente Noord-Beveland (in 1995 ontstaan uit een fusie tussen de gemeenten Kortgene en Wissenkerke) was van mening dat het gewenst was om een eind te maken aan de sedert de invoering van het kadaster in 1832 bestaande situatie van de verticale splitsing van eigendom (toren eigendom van de gemeente, ondergrond in de kadastrale registers op naam van de kerk).5 Een gezamenlijk verzoek aan de hypo theekbewaarder - met verwijzing naar de gevolgen van de Staatsregeling om de toren van een apart op naam van de gemeente gesteld kadastraal nummer te voorzien, zou hiertoe de geëigende actie geweest zijn. In plaats daarvan werd gekozen voor het opmaken van een notariële akte, waarbij de kerkvoogden voor een bedrag van één euro de toren aan de gemeente verkochten. Een geheel overbodige levering van een object waarvan de verkoper de eigendom niet bezat. Bijzonder en waarschijnlijk uniek in de bewogen geschiedenis van de nasleep van dit aspect van de Staats regeling 1798.6 Noten 1. I.H. Vogel-Wessels Boer, De Hervormde kerk van Colijnsplaat, Bulletin SOZK nr. 27, 1991. 2. GA Noord-Beveland, archief gemeente Colijnsplaat, inv. nr. 862. 3. GANB, archief gemeente Colijnsplaat, RAZE nr. 2544. 4. GANB, archief gemeente Kortgene, inv. nr. 1083. 5. H.D, Ploeger, Horizontale splitsing van eigen dom, hoofdstuk 9, Kerktorens: add. art. 6 Staatsregeling 1798, Deventer, 1997. 6. GANB, akte van levering 9 juni 2004, ver leden ten overstaan van notaris mr. J.P. Muys te Kortgene. Op dezelfde datum werden identieke akten opgemaakt voor de overdracht van de torens te Kats en Kortgene. Heinkenszand (gemeente Borsele), toren bij/ingebouwd in de N.H. kerk1 Het dorp Heinkenszand was in het bezit van een laatmiddeleeuws kerkgebouw; zoals Smallegange aan het eind van de zeventiende eeuw in zijn kroniek schreef: eene groote schoone kerk versiert met een hoogen schoonen tooren. De kerk was een pseudo-basiliek met zijbeuken, met daar- De toren te Heinkenszand. in halve gewelven. De zware bakstenen westtoren met een grondoppervlak van zeven bij zeven meter was half in de kerk ingebouwd. In bouwkundig op zicht vormden kerk en toren zodoende een hechte eenheid. In 1809 werd in opdracht van de Fransen de toren eigendom van de burgerlijke Het centrum van Heinkenszand. (Kopergravure ca. 1785, uit W.A. Bachiene, Beschrijving der Vereenigde Nederlanden)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 2011 | | pagina 4